На пазара за подови настилки у нас се предлагат ламинирани паркети, струващи от 7.90лв/кв.м до 70лв/кв.м. . Има три най-важни параметъра които влияят най-много на цената на ламината.
1. Класът на ламинираният паркет
Това е показател за износоустойчивостта на повърхността-колко е защитен от абразия. Той се проверява с помощта на тест на табер: специален апарат се върти около оста си, а отдолу към него е прикрепен абразивен елемент (шкурка), който трие повърхността на матрицата, която се тества.
Броят обороти се измерва, докато защитният слой бъде напълно нарушен и взависимост от това се определя и класът на ламината:
Клас 32 – (4000 – 6000 об / мин) – предназначени за жилищни помещения (хол, кухня, коридор, спалня)
Клас 33 – (6000 – 8500) – необходими за търговски обекти (магазини, офиси)
Клас 34 – (> 8500) – необходими в супер проходими помещения, до производствените помещения.
Решаващата роля тук играе качеството на защитното покритие, което се отразява в следните характеристики:
1) „Устойчивост на надраскване“. Не се изразява количествено, но на практика има по-малко ожулвания и драскотини върху висококачествено покритие.
2) Екологичност. При използване на евтини компоненти емисиите на вредни елементи стават по-големи. Ето защо се препоръчва да закупите ламинат със сертификат за екологичност „Blue Angel“.
2. Плътност на HDF основата
Индикаторът варира от 800 до 1100 кг на м3. По-плътната основа притежава:
1) има по-малко вдлъбнатини от падащи предмети, можете да ходите по ламинат на високи токчета и да не се страхувате за неговата безопасност;
2) повишена устойчивост на влага. Когато влажността се променя в помещението, ламелите се държат по-стабилно, а също и когато влагата попадне в сглобките, вероятността за подуване на ръба е много по-малка.
3. Страна на производство
Най-високите стандарти за сертифициране са в Европа, следователно, продуктите тук са с гарантирано най-добро качество. Показателите за плътността на плочата, качеството на горния слой, екологичността и влагоустойчивостта тук достигат максимум. Производството на реномирани марки е съсредоточено в Белгия, Германия, Австрия, Франция, Италия и Норвегия. Клиента може самостоятелно да провери дали ламинатът е произведен в Европа: на всяка дъска на гърба има маркировка а ако липсва значи, че е китайски или руски продукт.
Преди да закупите конкретен ламинат проверете сайта на производителят. Цената на нискокачествените ламинати е доста по ниска от реалната такава за продукта „ламиниран паркет“.
Ламинат от Китай не се препоръчва за закупуване: продуктите почти винаги са етикетирани с клас 33 и 34, въпреки факта, че цената е много по-ниска от цената на европейските производители, чийто клас е главно 32. Тайната тук е проста. Първо, дизайнът се основава на хлабава HDF плоча (близо до MDF), така че ламелите набъбват след мокро почистване. Второ, класът на абразия се постига не от качеството на нанесения защитен слой, а от количеството: устойчивостта на надраскване на повърхността е изключително ниска. Екологичните стандарти в Китай са много по-ниски.
Руският, турският или китайският ламинат в евтиния сегмент (до 15 лева на кв.м) ще има некачествена HDF плоча, а заявеният клас се постига чрез количеството на меламиновите смоли, а не от тяхното качество. Този ламинат е проектиран да издържи 1-2 години, като след мокро почистване краищата ще се издигнат а на повърхността ще се виждат пораженията.
Обобщавайки, заключаваме, че за закупуване на качествен под, който да ви служи безпроблемно повече от десетина години – обърнете внимание на основните показатели. Каталогът на ламинат от 32, 33 и 34 класа е представен на уебсайта на Tsonev Flooring