Сайдинг – специални панели за декориране на сградата отвън. Те са инсталирани за защита на сградата от влага и вятър, както и за подобряване на външният вид на фасадата.
Предимства и недостатъци на сайдинг фасадни облицовки
Сайдинг панелите имат няколко предимства:
-Служат до 50 години
-Устойчив на климатични промени: сайдингът се използва както в горещи райони, така и в студени
-В панелите няма вредни примеси
-Когато инсталирате облицовката, можете лесно да изолирате фасадата на къщата
-Панелите могат да бъдат инсталирани със собствените си ръце, без помощта на специалисти. Можете да спестите много от това
Само няколко по значими недостатъка на сайдинг:
-Корпусът може да бъде повреден от силен удар.
-Прахът се натрупва върху панелите
-Ако един панел е повреден, значителна част от конструкцията ще трябва да бъде разглобена, за да се замени.
Видове сайдинг:
Винилов сайдинг
Виниловият сайдинг се изработва в различни вариации на цветове и текстури. Това ви позволява да изберете покритие, което имитира дърво или естествен камък.
Предимства винилов сайдинг:
– Леки винилови панели
-Не се притеснява от влага и температурни промени
-Достъпна цена
Недостатъци винилов сайдинг:
-С промените в температурата панелите могат да се разширят. Това трябва да се има предвид при инсталирането на панели.
-Нестабилен за механични повреди
Сайдинг от дърво
Предимства дървен сайдинг:
-Висока здравина и издръжливост
-Практически нулева топлопроводимост. Монтажът на дървен сайдинг ви позволява да не изолирате къщата
– Паропропускливост. Благодарение на това свойство, сградната конструкция може да „диша“ и по стените не се появява конденз.
-Екологично чисти. В състава няма вредни примеси
-Панели, изработени от обработено дърво.
Недостатъци на дървен сайдинг:
-За да предпазите панелите от пожар, трябва да използвате специални огнеустойчиви импрегнации.
-Външният вид се разваля и здравината се губи при постоянно излагане на влага. За да се намали отрицателният ефект на влагата, материалът трябва да бъде обработен с хидроизолационни импрегнации
-Разходи по-високи от другите облицовъчни материали
Фиброциментови сайдинг
Довършителни панели, изработени от многокомпонентни материали. Съдържа цимент, минерални пълнители и целулозни влакна.
Предимства фиброциментов сайдинг:
-Има звукоизолиращи свойства, абсорбира добре шума
-Дълъг експлоатационен живот – повече от 30 години
-Не се влияе от ултравиолетови лъчи. Панелите не губят цвят за дълго време и изглеждат добре
-Устойчив на удар и вибрации.
-В състава няма вредни и токсични елементи. Екологично чист материал
Фиброциментовият сайдинг практически няма значителни недостатъци.
Завършващи елементи за сайдинг системи
При монтиране на сайдинг, в допълнение към облицовъчните панели, се използват спомагателни материали. Те са необходими за фиксиране на панелите, дизайнерските фуги, отворите на вратите или прозорците.
Тези материали са:
-Стартов начален профил. Носещият елемент, върху който е монтиран първият ред сайдинг панели. Облицовъчната работа започва с инсталирането на този конкретен елемент.
-J профил-покрива ръба на панела. Използва се за декориране на ъгли, врати и прозорци, за завършване на горния ръб на облицовката.
-Ъглов профил. Специален профил за вътрешни и външни ъгли. Необходими за присъединяване на сайдинг панели в ъглите.
Използвани също: софит за стрехите, Н-профил за снаждане на панелите,профили за прозорци
Всички тези елементи се наричат допълнителни. Те трябва да бъдат същите като основните панели по вид материал и защитно покритие. Цветът може да съответства на цвета на панелите, но не е задължително. Допълнителни елементи могат да бъдат избрани в контрастен цвят, за да направят външния вид на облицовката по-разнообразен.
Монтаж на сайдинг
1. Избор и монтаж на скарата за сайдинг
Преди да инсталирате сайдинг панелите, трябва да инсталирате скарата – вертикални ленти, към които панелите ще бъдат прикрепени. За това се използват дървени гредички или метални профили.
Дървените скари имат ниска топлопроводимост. За разлика от тях, металните профили провеждат добре топлината. Те ще трябва да бъдат изолирани.
Според други показатели дървото губи пред метала. С течение на времето, под въздействието на влага и температурни крайности, дървените гредички се деформират и започват да гният.
Няма такива проблеми с металните профили. Те са покрити с поцинкован слой, който предпазва от корозия.
Ето защо за скара под сайдинга е по-добре да използвате метални профили.
Ако се планира хоризонтален сайдинг, летвите трябва да са вертикални. Ако сайдингът е вертикален, тогава обратно. Фиксирайте профилите към ъглите на стената и проверете тяхното положение с помощта на отвес.
При полагане на междинните профили проверете тяхното положение за да образувате равнина.
Разстоянието между тях трябва да е достатъчно, така че в него да се побере изолационият материал
2. Изолационнен материал
След монтажа на скарата е необходимо да изолирате стената. Изолационният материал трябва да има паропропускливост, по-висока от тази на стената на сградата. Подходящ вариант за изолация е минерална или каменна вата. Изолацията трябва да бъде монтирана между профилите на скарата.
3. Хидроизолация
Сайдингът не е херметичен, така че вятърът, снегът, дъждът се отразяват негативно върху материалите под покритието. Необходимо е да се създаде система, която да освобождава влагата отвън и да я предпазва от външни влияния. За да направите това можете да използвате хидроизолационни паропропускливи мембрани.
4. Монтаж на стартовият профил
Начален профил – елемент, с който започва облицовката на фасадата. За да го инсталирате:
Маркирайте линията, по която трябва да върви долният ръб на панела. Начертайте втората линия с 40 мм по-високо. Прикрепете стартовият профил с горния ръб към втората линия и го фиксирайте с самонарезни винтове. Винтовете трябва да бъдат завинтени в средата на отворите на панела. Не ги стягайте прекалено силно-трябва да има запас в случай, че материалът се разширява под влияние на температурите. Ако самонарезните винтове са напълно затегнати, това може да доведе до деформация на равнината на облицовката.
5. Фиксиране на сайдинга към скарата
Нарежете сайдинг панелите до желаната дължина. Плъзнете долния ръб на панел в ключалката на стартовия панел и го поставете на място. След това прикрепете горния ръб на панела със самонарезни винтове към скарата. Инсталирайте следващия панел по същия начин над първия. Панелите се монтират с припокриване от 25 мм.
След полагането на всички панели, с изключение на последния горен ред, монтирайте в горната част на стената J-профила. Когато инсталирате сайдинг, трябва внимателно да следите дали всички връзки са плътни и елементите са монтирани правилно, равномерно, без изкривявания.
Когато се монтира сайдинг, трябва да се спазват няколко важни препоръки. Завивайте крепежните елементи само в центъра на отворите за монтаж. Това се отнася както за панелите, така и за профилите. Изключение прави горната част на профилите, които са инсталирани в ъглите. Там трябва да завиете винта в горния ръб на отвора.
Самонарязващите се винтове не трябва да се завиват докрай. Трябва да има празнина, като се вземат предвид топлинните разширения.
Пробиването на панелите е нежелателно. Затова за монтиране трябва да се използват фабрични отвори.
Не спестявайте от всичко необходимо за правилният завършек на сайдинг системите. В противен случай облицовката и изолацията бързо ще станат безполезни.