Изборът на довършителни материали за дизайн при подовите настилки е отговорен и твърде сложен процес. Днес се предлагат огромен брой опции: ламинат, винил, корк, паркет и саморазливни подове и др.
Много често собствениците на апартаменти и къщи са изправени пред избор между ламинат и трислоен паркет, като тези два вида подови настилки са доказали своите преимущества и да направите окончателния избор в полза на конкретен материал е доста трудно.
На пазара има много фирми, които са специализирани в предлагането на ламинат и трислоен паркет, или и двата вида настилки едновременно. Това донякъде опростява процеса на избор на модел в съответствие с необходимите технически показатели, цени и външен вид.
За да се разбере какво е най-добре, ламинат или паркет, е необходимо да се разгледа подробно всеки тип подово покритие от всички страни, като се вземат предвид всички актуални предимства и недостатъци на материалите, тяхната цена на пазара, както и други фактори, които могат да повлияят на избора на клиента.
Структурата на ламинираната подовата настилка
Ламинатът е сравнително нов довършителен материал, който е изобретен и пуснат на пазара едва в края на 80-те години на миналия век. Сега производството на модели се извършва в съответствие с единна общоприета структура:
-най-горния слой. Проектиран за защита на ламелите от механични повреди. Осигурява високи топлоустойчиви и устойчиви на светлина характеристики. Обикновено се представя под формата на меламин или други смолисти прозрачни вещества.
-декоративен слой. Представя се под формата на хартия, специален картон или полимери. Именно той придава на ламинат външния вид поради шарката, нанесена върху основното покритие. Като цяло можете да изобрази всеки модел, цвят и нюанс, но имитациите на дърво и плочки са най-популярни.
-среден основен слой. Основата на ламинирания под е HDF дъска. Производството им се извършва от дървесни влакна (обикновено рециклируеми материали), използвайки пресово оборудване, така че материалът е траен и устойчив на влага.
-долен стабилизиращ слой. Последният слой на ламинирания под, който не позволява плочата да се деформира, осигурява защита срещу течности и конденз, често осигурява допълнителна звукоизолация
.
Производството на ламиниран паркет може да се извършва в различните компании, като се използват различни производствени технологии. Към днешна дата са общоприети три основни метода за производство на ламинирани паркети: HPL (покритията се правят под въздействието на най-високите нива на налягане), DPL (производството се осъществява чрез директно натискане), CPL (при производството се използват лентови преси, но налягането в тях не е толкова високо, колкото при другите два метода ).
Трислойният паркет също имат много неспецифична структура, в някои отношения дори наподобяват структурата на ламинираните подове. Той също така предвижда наличието на няколко слоя, които са свързани заедно със специални лепила, но са перпендикулярно разположени, за да дадат на готовия панел стабилност на геометричните размери, повишена здравина и издръжливост.
Обикновено се предоставят следните слоеве:
-Горен. Изработката му е направена от скъпи и ценни дървесни видове, докато в зависимост от модела и производителя дебелината на горния слой може да варира от 0,5 до 6 мм. В повечето случаи се прави средна дебелина в района на 2-3 мм, което е напълно достатъчно за домашна употреба.
-Среден. За производството му се използват евтини иглолистни дървета. Дебелината на средния слой е забележимо по-голяма – около 8-10 мм.
-Долен слой. Този слой е хомогенен, има малка дебелина (1-2 мм), и е направен от иглолистна дървесина.
Много важно е да отбележим, че и за ламината, и за трислойният паркет много производители се отклоняват от съществуващите стандарти. Следователно в някои модели могат да присъстват повече или по-малко слоеве. Например, някои производители на ламинирани паркети добавят допълнителни защитни слоеве, както и интегрират в основата готово покритие.
Предимствата на ламината пред трислойните паркети
Въпреки голямата популярност и уместност на паркета, ламинатът го превъзхожда в много отношения. Сред тях са следните:
-Ламинатните покрития са по-практични от паркетните плоскости. Висококачественият и устойчив на износване ламинат никога няма да се смачка под тежки предмети (оборудване, мебели и др.), А наличието на защитният слой осигурява добра защита срещу драскотини и други дефекти, които често могат да се наблюдават при трислойният паркет.
