От много години немската компания Tarkett се специализира в производството на ламиниран паркет с различни характеристики и имитации на различни материали. Ламинат от клас 32 и 33, който е широко представен в колекциите на компанията, е подходящ за битова употреба, както и в райони с голям трафик (аудитории, кафенета, ресторанти, конферентни зали, хотели, зали, студиа, спортни съоръжения и др. ).
Компанията Tarkett се опитва да осигури най-богатия избор от декори и нюанси на ламинираните подове. Поради използването на различни методи за структурно щамповане на материала, 100% екологичността му и безопасността на употреба, предлаганият ламинат става неразличим по външен вид, характеристики и експлоатационни характеристики от висококачествен паркет. Освен това, не толкова отдавна, компанията получи най-високия рейтинг в областта на екологичността на предлаганите продукти.
Всички ламинирани продукти, които са получили, според резултатите от тестовете, 32 и 33-и клас на устойчивост на износване, задължително са сертифицирани в процеса на масово производство на стоки. Този факт показва, че всички продукти, съдържащи в каталога на Tarkett, имат валиден сертификат за качество през целия период на употреба: започвайки от транспортиране, завършвайки с директната работа на ламината на закрито.
Как да изберем ламиниран под?
Немският производител дава професионална инструкция за избора на ламинат, съставена от специалисти на предприятието. Инженерите на компанията препоръчват да се обърне внимание при избора на следните фактори:
Клас на устойчивост на ламината-Гамата от такива покрития Tarkett са предназначени за търговска употреба (около 7 години) и домашна експлоатация (15-20 години).
Структура и цвят. Ламинираният панел включва 4 основни слоя. Долният слой е необходим, за да предпази материала от деформация (той също гарантира твърдостта на дъската). Средният слой е представен под формата на DVP-плочи с повишена плътност, върху които също става закрепването на съединителната ламелна сглобка. Декоративният слой имитира външния вид на дърво, камък, плочки и други материали. В процеса на производство върху декоративния слой се нанася защитен слой от меламин или акрил. Tarkett ламинатът може да има матова или лъскава повърхност, която също има различна текстура (в зависимост от колекцията и модела): релефен, текстуриран, изкуствено състарен). Според вида на шаблона, ламинираният паркет може да бъде еднолентов (имитация на масив), двулентов (имитация на дървени подови дъски), трилентов (имитация на паркет).
Дебелина. Клас 32 и 33 може да има различна дебелина – от 8 до 12 мм. Като цяло дебелината има лек ефект върху техническите и експлоатационните показатели на подовото покритие. Ето защо експертите препоръчват да се направи следното: ако стаята има голяма площ, тогава моделът трябва да бъде избран по-дебел (подът от ламината в този случай ще бъде по-стабилен), ако стаята е малка, тогава декорът с дебелина 8 мм е достатъчен.
Фаски– малки канали, разположени по краищата на панелите. Те могат да опасват дъската изцяло около периметъра или тя може да бъде открита само на дълги надлъжни части на ламелата. Ако моделът има фаска, покритието ще изглежда релефно, естествено, качествено симулирайки полагането на дървени дъски. Ако няма фаска, тогава покритието изглежда монолитно, което също е изключително важно за изпълнение в редица интериори и помещения.
Устойчивост на влага. Отдавна е известно, че ламинираните покрития се страхуват от течности и влага. Компанията Tarkett предлага модели с влагоустойчиви характеристики, които са подходящи за използване в много помещения. Все пак силно се препоръчва да не се монтират покрития в бани и други зони, където има възможност голямо количество течност да падне върху пода – това веднага ще доведе до материални щети.
Когато избирате всякакви подови настилки, а не непременно ламинат, трябва да вземете предвид на първо място собствените си желания и предпочитания и след като разгледате характеристиките на любимите си продукти и да оцените възможността за използването им във вашия дом или офис.
Как да се подготвим за полагане на ламинат Tarkett?
Ако ламинатът Tarkett е положен в съответствие с всички правила и разпоредби, тогава той със сигурност ще зарадва собствениците със своите непроменени характеристики и външен вид през целия жизнен цикъл. В същото време основната трудност за много хора се крие не в самата инсталационна работа, а в подготовката за нея.
Преди да започнете да полагате, трябва да преместите опаковката с ламинат, без да ги отваряте, в стаята, където ще се извърши инсталацията. Затова трябва да държите материала за 2-3 дни, за предпочитане в хоризонтално положение, но без да докосвате стените. На закрито е необходимо да се спазват определени условия на влажност и температура: температурата в помещението трябва да бъде повече от 18 градуса, а влажността на въздуха трябва да бъде в границите от 40 до 70%. Такива условия ще позволят на материала правилно да се аклиматизира, да свикне с температурата и влажността.
Ако в стаята има положена някаква стара настилка, тогава тя трябва да бъде напълно демонтирана, премахвайки крепежни елементи, мръсотия, отломки, прах.
