Завършващото покритие на паркетната настилка ще го предпази от влага и механични повреди. Той ще помогне да се запази външният вид на дъската, да се запази естествената красота на дървесината. Подът може да изглежда матов или лъскав, в зависимост от вида на покритието.
Към днешна дата има две общи довършителни покрития за паркет – лак и масло. Всеки от тях има своите предимства и недостатъци.
Характеристики на лак за паркет
Лак – познат и надежден вариант. Съвременните технологии позволяват да се направи такова покритие екологично и възможно най-безопасно за здравето. Когато се нанася, лакът се втвърдява и образува защитен филм на пода. Той е в състояние да предпази дъската от механични повреди, влага, паразити.
Предимства на паркетните лакове
Съществува предразсъдък срещу лака поради токсичността на това покритие. Съвременните лакове обаче са безопасни и не отделят фенол по време на работа.
Плюсове и минуси на лаково покритие
Създавайки защитен филм върху повърхността на дъската, лаковото покритие има редица значителни предимства:
-надеждност – разлятите течности, механичното напрежение, триенето, падналите предмети влияят върху защитния филм и не вредят на дървесината;
-универсалност – лаковото покритие може да се използва върху всички видове паркет, независимо от инсталацията, размера на помещението;издръжливост – покритието запазва свойствата си в продължение на 5 години;лекота на грижа – за почистване е достатъчно да използвате прахосмукачка и леко влажна кърпа.
Недостатъците на лаковото покритие включват неестествената повърхност. Филмът скрива структурата на дървесината, при докосване няма естествено усещане от докосване до дървото, повърхността е твърда и лъскава.
Също така повърхността на лака може да се актуализира и възстановява само по общия метод. За да надстроите пода, първо трябва да полирате целия паркет и след това да го лакирате отново.
При избора на покритие с лак си струва да вземете предвид скоростта на изсъхване. Първоначалното изсушаване става в рамките на няколко часа след нанасянето на лак. Но за пълно изсъхване и втвърдяване на лаковия филм може да отнеме няколко дни. В идеалния случай не трябва да поставяте мебели през този период.
Този вид покритие е течност на базата на комбинация от восъци и масла. Покритието е нетоксично, лесно се нанася механично. След нанасяне повърхността на пода се полира. Съществуват и двукомпонентни масла, които преди употреба трябва да се разреждат до посочените пропорции.
Видове паркетно масло
Восъчните компоненти от растителен произход защитават дървесината от влага. Благодарение на високото съдържание на растителни компоненти, покритието е екологично, безопасно за здравето. Различните комбинации от маслени и восъчни компоненти влияят на защитните свойства, степента на блясък на лака, неговата еластичност и цена.
Предимства и недостатъци на крайното маслено покритие
Маслените покрития набират все по-голяма популярност сред дизайнерите и строителите. Този тип покритие има следните предимства:
-лекота на нанасяне – маслото не образува филм, полирането не отнема много време;възможност за локално възстановяване – ако се образуват повреди, лесно можете сами да възстановите покритието. Не се изисква предварително полиране на мястото на повредата. Достатъчно е да почистите мястото, което се нуждае от ремонт и да нанесете друг слой масло върху съществуващия;
-естественост – маслото се абсорбира в дървесните влакна и запазва тактилни усещания от допир до дървесината;
-палитра от цветове – можете да изберете комбинация от няколко масла, дайте на пода няколко нюанса.
Поради естествения произход на компонентите, маслото постепенно губи своите защитни свойства и оцветяване. Изисква редовни грижи за подовата настилка.
Принципът на избор на финишното покритие за естествен паркет
При избора на лак или масло трябва да се ръководите от характеристиките на износване на покритието. Ако в къщата има домашни любимци, малки деца, често идват гости, провеждат се партита, по-добре е да изберете маслено покритие. В този случай подът може бързо да се актуализира локално и да осигури привлекателен външен вид на покритието.
За помещения с ниска степен на износване – спокоен и уединен начин на живот – по-добре е да предпочетете лак.