Понякога, за да избереш паркет, просто трябва да решиш за цвета. Но най-често при избора им възникват много въпроси.
От какво е са направени трислойните паркети?
Каква трябва да бъде дебелината на паркета?
Какво означава еднополюсна и триполюсна повърхност? Кое е по-добро?
Трябва ли да лакирате или омаслявате паркета?
Какво е фаска?
Как се монтира трислоен паркет на пода? По-добре с залепване или по плаващ начин?
В продължение на 20 години ние помагаме на нашите клиенти да избират и купуват трислоен паркет и определят четири основни стъпки при избора на паркет. Нашата инструкция ще ви помогне не само да разберете как да изберете паркета, но и да отговорите на най-често задаваните въпроси.
От какво е направен трислойният паркет?
Паркетната дъска се състои от три (по-рядко два) перпендикулярно разположени дървесни слоя. Това прави платката издръжлива и устойчива на промени във влажността и температурата. Долните два слоя са направени от иглолистни дървесни разновидности. Дебелината на долния слой: 1-3 mm, средна: 7-12 mm. Горният слой, видим – от ценни породи, дебелина – от 0,5 до 6 мм. Повечето производители го правят 3.5-4 мм, което позволява до три пъти да се цикли пода и да се увеличи експлоатационния му живот.
Дизайнът на паркета
Размерът на паркета
Ширина: 70-300 мм. Дължина: 300-4000 мм Дебелина: двуслойна – 9,5-12 мм, трислойна – 14-20 мм.
Четири стъпки за избор на паркет
-Изберете цвят
-Изберете формат
-Изберете покритие
-Изберете дизайна и начина на инсталиране
Първа стъпка. Избор на цвят
Всичко е индивидуално. Някой знае точно какъв цвят му трябва, някой избира за други довършителни материали, някой просто търси цвета, който му харесва повече, някой слуша дизайнера. Единственият съвет от нас е: имайте предвид, че с течение на времето всички дървени подове променят цвета си малко (потъмняват или пожълтяват).
Общият цвят на пода ще бъде повлиян не само от нюанса на тониране, но и от избора на дърво на горния слой.
Сортирането на паркета е изборът на ламели за горния слой на паркета. Изборът се извършва чрез цвят, текстура, наличие на възли, беловина (по-леки участъци). Всеки производител има своя собствена система за подбор и свои собствени условия за обозначаване, но има три основни типа.
1. Селект- Най-хомогенна по цвят и текстура настилка. Плътна структура без възел с вертикално и полу-вертикално подреждане на годишни пръстени. Такава паркетна дъска, благодарение на монохроматичната си гладка текстура, е подходяща за повечето интериори, идеални за класика.
2. Натур- Различните цветове се дължат на наличието на беловина и сърцевина, както и наличието на малки и средни възли, малки дефекти. Ламелите се избират както от радиални, така и от тангенциални разрези.
3. Рустик – Най-„живата“ структура на дърво с широка гама от цветове, изразени големи възли и беловина. Разрешени са открити пукнатини и възли, което създава ефекта на стария етаж с история. Тази дъска е подходяща за интериори в стила на страната, но ще изглежда добре в днешните модерни мансардни или скандинавски интериори.
Тъй като всяка подова настилка е уникална по външен вид, от една мостра не винаги е възможно да си представи как ще изглежда етажът като цяло. Затова помолете консултанта да покаже снимка на интериора с избрания декор в каталога или на уебсайта на производителя.
Втора стъпка. Избор на формат
Моля, обърнете внимание, че производителят на същия декор на паркета може да бъде направен в различни формати (т.е. размерът и дизайнът могат да се различават). Ламелите с голям формат изглеждат по-добре в стаи с голяма площ. Не забравяйте да се консултирате с консултанта в магазина, какви размери може да се хареса на паркета.
Дизайн на най-горния слой
Най-често, можете да намерите еднополюсен и триполюсен дизайн. Разликата между тези видове дъски е само външна. Тъй като при производството е много по-трудно да се отдели голямо парче дърво без дефекти от дървени трупи, отколкото една малка, цената еднополюсните дъски е по-висока от триполюсните
Трета стъпка. Избор на покритие
Покритието се нанася върху паркета във фабриката, а купувачът получава пода, който може да се използва веднага след монтажа. Като покритие се използва лак или масло.
Лак-по-устойчива на надраскване повърхност.
Обикновена грижа (редовно редовно почистване, почистване и лакиране, тъй като се износва на всеки няколко години).
Маслото-Напълно естествено покритие (смес от натурални масла и восъци).
Той прониква в порите на дървото и запазва естествената дървена повърхност на пода.
Ако е необходимо, можете да възстановите една дъска.
Прочетете повече: Лак или масло? Избор на покритие за паркет
Когато избирате покритие, обърнете внимание и на повърхностната текстура на дъската. Тя може да бъде гладка или четкана.
Четкан, е метод за обработка на дърво: с твърда четка, меки влакна се избират от горния слой. Оказва се, че повърхността има добре дефинирана структура: визуално и тактилно.
Четвърта стъпка. Изборът на дизайн и метод на монтаж
По конструкция паркетната дъска може да бъде трислойна и двупластова
Характеристики на трислойна дъска
По-висока стабилност на пода при температурни и влажни колебания.
Най-големият избор на цветове и видове обработка е характерен за трислойната платка.
Характеристики на двуслойна платка
Малка дебелина (от 9,5 мм) е чудесна за подово отопление.
По-добре се побира във височина с плочки и други „тънки“ подови настилки.
Разбира се, това ръководство е обща препоръка и можете да започнете с избора на паркет с най-важния параметър за вас.
Актуални декори трислоен паркет може да разгледате в сайта на адрес https://tsonevflooring.bg/produkt-kategoriya/parket/trisloen-parket/