За да може виниловият сайдинг винаги да остане естетически привлекателен, не е необходимо да отделяте много време и енергия – достатъчно е да го миете с обикновена вода веднъж годишно. Облицовката от сайдинга няма да избледнее или да се напука. Но дори ако изведнъж някоя зона се повреди, тя лесно може да бъде сменена с нова, без да се премахват съседни панели. Този вариант на довършителни работи е много по-изгоден от боядисване, шпакловане или естествена облицовка, тъй като спестява време и пари.
Сайдингът е най-доброто решение, ако искате да избегнете допълнителни разходи в бъдеще. Фасадата, покрита с този материал, ще издържи на всяко изпитване от метеорологични условия и време. Необходимо е само да положите малко усилия, за да се грижите за сайдинга, така че той да запази своята новост в продължение на десетилетия.
Ако сравним сайдинг и фасадни панели с естествени материали (дърво и камък), метален сайдинг и просто шпакловане на стени с последващо боядисване, веднага става ясно защо сайдингът е толкова популярен сред практичните американци и канадци.
Всичко е много просто: този материал не изисква последваща поддръжка, а именно ремонт, боядисване или обработка с антикорозионни, противопожарни и противогъбични средства.
Сайдинга позволява инсталирането му: в климатични зони с много ниски (-50 ° С) и много високи (+ 50 ° С) температури; в региони с висока влажност; в региони с ураганни ветрове.
При такива тежки условия виниловите панели запазват свойствата си, а именно: не се напукват,не избледняват; запазват необходимата еластичност; издържат на вятърни натоварвания; издържат на механични повреди и др.
Как да се грижим за виниловият сайдинг?
За да поддържате чистотата на фасадата на вашия дом, не е необходимо да използвате специални химикали или специално оборудване. Достатъчно е периодично (не повече от веднъж годишно) да отстранявате прах от стените с поток от вода.
Характеристики на грижата за сайдинг: най-удобно е да използвате обикновен градински маркуч в работата – умереният поток вода ефективно ще почисти фасадата; гъба или четка ще ви помогне да се справите с тежки замърсявания; позволено е да се използва сапунен разтвор, кремообразни почистващи препарати и течни продукти за почистване на пластмасови повърхности или подове;
Използвайте различни разтворители, както и почистващи препарати, съдържащи чист хлор, за да премахнете замърсителите.
Ако по някаква причина повредата на сайдинга не може да бъде избегната, можете лесно да извършите ремонт сами. За да направите това, е необходимо да разглобите стария панел и на негово място да инсталирате нов. Инструкциите за демонтаж са предоставени от производителя на сайдинга.
Както можете да видите, спазването на правилата за грижа за винилови панели изобщо не е трудно. Резултатът от вашите усилия ще бъде великолепният външен вид на къщата, който ще продължи десетилетия.