WPC продукти: най-важният фактор е здравината
Защо някои декинги от WPC се разпадат на прах през първата година на експлоатация, а други изглеждат като нови дори монтирани от няколко години?
Всичко е просто – въпросът е в качеството на полимера, на базата на който е направен композитът. Ако продуктите от WPC са направени от първичен (не рециклиран) полимер, експлоатационният му живот е няколко пъти по-дълъг от този на декинг, направена от „вторичен“ или предварително обработен полимер.
Най-често продуктите от WPC се правят на базата на PVC (поливинилхлорид), PE (полиетилен) или PP (полипропилен). Производителите на базата на PVC декинг WPC почти винаги използват първично PVC. Причината за това е технологичната сложност на обработката на този полимер и използването на вторични смесени суровини. Първичните полиетиленови или полипропиленови продукти обикновено имат по-висока от средната цена. Ако дъската на базата на PE или PP е евтина – бъдете сигурни, че имате продукти от предварително обработен полимер.
WPC базирани на полиетилен
Счупването на няколко дъски в подовата настилка, докато останалите са непокътнати, е често срещано явление за WPC от некачествен материал.
Най-достъпната суровина за производството на WPC декинг е рециклираният полиетилен, който се използва от много компании като основа за WPC. Никой обаче не знае със сигурност какво е включено в такава декинг настилка, тъй като е почти невъзможно да се проследи. С този състав никой производител не може да гарантира целостта на настилката.
Ситуацията се влошава от факта, че WPC от PE и PP технологията съдържа повече дървесина, отколкото WPC от PVC. Това прави настилката от полиетилен или полипропилен по-малко плътна, мека и рохкава. Декингът WPC с голямо количество дървесина в състава поема повече влага, следователно, повече набъбва и губи формата си. И ако производителят спести и от UV стабилизатори и антиоксиданти, тогава на открито декниг, изработена от PE или PP, неизбежно ще се разруши в рамките на един сезон.
Настилка на базата на PE, без UV стабилизатори и антиоксиданти, буквално се разлага на слънце. Най-често това са декинг настилки, произведена от малки еднодневни компании. Такива компании се отварят през сезон като продават евтини настилки. След това те скоро се затварят, когато срещу тях започва поток от оплаквания за качество. Често една компания променя името си и се превръща в нова „марка“ на WPC настилка. Ето защо, винаги бъдете внимателни и проверете кой е производителят и колко дълго е на пазара.
От кои марки трябва да се внимава при закупуване на декинг?
-за които няма споменаване и информация дори в интернет;
-от което е невъзможно да се намери информация за продукцията;
-чиито продукти не са сертифицирани (сертификатите за продукти не се представят на сайта и те не ви се предоставят при поискване);
-чиито продукти са направени на базата на полиетилен или полипропилен на евтина цена.
WPC продуктите са скъп довършителен материал, ползата от използването му се състои в спестяване в дългосрочен план, тъй като висококачественият WPC декинг няма да се разпадне, и няма да загуби цвета си в продължение на много години.
Въпреки че високата цена на WPC настилката не винаги е показател за неговото качество, не бива да очаквате чудеса от евтина wpc декинг настилка или да я сравнявате по цена с дървената. В края на краищата висококачествената настилка на WPC е проектирана за много години работа с гаранция от 15 години.
Въз основа на опита ни препоръчваме да закупувате качествени wpc настилка от водещи марки, тъй като те са по-малко податливи на корозия от UV лъчение, по-малко повлияни от температурни промени , имат по-голяма плътност и якост от нискокачествените и евтини настилки на неизвестни производители.