Какви са предимствата и характеристиките на всеки от тези материали?
PVC Ламперия
PVC панелите са модерен материал, незаменим за нуждата от „сухо“ покритие. Тайната на тяхната популярност се крие не само в естетиката, но и във високата функционалност.
Разрешено е използването им при проектирането на жилищни, офис и промишлени помещения. Поради водоустойчивостта на PVC панелите, те могат да се монтират по стените на бани и сауни. Богатството на палитрата от цветове и текстури (камък, тухла, мрамор, плочка) ви позволява лесно да реализирате всякакви дизайнерски идеи.
Декоративните панели са направени чрез екструзия. Суровината е поливинилхлорид – екологичен материал, който не съдържа азбест и кадмий. Поливинилхлоридът (редуциран PVC) е най-разпространеният синтетичен материал днес. Днес обхватът на приложение на поливинилхлорид е почти неограничен. Автомобилната промишленост, корабостроенето, селското стопанство, медицината, строителството, леката и хранително-вкусовата промишленост са само малка част от областите, в които могат да се използват PVC продукти.
За да подобрят обработваемостта, да увеличат стабилността и да променят свойствата, към поливинилхлоридната пластмаса се добавят различни вещества – пълнители, оцветители, пластификатори, смазочни материали, забавители на горенето и др. Този факт породи много митове за опасностите на материала. Но многобройни изследвания потвърждават, че PVC не е съставен от примеси, които могат да навредят на човешкото тяло. Освен това пластмасовата повърхност е лишена от микропори, което предотвратява натрупването на мръсотия и размножаването на бактерии.
PVC ламперията се предлагат на плоскости за поставяне, прикрепени директно към повърхността на стената на скара или залепени с монтажно лепило . Листовете имат следните параметри: дължина 2.65-3 м; ширина 12,5-30 см; дебелина е 6-10 мм. Метод на сглобка – нут и перо
Правоъгълната форма ви позволява да комбинирате цветове и да създадете необичайно красива мозайка, която може да украси всеки интериор. PVC панелите според покритието също са разделени на:
-декоративен, когато рисунката се прилага чрез печат или термичен печат. Най-евтиният вариант – предлагане на класически шарки (гранит, мрамор, матово покритие, екзотика). По правило такива панели не са много висококачествени, защото цвета под въздействието на ултравиолетови и почистващи препарати се изтрива
-лакирани. Не само запазват красота за дълго време, но не се страхуват от слънчева светлина, агресия на химикали, устойчиви на пукнатини и драскотини;
-ламинирани. Идеално имитират естествени материали (дърво, кожа, лен)
Предимства на PVC ламперията
Поливинилхлоридните панели имат много предимства:
-екологичност;
-лекота на инсталиране;
-широка гама от цветове;
-устойчивост на влага;
-създаване на идеално равна повърхност;способността да се скрие окабеляването;
-пожарна безопасност;
-приемлива цена.
PVC панелите намаляват времето за довършителни работи поне два пъти. Освен това няма нужда да наемате екип от професионални строители и да закупувате специално оборудване – инсталирането може да се извърши независимо с помощта на инструментите, които са под ръка. Пластмасовите панели премахват необходимостта от премахване на стари тапети и боя, грундиране и шпакловане на стени. Продуктите от поливинилхлорид са непретенциозни в грижите – не улавят прах, следователно поддържането на първоначалния им вид не отнема много време и усилия.
Те имат високи звукоизолационни свойства, което означава, че помещенията ще бъдат удобни за работа и уютни за живот.
Между панелите можете да скриете различни комуникационни системи – водопроводи, електрически проводници. Прави впечатление, че облицовката може да се монтира в различни посоки: вертикално, хоризонтално, диагонално. И ако комбинирате различни цветове и текстури, можете да получите не само красив, но и модерен интериор.
PVC панелите са прикрепени към дървена или метална скара, която се фиксира с помощта на винтове или дюбели. Можете да използвате такер, който значително опростява процеса.
Ако се планира вертикално полагане, тогава обшивката на летвата се ориентира перпендикулярно спрямо позицията на PVC панелите. Оптималното разстояние между тях е 0,5 м. Важно е да се следи вертикалното положение на настилката, като се гарантира правилността на последващото съединяване на пластмасови панели в ъглите.
Ако се предполага, че PVC панелът ще покрие цялата стена до тавана, тогава инсталирането на таванния завършващ профил става целесъобразно. В същото време горният ръб на панела трябва лесно да влезе в профила.
Панелите са прикрепени към скарата със скоби или метални винтове. След като прикрепите първата лента, към нея се притиска втора и заключващата част трябва да се побере достатъчно плътно. Всички останали панели са монтирани по същия начин. На пода се монтира подов перваз.
Ако повърхността на стените е равна и ъглите с правилна форма, тогава можете да монтирате панела на стената директно върху стената с помощта на „монтажно лепило“. Лепилото трябва да се нанесе върху задната страна на панела и след това здраво да го притисне към стената.
MDF Ламперия
MDF е популярен довършителен материал с висока плътност (600-1200 кг / м3), изработено чрез горещо пресоване. При производството на панели се използват карбамидни смоли, модифицирани от меланин. Обхватът на приложение на MDF панелите е широк.
Предимства на MDF
Ако говорим за достойнствата на този материал, има много от тях: екологичност; устойчивост на температурни промени; лекота на обработка; непретенциозност в експлоатацията;широка гама от цветове;лекота на инсталиране; привлекателен външен вид.
Разновидности на MDF ламперията
Що се отнася до размера, всичко е двусмислено. Всяка марка има собствен размер. В зависимост от технологията на довършване на горния слой на панела са разделени на 3 вида.
-ламиниран-имитирайки някакъв вид текстура (най-често естествено дърво). Облицовката се извършва по метода на „студеното“ ламиниране. Първо лепилото се нанася върху плочата и след това филм, след което панелите се изпращат под преса.
-фурнирован. В този случай фурнирът на елитни сортове (дъб, махагон, бук) действа като суровина. Използването на тониращи съединения помага да се подчертае естествената красота на дървото;
-боядисани. За оцветяване се използват вещества с физическа и химическа устойчивост. Това не само придава блясък и външен вид на MDF панелите, но и увеличава техния живот.
Размери на панелите
Най-популярните размери са 2600х200 мм, 1300х198 мм, 2600х168 мм. Дебелината може да варира в диапазона от 6-14 мм.
Технология за монтаж
Технологията на монтаж, както в случая с PVC панелите, е доста проста. Не се изисква специална подготовка на стените.
-За да създадете носещата рамка, се използват летви с размер 40х20 мм, които се закрепват към стената с самонарезни винтове или дюбели. MDF-панелите се закрепват към дървените летви. Разстоянието между летвите не трябва да надвишава 0,4 м. Увеличаването на интервала ще доведе до загуба на твърдост от конструкцията и нейната кривина.
Страничните и горните ръбове, както и ъгловите фуги са украсени с довършителни ъгли, залепени с монтажно лепило. Полагането на MDF панели може да бъде направено вертикално, хоризонтално или диагонално.
-Прикрепена към металната рамка. За монтиране на летвите на тавана се използват CD-профили, по стените – UD-профили.