Декинга е подова настилка за екстериора направена от масивна дървесина или композитни материали. За да се придаде по-голяма ефективност на дървените подове, дървесината може да бъде предварително подложена на термо обработване. Така декинг настилката според материала се предлага в три варианта:
-декинг от естествени дървесини,
-настилки от термо обработено дървесини,
-композитна настилки.
Настилки от естествена дървесина
За мнозина този вид настилка е алтернативен за тераси и веранди и др.. Декинга е естествен, екологичен, топъл и приятен на допир. Но дървото е причудлив материал: изгаря, влошава се от влага и температурни крайности, гние и привлича вредители. Следователно, декинг може да се изработи само от цял масив от най-силните и стабилни дървесини – сибирска лиственица,тик, ироко,махагон, ипе, масарандуба, мербау, кумару. Тези дървесини са със повишена здравина и насищане със смоли и следователно не са толкова податливи на влиянието на околната среда, колкото например е борът.
Предимства на декинга от естествено дърво:
– изработени от естествен и напълно екологично чист материал.
-дървесината е топла, буквално и образно.
Дървесината има и не малко недостатъци:
-свойствата на декинга зависят от характеристиките на използваните дървесни видове.
-при резки колебания в температурата и влажността декингът може да се деформира.
-при намокряне и последващо изсушаване дървесината дава неравномерно свиване – с течение на времето дъските набъбват и губят първоначалната си геометрична форма.
-замръзване след дъжд или размразяване е особено вредно. Влагата вътре в дървесината се разширява, нарушава влакната, което води до нейната деформация.
-в случай на повреда или некачествена обработка на дървесината, върху нея може да се получат цепнатини.
-дървото ако не е защитено с масло за декинг изгаря и се разпада под въздействието на ултравиолетовото лъчение.
Термообработен дървен декинг
За да се увеличи стабилността и здравината на декинга, при произвеждането му се използва т.н. термо дървесина. Технологията на неговото производство включва обработка на гореща пара при температури до 200 ° C.
В резултат материалът променя цвета и характеристиките си: става по-траен, по-добре издържлив на повечето отрицателните действия на околната среда. Продукта не набъбва и не се деформира по време на сушене.
Предимства на декинга от термо дърво:
За производството се употребява естествена, екологична дървесина.
Декингът от термо дърво е по-устойчив на промени във влажността и температурата.
Срокът на експлоатация на такова покритие е по-дълъг от декинг, изработена от естествена необработена дървесина.
Но такоъва декингсъщо не е без недостатъци:
-продукта е горим материал.
-изисква специфични грижи.
Композитните подове са направени от дървесина и полимери, които включват:
-брашно от дърво, полимери и добавки, които подобряват експлоатацията на настилката.
По правило точното съотношението на дървесшна и полимер в качествен декинг от WPC е 1: 1 или се доближава до тази стойност.
Благодарение на симбиозата от естествени и синтетични компоненти, най-добрите качества на дървесината и полимерите са събрани в декинг от WPC- привлекателен външен вид, екологичност от дървесината и от полимерите- здравина, практичност, устойчивост на влага и издръжливост.
-устойчивост на влага, температурни амплитуди, UV лъчи, пожарна безопасност:
– повишена устойчивост на статични натоварвания и абразия, мухъл, гъбички и вредители;
– по-богат избор на дъските по цвят и текстура;
– издръжливост.
Говорейки за недостатъците на декинг WPC, задължително е да се отбележи, че неговото качество ще зависи от неговия състав и технологията на производителят. Ето защо е най–добре да се избира само марков производител.
Видове декинги, изработен от композитен материал
Може да се класифицират WPC дeкингите и по това какъв полимер е включен в състава му:
-полиетилен (най-евтиният тип декинг, не достатъчно устойчив на ултравиолетови лъчи, температури и влага);
-полипропилен;
-поливинилхлорид (най-скъпият, издръжлив и надежден вид декинг).
Според текстурата може да се обобщат следните видове декинг от WPC:
-с повърхност, имитираща текстурата и шарката на естественото дърво;
-с рифелована повърхност.
Вторият вариант се нарича антислип. Той предотвратява подхлъзване и в резултат на това е по-малко травматичен. Тайната му е съвсем проста: водата, падаща върху повърхността на дъската, се влива в малки каналчета. При ходене подметката е в контакт със сухи части и не се подхлъзва.
Декингите се различават и по плътност. Мястото на тяхното приложение зависи от това. Там, където планирате да ходите бос, ще ви е необходим декинг с по-ниска плътност. Например на балкон или в близост до басейна.
На терасата, верандата и стълбището, където ходите с тежки обувки, включително високи токчета, е по-добре да поставите декинг с повишена плътност и устойчивост на износване.
И накрая, не забравяйте, че характеристиките на дървения декинг зависят от избрания вид. А качеството на декинга на WPC идва от състава и технологията на производство. Спестяването от евтини материали не си струват проблемите след това. Евтините декинги загубват бързо техническите си показатели и атрактивен външен вид, а експлоатационният им живот се оказва много по-малък от декларирания такъв.