Със сигурност повечето от потребители закупили винилов под ще потвърдят,че подобна настилка за пода е отличен компромис във всички основни параметри. Винилът е по-топъл от плочки, по-евтин от паркет, по-надежден и по-лесен за грижа от ламинат и по-разнообразен с декори от килима. Всички отлични показатели ще зависят от качеството на закупения довършителен материал.
Какво е винилов под?
Описаното подово покритие е многослойна конструкция:
-долния слой от поливинилхлорид: PVC служи за основа и заглушава вибрациите и шума от ходене;
-подсилен слой укрепващ конструкцията и гарантираща нейната стабилност при деформации (например от мебели);
-основният слой: смес от кварц и пластификатори действащ като здрава, трайна и звукоизолирана основа за целия под;
-декоративен слой: декора имитиращ дървесини, камъни, кожи и др .;
-защитно покритие защитаващо пода от механична повреда, домакински химикали и вода.
LVT подовете имат буферирана структура, поради което са много надеждни и здрави.
Такъв сложен дизайн тотално оправдава избора на винилов под, тъй като осигурява такова покритие с много предимства:
-издръжливост и износоустойчивост: издържат до 15-20 години;
-влагоустойчивост: използва се лез проблеми в кухнята и в банята;
-комфорт: покритието е топло и меко
-почиства се лесно и бързо;
-дизайн: виниловите подове са ефектни и много разнообразни по дизайн;
-изолационни свойства: този материал увеличава шумо- и топлоизолацията;
-лекота на монтаж: монтирането на покритието ще изисква минимални умения;
-достъпност: цената на подовата настилка е оправдана.
Но тъй като трябва да изберете правилно винилов под, не може да се забравят и минусите:
-оцветяване: при контакт с някои материали (предимно гума), на пода се появяват характерни следи;
-сложност на ремонта: ако част от покритието на ламелите се повреди, не може да се възстановява- а се заменя с нов.
Какво представляват подовете от винил?
Обхватът на тези подове е разнороден – а изборът на винилов под е от 3 вида форма на настилките:
-Виниловата плочка-прилича на класическа керамични плочки направени с квадратна или правоъгълна форма с размер на страните обикновено от 30 до 60 cm.
-LVT под-ламинирани модули които имитират ламинатни дъски. По правило дължината е 90-120 см, а ширината варира 20-40 cm.
-под на руло. Такъв винилов под е с форма на руло, в ролка с дължина 20-25 м и ширина 1,5-2 м. Идеално за употреба при по-големи помещения и спестява време за монтаж.
Дебелината на покритието на винила е в диапазона от 1,5 до 3-5 мм което е достатъчно за повечето ситуации и задачи в експлоатация.
Класове на устойчивост на винилови подове
За да изберете правилно винилов под, задължителен момент и изборът на клас за неговата износоустойчивост. Най-често всички си делят в 3 групи:
-23-31клас- настилки за домакинство. Горният защитен слой на такова покритие е до 0,2 мм. Той ще се справи с ниското натоварване и ниския трафик и служи от 5 до 10 години в зависимост от условията.
-32-42 клас-често тази категория се нарича търговска. С увеличаване на дебелината на горния слой до 0,25 мм, подовете ще издържат на работа в офиса, магазина, ресторанта и др.
-43 клас- защитният слой надвишава 0,3 mm и към него се добавят минерални включвания, което води до грапаво, много силно покритие. Идеален за складове и спортни центрове и др.
Кой винилов под е по-добър: монтаж с лепило или клик система, или самозалепващ?
Правилният избор на винилов под все още трябва да се основава на метода на неговата инсталация – ползата от тях е също само 3 вида:
-Полагане с лепила-на пода се слага специални лепила, а винила се залепва върху него. Процесът не е сложен, но ще отнеме много време за монтаж, като е необходимо да се спазват инструкциите на производителя.
-Самозалепващи плочки-принципът на инсталиране е много по-опростен. Това е така, защото лепилото е нанесено на гърба на подовите части (по целия или около периметъра) и просто трябва да премахнете филма за залепване към основата.
-Винил с клик система за монтаж-за тази инсталация модулите получават връзката под формата подобно на ламинат. Инсталацията е почти идентична: проста и бърза, а нуждата от специалисти на практика се елиминира.
Винилови подове в различни стаи
Ако не знаете как да изберете винилов под за стая, можете да насочите вниманието си към основните съвети за избор:
-Дневни. За да постигнете уютна атмосфера, купете подове под формата на ламинирани модули с шарка на дърво и камък. Те са елегантни и могат да имат матово или гланцово покритие.
-Кухня и баня. Оптималният формат на дизайна е традиционната плочка. Освен това е желателно тя да има специално релефно повърхност. Това ще намали риска от подхлъзване при мокрите подове.
-Коридори. В тези помещения способността да издържа винила на повишени товари е важна, така че е редно да изберети винилов под с висок клас на износоустойчивост.
Основни и реномирани производители на подове от винил
Когато избирате винилов под, не забравяйте да получите и информация за производителят. На пазара у нас се продават много марки LVT под, но продуктите им се различават драстично по своето качество. Препоръчваме Ви да насочите изборът си към реномирани марки гарантиращи качествени подове като: Arbiton, Vox, Classen, Tarkett, Quick Step