-Ламинираните подове са по-устойчиви на различни течности и кондензат и не се повреждат и не губят представянето си, когато мястото се загрява за кратко време до високи температури.
Трислойният паркет е по-малко разнообразен в нюанси и дизайнерски решения в сравнение с ламинираните паркети. Можете дори да закупите ламинирани паркети, който 100% имитира външния вид на трислойни паркети, направени от скъпи дървесни видове. Такива ламинирани паркети се срещат вече навсякъде на пазара.
Монтажа на ламината може да се извърши без професионална помощ. Наличието на клик системата за монтаж прави инсталирането на ламинираният под лесен и бърз процес, който няма да изисква специални познания в областта на декорацията и строителството.
Грижата за ламината също не създава особени затруднения – достатъчно е понякога да избършете пода с влажна кърпа или моп.
Почти винаги е възможно да се монтира система за топъл под под ламинираният паркет. Трислойният паркет има ниска топлопроводимост поради значителната си дебелина.
Ламинираните паркети са по-универсални – могат да се използват не само в дневни, но и на места, където натоварването на покритията е по-значително (например в училища, хотели, кафенета, ресторанти и сервизни помещения).
Ламината има дълъг експлоатационен живот (в зависимост от класът на ламината, но обикновено е около 10-15 години).
В същото време трислойният паркет също има някои основни предимства пред ламината.
За разлика от трислойният естествен паркет, ламинираните плоскости не могат да бъдат възстановени – те могат да се заменят само за нови ламели, но за това ще е необходимо да демонтирате по-голямата част от подовата настилка и да извършите отново монтажните работи. Освен това, въпреки увереността на производителите за антистатичността на ламинираните подове, те постоянно ще натрупват статично електричество, което никога не се случва в случая с трислойният паркет.
Техническите предимства на трислойният паркет са следните:
Според много потребители паркетните подове са по-топли и по-приятни на допир. Освен това е по-удобно да се разхождате по него и изглежда по-естествено в помещенията.
Възможно е по всяко време да възстановите паркета. Това може да стане с помощта на различни методи: циклене, обработка с лак, масло или други съединения.
При спазване на условията за монтаж и експлоатация трислойният паркет може да служи вкъщи много повече от обикновен ламинат.
Ламинат с имитации на паркет
Както вече беше отбелязано, ламиниран паркет е универсално решение за всички онези, които не могат да направят окончателния избор в полза на един или друг тип. Сега на пазара можете да намерите модели с имитация на класически и художествен паркет.
Подобни продукти са широко представени в асортимента на следните компании: Classen, Quick-Step, Tarkett, BerryAlloc, Egger, Alsapan, Kronotex и много други марки.
Ламинираният паркет е забележителен с това, че изглежда точно като обикновен паркет: ламелите имат същата повърхност, повтаря 100% външния вид, шарката, цвета, структурата и текстурата на някои видове скъпи дървесини (които обикновено се използват при производството на паркет). Ето защо, дори специалисти на пръв поглед, влизайки в стаята, е трудно да разграничат ламинираната настилка от истински паркет.
Важно предимство на такива модели ламинирани паркети е тяхната достъпна цена, в сравнение с аналозите на паркет. Например, за висококачествен и издръжлив ламинат, който имитира паркет, ще трябва да платите сума, варираща от 20 до 40 лева на квадратен метър, докато цената на наистина добър и издръжлив трислоен паркет може да започне 60-300 лева на квадратен метър ,
Освен това, ако искате да реализирате необичаен интериор в дома си или да създадете стая с изискан и елегантен стил, се препоръчва да разгледате по-отблизо ламинираните подове, имитиращи френски арт паркети. Ламинат от този тип се характеризира не само с пълно повтаряне на външния вид и структурата на настилката на изкуството, но и с общите размери на отделните ламели.
Доста е трудно да се препоръча, без да се знаят особеностите на експлоатация и вида на помещението, в което ще се извърши монтажа, някакъв специфичен вид настилка. Затова ако имате някакво съмнение Ви препоръчваме да потърсите помощта на строителни специалисти и проектанти. Първите ще оценят възможностите за монтаж на един или друг вид под в определеното помещение, като ще препоръчат и най-рационалното решение впредвид всички нюанси, а вторите ще Ви помогнат при избора на модел,декор, цвят и вид.