На съвременния пазар в момента има много видове ламинат, които се различават по своите индивидуални характеристики. В същото време е обичайно ламинираните паркети да се класифицират съгласно следните критерии:
-Клас на устойчивост на износване и обхват на работа;
-Производствен материал;
-Тип на свързване на панелите един с друг;
-Устойчивост на влага.
В допълнение, ламинатът може да се класифицира и по дизайн, тип на материал, който се симулира и много други характеристики. Например, ламинираните подове в днешно време могат да имитират дърво, естествен камък, плочки, кожа и много други материали.
Клас на устойчивост на износване
Разделянето на ламинираните покрития според клас на износоустойчивост е най-често срещаното. Към днешна дата е обичайно ламинираните покрития да се разделят на следните видове според нивото на износоустойчивост:
-31 клас. Тези видове ламинат са предназначени за жилищно ползване. Техният експлоатационен живот е около 10 години.
-32 клас. Модели за лична и търговска употреба. Най-често срещаният клас покрития е най-добрият вариант за жилищна сграда, малък магазин, кафене.
-33 клас. Ламинат с високи якостни характеристики. Отлично решение за обществени и административни сгради. Издържа на интензивно натоварване.
-34 клас. Моделите са подходящи за използване в търговската сфера, независимо от нивото на натоварване на пода.
-43 клас. В официалната класификация не е включен, защото няма международен стандарт. Обикновено се прави в малки партиди или по поръчка. Подходящ за промишлена употреба.
Преди това имаше модели на ламинирани подове от класове 21, 22, 23, които бяха предназначени само за лична употреба. Ниската производителност и краткият живот принудиха висококачествените производители да се откажат от производството на такива продукти.
Отдавна е известно, че ламинираните паркети са изработени от дървесни материали, поради което приблизително 92-95% (в зависимост от марката) се състоят от дърво. Но това важи само за традиционните модели на ламинат, тъй като някои компании днес предлагат ламинирани подове и от други суровини.
-Класически ламинат. Производството му се основава на HDF плочи. В производствения процес се използват и други дървесни материали, хартия, композиции от смоли и някои допълнителни компоненти, които придават на покритието необходимите експлоатационни характеристики.
-Корков ламинат. При производството се използва естествен корк, корков фурнир, MDF и HDF плочи.
-Винилов ламинат. Счита се за новост на световния пазар за подови настилки. В производството на винилови настилки дървени компоненти не се използват, производството се извършва от полиуретан и поливинилхлорид. Производителите гарантират, че материалите са напълно безопасни и щадящи околната среда. Ламинатът от този тип е издръжлив иподходящ за мокри помещения и на открито.
Тип на свързване на панелите
В този случай се подразбира методът за полагане на ламинираните паркети на закрито. Общо има две основни технологии: използване на заключващи сглобки или лепене.
-Заключваща сглобка клик система. Такива ламинирани паркети са фабрично оборудвани със заключваща връзка, чието използване ви позволява да изпълнявате монтажните работи на пода. Достатъчно е да се свържат отделните дъски в съответствие с инструкциите на производителя. В този случай подовата настилка не е прикрепена към грубата основа, така че методът на инсталиране се нарича „плаващ“.
-Лепене на ламелите. Сега постепенно производителите отказват да освобождават покрития от този тип. Подобни видове ламинат бяха обичайни в миналото. За полагане на покритието е необходимо да се използва лепило, което се нанася върху крайните части на ламелите.
Трудно е да се каже кой метод на закрепване е по-добър, тъй като първият и вторият метод имат своите предимства и недостатъци. Експертите отбелязват, че ламинат с клик системата е по-подходящ за домашни пространства, а ламинат с лепене е най-добро за големи търговски площи.
Устойчивост на влага
Известно е, че много модели на ламинираните подове в процеса на взаимодействие с водата започват да се подуват, гният и деформират.
Нивото на устойчивост на влага може да разграничи следните видове ламинат:
-Не водоустойчив ламинат. Класически модели, които са предназначени за използване в жилищни и търговски помещения, където няма висока влажност, екстремни температури. Ако водата случайно падне на пода, тя трябва бързо да се отстрани.
-Устойчив на влага ламинат. Същите класически модели, но с допълнителна обработка на различни парафинови и / или восъчни съединения. Във фабриката панелите се обработват с хидрофобни материали.