Ламината е изключително подова настилка, която се създава от производителите от целия свят единствено по предназначение. В същото време в нашата страна и в Европа много често се използват материали за довършителни цели, които не са предназначени за това. Ето защо често можете да намерите интериори, в които закрепването на ламината се извършва на стената или на тавана.
Подобно решение изглежда много уместно, ако в стаята се прилага някакъв специфичен интериорен стил.
Трябва да се има предвид, че ламинираните паркети са представени на пазара в голямо разнообразие от модели, така че лесно можете да изберете модел от определена цветова гама и със специфичен стил. Можете да изберете опция за определен стил интериор. В същото време има модели не само с имитация на дървесина, но и на плочки, камъни, кожи, както и с изключителни детски мотиви, които ще изглеждат добре в детски и тематични стаи.
За какво се прави?
На първо място, ламинатът на стената е красив, необичаен, до известна степен и уникален. Най-често се използват MDF плоскости или PVC панели за покриване на повърхността на стената, което е по-евтино и по-лесно. В този случай ламинираните панели имат редица предимства пред тези материали:
-Високо ниво на издръжливост (в сравнение с PVC и MDF). Поливинилхлоридните панели лесно се счупват с всяко механично действие. MDF по-силен, но също така не може да се похвали с достатъчна сила. Ламинатът е издръжлив върху цялата площ на повърхността му, поради което може да издържи дори сериозни механични ефекти.
-Ламинираните панели, в сравнение с MDF, са по-малко хигроскопични. Ламинатът има плътна структура (до голяма степен се дължи на факта, че производството на продукти се основава на технологията на пресоване на компонентите), а горната част на покритието е защитена с полимерни защитни съединения.
-Лекота на грижа. Модерният ламинат може да се измие с мокър парцал и всички домакински почистващи препарати могат да се използват за грижи, но само без абразиви. Ламинираните покрития не се страхуват от битова химия, биологични ефекти, кратко увеличение на влажността и температурата в помещението.
В този случай единственият недостатък на ламината ще бъде високата му цена (отново в сравнение с MDF и PVC панели). Ламинираните покрития са около 2-3 пъти по-скъпи.
Много дизайнери не препоръчват да се завърши както на пода, така и на стената с ламинирани панели. Интериорът с такова дизайнерско решение няма да изглежда много органично, така че трябва да изберете едно нещо – или на пода, или на стената.
Какви трудности могат да възникнат?
Ако искате да фиксирате ламинат на стената, тогава трябва да се подготвите психически за следните трудности:
-Ламинираните ламели са доста тежки, така че трябва да изберете висококачествени скрепителни елементи за монтирането им, както и да оцените възможността за монтиране на такива тежки панели на стената.
-Ламинат, макар и устойчив на влага, но не може да се похвали с абсолютна водоустойчивост. Следователно не е необходимо да се монтира ламинирани покрития в областите, където влажността или температурата постоянно ще нарастват (бани и др.).
-Ламинатните плоскости няма да могат да бъдат монтирани на стената точно както може да се направи на пода . Затова ще трябва да използвате винтове или други крепежни елементи.
-Закрепването на ламинат може да се направи само на изключително здрава основа на стената.
Не използвайте ламинат в мокри помещения в каквато и да е роля. За такива помещени използвайте винилови настилки. Ако помещението има умерена влажност през цялата година, тогава няма ограничения за използването на ламинат.
Ламинат на стената как да се фиксира?
В повечето апартаменти и къщи стените са или измазани или обвити с гипсокартон. По принцип, това не са най-лошите повърхности за фиксиране на ламинатното покритие, защото ако гипсокартонът е фиксиран с винтове или други надеждни крепежни елементи, тогава панелите могат да бъдат монтирани върху него. За фиксиране на ламинирани плоскости, можете да изберете висококачествени монтажни лепила – това ще запази еластичността след втвърдяване на лепилния състав, а самата връзка ще бъде много силна.
Като цяло, можете да използвате всяка обща схема, която се използва при полагане на ламинирани подови настилки.
Ако се страхувате, че монтажните лепила няма да се справят със задачата си, тогава фиксирането на ламинираните панели може допълнително да се извърши с помощта на специализирани крепежни елементи-скоби за поставяне на ламинат за стени.
Ако стената в къщата е неравномерна и нейното подреждане е сложен процес, тогава можете да обмислите възможността за сглобяване на скара. Като материал за скарата, можете да използвате поцинкован профил или малки дървени летви. След това правим всичко в същата последователност, както в случая на плоска стена: ламинираните панели се монтират върху профила или летвата като се закрепват продуктите с монтажно лепило.