По време на инсталацията се препоръчва да се спазват следните условия:
Важно е температурата на основата да е в границите от 16 до 28 градуса.
Важно е подовите плочи, циментова замазка или дървена основа да не са мокри (много добре, ако е възможно да се изяснят нормите за съдържание на влага и да се провери тази цифра преди монтажа).
Необходимо е да се наблюдава температурата в помещението на ниво 20-25 градуса с влажност в границите 45-75%.
Вероятно циментовата замазка, ако не е твърде стара и е направена с високо качество, е подходяща и за полагане на ново ламинирано покритие. Ако основата има значителни щети, тогава е необходимо да я демонтирате, като направите нова от приготвения бетонен разтвор или саморазливна смес.
Изключително важно е да поставите новия ламинат Tarkett върху правилно изравнена повърхност. Немският производител отбелязва, че са разрешени дребни неравности (разлики от 2 мм на 2 квадратни метра помещение). Ако нивелацията е по-значителна, тогава подравняването трябва да се извърши задължително.
Могат ли да се използват ламинатни системи за подово отопление Tarkett?
Ламинат клас 32 и 33 често се използва при системи за подово отопление. В тази ситуация Tarkett също е склонен да дава подходящи разрешения на потребителите. В същото време на сайта на производителя са ясно посочени определени условия за прилагане на това технологично решение.
Препоръките са следните:
Нагревателните елементи трябва да бъдат „скрити“ в дебелината на замазката или друг материал, използван за изравняване на основата.
Не е необходимо да „скривате“ нагревателните елементи в бетонния материал, ако те са представени под формата на модерни отоплителни филми (инфрачервено отопление), а собствениците имат възможност самостоятелно да задават температурните условия, използвайки съответното оборудване.
Независимо от използваното технологично решение, максималното ниво на нагряване на материала чрез нагревателни елементи не трябва да надвишава 28 градуса.
Ако система за подово отопление с терморегулатор и сензори за защита срещу прегряване редовно загрява пода до температура от 29 градуса и повече, тогава използването му трябва да се спре. Тази практика ще доведе до преждевременно влошаване на ламинирания под – той ще започне да изсъхва, ще загуби своята производителност и външен вид. Разбира се, такива продукти не подлежат на връщане под гаранцията, тъй като условията за експлоатация им са нарушени.
Ако планирате да използвате елементи за подово отопление, тогава трябва да се даде предпочитание на ламината и основата с минимална дебелина.
Съвети за грижа за ламинат Tarkett
Въпреки факта, че ламинатът е непретенциозен и лесен за грижа за материала, по време на неговата експлоатация е необходимо да се спазват определени стандарти, следвайки които ще удължите употребата на подови настилки и не позволявате появата на повърхността на ламинирания под да се влоши.
Ако в помещенията трябва да се монтират тежки мебели, домакински уреди и други предмети с крака, се препоръчва да се поставят специални защитни средства на краката, които могат да бъдат изработени от филц, и други плътни тъкани.
Ако възнамерявате да направите пренареждане в стаята, да пренаредите мебелите или да преместите домакински уреди в друга част на стаята, тогава силно се препоръчва да не влачите тези тежки предмети върху ламинирания под. Ако нещо трябва да се пренареди, например диван, тогава той трябва да бъде напълно повдигнат и спуснат само на мястото, където сега ще стои.
Ако мебелите за стаята все още не са закупени, тогава се препоръчва да закупите столове с колела от мек тип.
Ламинираните подове от висок клас на износоустойчивост почти винаги са устойчиви на влага. Това обаче не означава, че когато почиствате подовата настилка, можете да излеете кофа с вода и да я разтриете в цялото пространство на пода. Така че категорично не го правете, защото такъв подход може да доведе до повреда на ламината.
За да измиете ламинирания паркет, просто го избършете с леко влажна кърпа или можете да използвате прахосмукачка за пране с мека дюза за дървени повърхности. Забранено е да се почиства сложно замърсяване с помощта на абразивни почистващи препарати, както и метални и други видове четки.
За разлика от паркета, ламинираните покрития не трябва систематично да се полират, смазват с масло или боядисват, или се подлагат на друга обработка от този тип. Ламинираните подове първоначално са оборудвани с надежден висококачествен защитен слой, който ще издържи целия гаранционен период и малко повече. Допълнителната обработка само ще влоши свойствата му или дори ще го направи неизползваем, което ще доведе до бързо влошаване на покритието и невъзможност за по-нататъшната му работа.
Статистиката показва, че повече от 98% от всички отзиви за Tarkett са положителни. Също така, клиентите харесват разнообразието от цветове в колекциите, универсалността на използването на покрития в различни стаи.
Отрицателните отзиви на продуктите са свързани в по-голямата си част с неспазването на основните правила за полагане и експлоатация на ламиниран паркет. Например, често инсталацията се извършва върху недобре подготвена и крива повърхност, в резултат на което настилката бързо става неизползваема и в процеса на работа издава характерни звуци при щракване.