Трислойният паркет е най-близкият роднина на паркетните подове. Трябва да се отбележи, че водещите производители започнаха производството на едно-полюсни ламели. След като поставите такъв материал на пода, се създава илюзия за настилка от масивно дърво. Разликата между паркета не се намира в външните знаци, тя е скрита дълбоко вътре.
Многослойният паркет е направен от трислойна конструкция. Горният слой на паркета, както подобава на висококачественото подово покритие, е направен от дъски от благородни дървета. Обикновено, производството използва същото дърво, както при производството на паркет, например, дъб, бук, ясен, клен, махагон. Сърцевината на дъската е направена от иглолистна дървесина или бор, а понякога се използва и плоча с висока плътност. Тази вложка от меко дърво е предназначена да гарантира вътрешната стабилност на конструкцията и да компенсира промените в температурата и влажността. Долният слой на паркетните дъски обикновено се изработва от фурнир.
В различните слоеве на паркета дървесните влакна са подредени в различни посоки. В горните и долните слоеве те преминават средно перпендикулярно по дългата страна. Този слой ви позволява да неутрализирате естествената промяна в размера на дървесината с промяна в условията на температура и влажност.
Друго безспорно предимство на паркета е фабричната му обработка. Във фабриката дъската е полирана и покрита със защитен материал (лак или масло). Прилагането на лаковия слой във фабриката, обикновено е по-високо по качество и издръжливост, отколкото при извършване на същите операции директно върху обекта. Въпреки това, паркетните дъски могат да бъдат продадени без покритие (само полирани), а това е удобно само ако клиентът не може да реши декоративни свойства на покритието предварително. В крайна сметка, горното покритие не само придава на паркета привлекателен външен вид, но и го предпазва от механично износване и предотвратява проникването на мръсотия в дървото.
Импрегнирането на паркетни дъски с масло (специален състав на смес от натурални масла и естествени смоли или пчелен восък) е сравнително нова посока. Той има няколко предимства в сравнение с лаковите покрития. Благодарение на факта, че маслото прониква в порите много по-лесно, текстурата на дървото е по-изразена, като по този начин се подчертава красотата на естественото дърво. Недостатъкът на масленото покритие е, че той изисква по-честа поддръжка от лаковото покритие – необходимо е периодично (сроковете зависят от интензивността на натоварването) да се третира пода с маслени състави. Но тази липса на традиционни маслени покрития е нещо от миналото, тъй като днес се разработва така нареченото UV масло, което трябва да се обновява само веднъж на няколко години.
Геометричните размери на плочата за подова настилка на различни производители са различни, и въпреки че те се различават в сравнително малък диапазон, обикновено е невъзможно да се комбинират продукти от различни производители. Паркетните дъски се произвеждат в различни дебелини – от 7 до 25 мм. Горният слой може също да има различна дебелина (от 2.2 до 6 мм), а колкото по-дебел е той, толкова по-издръжлив ще бъде този паркет, но по правило плочата за подова настилка се произвежда със стандартизирана дебелина 3,5 мм.
Например тънък паркет ще стане незаменим помощник, когато е невъзможно да се повиши височината на пода. Най-тънката паркетна дъска е с дебелина 7 мм, горният й работен слой е направен не от ценни дървесни видове, а от фурнир. Такава тънка плоскост можете да поправите само лаково покритие върху нея. Има и продукти (с обща дебелина 10 мм), изработени по специална технология с работен слой от 2.2 мм бор, бреза. В този случай горният слой на плочката за подова настилка се притиска под високо налягане, в резултат на което мекото дърво става два пъти по-твърдо.
Най-често използваните многослойни паркети са 13-15 мм (работен слой до 4 мм), те се използват както в жилищни, така и в обществени зони. Паркетната дъска в 20 мм се различава от 15 мм в по дебел работен слой – 6 мм. Препоръчва се за обществени места. Плоскости с дебелина 22 мм са предназначени за полагане на подови настилки в жилищни и обществени сгради. Работен слой – 4 мм. Вътрешният слой от тях е изработен от дървесни влакна с висока плътност (HDF), които имат висока якост на опън и натиск. Долният слой е от смърч или дъб. Най-плътната дъска за паркети, с дебелина 25 mm спрямо 22 mm, има конструкция с висока динамична устойчивост на натоварване. Работен слой – 6 мм. Предназначени са за монтиране на обществени места.
Трислойният паркет може да се монтира по два начина: или по плаващ метод, или чрез залепване на дъската към основата. „Плаващ“ метод е по-бърз и по-икономичен, но не и най-удобен за по-нататъшна работа. Този метод на полагане предполага, че паркетните дъски, закрепени заедно, се държат на пода, поради тежестта си и нищо повече. Когато ходите по „плаващия“ под в стаята има леко шумолене, затова сега е прието да се постави специална звукоизолационна основа между бетонната основа и дървения под. Препоръчително е да се залепи дъската за основата.
Всички декори трислоен паркет може да разлгледате в нашите магазини за подови настилки Tsonev Flooring в София и Велико Търново.