90% от проблемите с ламинираните подове възникват поради грешки, направени по време на монтажа. Поради естеството на този материал е почти невъзможно да се отстранят тези проблеми. Обичайното решение е пълна подмяна на покритието. За да се избегнат разочарования и нови разходи в бъдеще, избягвайте следните грешки, които често се правят при полагане на ламинат.
ГРЕШКА 1. ДА НЕ СЕ ОСТАВИ ТЕХНОЛОГИЧНА ФУГА В ПЕРИМЕТЪРА НА ПОМЕЩЕНИЕТО
Ламинираният паркет е „плаващ” тип настилка. Тя не е прикована или залепена към основата, а просто лежи върху нея. От сезон до сезон климатичните условия в помещенията леко се различават, така че ламинатът се разширява и свива през това време.
Важно е да се разшири площта на пода. Тя не трябва да се придържа плътно към стените. За да направите това, не забравяйте да направите разликата от 10-13 мм около периметъра на помещението, като поставите дървени клинове или парчета от един и същ ламинат, когато полагате (после те трябва да бъдат отстранени).
Неспазването на това изискване може да доведе до тъжни последствия. Ако ламинатът няма къде да се разшири, той ще се разшири например в средата на стаята ви, а подът ще се повдигне от пода.
ГРЕШКА 2. НЕ СЕ ОСТАВЯТ ДИЛАТАЦИОННИ ФУГИ ПРИ ПОМЕЩЕНИЯТА С ГОЛЕМИ РАЗМЕРИ
За малки стаи ще е достатъчнода се остави фуга само по периметъра. Но ако стаята има голяма площ, когато ламинатът се разширява върху заключващата система, ще има много силен натиск и може да не издържи. Ето защо, за да предотвратите изкривяване на прекалено големите площи, трябва да оставите допълнителни празнини, покривайки ги с плоски декоративни лайсни.
ГРЕШКА 3. НЕ ПОСТАВЯНЕ НА ПОДЛОЖКА
Като „плаващ“ под, ламинатът трябва да се полага върху специална подложка. Това е жизненоважно за целия проект. Тя предпазва пода от влага, която може да проникне под основата и да деформира ламелите. В допълнение, основата има малък ефект на изравняване и се грижи за неравности до 2-3 мм. И накрая, той има изолационни и шумопотискащи свойства, а също така предотвратява скърцането при ходене по пода.
ГРЕШКА 4. ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЛАМИНАТ В СТАИ С УВЕЛИЧЕНА ВЛАГА
Въпреки че ламинатът е отличен вариант за подова настилка, той не е най-универсалният материал. Не се справя добре във влажна среда. Кухни, бани, мазета не са най-добрите приятели на ламиниран паркет, така че поставянето му в такива помещения може да ви причини проблеми по-късно.
ГРЕШКА 5. ПОЛАГАНЕ ВЪРХУ НЕРАВНИ ПОДОВИ ОСНОВИ
Качеството на основния под играе решаваща роля за ламината. Основата трябва да бъде идеално нивелирана. Толерансът е 2-3 мм. Това означава, че дълбочината на вдлъбнатитите или височината на издатините не трябва да бъде повече от няколко милиметра.
Ако ламинатът е положен върху неравна повърхност, той ще започне да се свива нагоре и надолу, опитвайки се да се адаптира към несъвършенството на основата. Това ще доведе до повреда на заключващата система, поява на пролуки между ламелите и скърцане. И не очаквайте, че подложката или закупуването на дебел ламинат ще могат да изгладят нередностите.
* Забележка: основата трябва да е не само плоска, но и напълно чиста. Всички частици мръсотия и отломки също ще доведат до проблеми. Преди полагане на основата трябва да се почисти внимателно.
За професионален монтаж може да се свържите с нас онлайн на сайта или на адресите за контакти:
за гр.София https://tsonevflooring.bg/kontakti-sofia/
за гр.Велико Търново https://tsonevflooring.bg/kontakti-veliko-turnovo/