Съвети на дизайнера при избор на цвят за подовата настилка:
Ако искаме домът ни след ремонт да се превърне в луксозен, трябва внимателно да изберем всеки детайл от интериора още на етап на проектиране.
Цветът на пода е много важен елемент в цялостния дизайн. С помощта на компетентния цветен дизайн можете да замаскирате всички недостатъци на помещенията, да обогатите и промените визуалното възприятие на стаите.
Вземете например комбинирани стаи (кухня-хол или всекидневна-спалня). Резултатът ще бъде много интересен ефект, ако стените в такива стаи са с един и същи цвят, а подовете са различни. По този начин можете да комбинирате пространство, като същевременно наблюдавате зоналност.
Светли нюанси на пода.
Ако стаята ви е обърната на север, тогава светлите подове са чудесно решение.
Всеки знае, че цветовете, близки до бялото увеличават и разширяват. Леките подове визуално разтягат пространството на стаите. Стаята ще стане по-свежа, ще има усещане за чистота и точност.
Светлите нюанси се комбинират много добре с всички останали цветове. Ако например положите пода в стая с цвета на избелен дъб, тогава ще бъде по-лесно да изберете и останалата част от интериора за него.
На светъл под, драскотини и други дефекти на повърхността почти не се виждат.
Бял цвят на пода
Основното предимство на белия под е универсалността. Създава усещане за новост, изглежда, че ремонтът в стаята е приключил наскоро.
Светлите подове много често се използват за създаване на интериор в скандинавския стил.
Избирайки снежнобял под, рискувате да получите стая с постоянно усещане за студ. Стаята ще вдъхнови мисли за болничните отделения и трапезарии от съветската епоха. Затова избягвайте чисто бели нюанси.
Сив цвят на пода.
Сивият цвят придава на интериора изтънченост и идилия. Такъв под е универсален. Сивото върви добре както със светли, така и с тъмни интериорни елементи.
Попаднали в стая, изпълнена със сив под, започвате физически да чувствате свежест и прохлада. Стените в бежи цветове ще ви изпълнят с усещане за спокойствие и комфорт.
Стените със светли тонове са най-подходящи за тъмния под. И ако добавите бял таван към тази комбинация, получавате класическа версия, която се използва много често в декорацията.
Тъмните нюанси на пода създават визуален ефект за намаляване на площта на стаята. Използвайки например цветовете на орех или кафяв дъб, можете да създадете усещане за уют и комфорт в стаята.
Обикновено се използва тъмен под, заедно със зелен, кремав, бежов и жълт цвят на стените.
Колкото по-тъмна е повърхността на пода, толкова по-малко се вижда мръсотията върху него.
Черен под.
Създаването на черен под в стая е доста смело и необичайно решение. Черното създава ефекта на празнота и подценяване. Ето защо в стаи с такъв под, други елементи на декора трябва да бъдат олекотени. Опцията със светли стени и мебели в сиви и бели тонове ще изглежда добре. Използвайте с черно бежово, бяло, сиво и червено.
Опции за комбиниране на цветове на пода и стените.
1. Тъмни нюанси и светли стени
Тази комбинация се избира, когато искате визуално да разширите интериора на стаята. Опитайте да играете на контраста на черно и бяло. За да направите това, потъмнете тавана. Мебелите и другите интериорни предмети също трябва да са само черни или бели. Контрастът създава ефект на необичайност и мистериозност. Изборът на такава палитра е подходящ за стаи за гости (кухня, хол, таванско помещение и така нататък).
2. Тъмни стени с тъмен под
Тази комбинация намалява максимално вътрешния обем на помещението. Не трябва да се използва в помещения с площ по-малка от 15 m². Подходящ за малки помещения за битови нужди (килер, мазе).
3. Стени с тъмни нюанси с светъл под
Тази комбинация от цветове концентрира вниманието на наблюдателя върху мебелите. Можете да добавите малко декорация от бяла стена към това решение.
4. Бели стени със светъл под
Преобладаването на бял цвят максимизира стаята. Но прекомерната белота създава неприятно усещане . Човек, който се озове в стая с бели стени и под, неволно започва да си припомня болници и обществени столови. Ситуацията може да бъде спестена чрез добавяне на „топли нюанси“ към интериора. Тя може да бъде дърво (бук, дъб, елха или орех), бежов таван или светла врата.
Цветът на вратите.
Вратата е третият елемент (първите две са стените и пода), който играе важна роля във визуалното възприятие на стаята. Вратата може да бъде направена в същите цветове като стените с пода. Но понякога можете да играете с контраст. Това ще добави допълнителен чар в стаята.
В коридора вратите и подовете трябва да бъдат цветно кодирани. Това важи особено за дълги коридори. Те трябва да са с еднакъв цвят, за да се избегне неправилно смесване на цветове.
Ако искате да подчертаете вратата от общия интериор, използвайте контраст. Например, комбинация от тъмни врати със светъл под и стени ще бъде отлична. Мебелите в този случай се избират според цвета на вратите.
Цветовата схема на стаята е творчески процес, при който трябва да се спазват определени правила за комбиниране на различни нюанси. Всичко зависи от целта на стаята и вътрешната атмосфера, която искате да създадете на закрито.
Експериментирайте, използвайте контраст или еднородност. Чувствайте се свободни да приложите творческите си решения, но гледайте не прекалявайте. Например, не трябва да използвате повече от пет различни цвята в дизайна на стаята.