Лесната поддръжка е едно от основните и най- важни предимства на качествените ламинирани подови настилки. Грижата за ламинираният паркет не изисква специфични умения, труд и време. Всичко се прави доста бързо и с помощта на специализирани средства. В случай, че потребителят пренебрегне препоръките на производителя за грижа за пода, в резултат на това той може да получи неприятни последици на пода и ламинатът става неизползваем за доста кратък период от време.
Основните правила са:
-Можете да почистите ламинираният под само с влажна кърпа или с прахосмукачка със специализирана мека дюза;
-Не разливайте вода върху ламинираното покритие (дори ако той има високи влагоустойчиви характеристики);
-Специфични замърсители (мастило, горски плодове, лак за нокти, кръв, вино и др.) се отстраняват с помощта на специализирани препарати от производителя.
-Никога не употребявайте абразивни препарати при почистване на ламиниранити паркети.
-Съвременните водещи европейски марки производители прилагат инструкции за грижата за ламинат, която показва всички важни нюанси относно почистването.
Необходимо е ламината да се почиства, така че след измиване да не се нанасят повреди по повърхността на подовото покритие. За да направите това, когато подът ще бъде почистван за първи път, трябва да изпробвате техниката си на миене и почистващия препарат, използван в малка площ от подовото покритие. Ако в резултат всичко се получи добре и не остават следи върху ламината, тогава с помощта на същата техника можете да измиете останалата част от пода.
Много производители на ламиниран паркет силно препоръчват грижата за ламината да се извършва единствено със специализирани препарати, които са създадени специално за ламинирани паркети. Тези средства са наистина много добри, имат безопасен състав за ламината. С тяхна помощ наистина можете да премахнете дори упорити петна. Основният недостатък на такива специализирани препарати за почистване е високата им цена (около 2-3 пъти по-скъпа от цената на конвенционалните почистващи препарати с най-високо качество), както и тяхната недостъпност (често можете да закупите само в специализирани магазини за ламинат).
Следователно е разрешено използването на конвенционални детергенти с неутрален състав и без абразивни частици. Най-добрият вариант е използването на продукти за грижа за подови настилки от дърво (или други подобни състави).
Почистването трябва да става с влажна кърпа. След приключване на измиването на ламинирания под, той трябва да се избърше до сухо. Много експерти препоръчват да измиете ламинирания под, като започнете от прозореца и се придвижите към входа на стаята.
Подовите настилки често са изложени на различни влияния, включително кал. Ето защо е необходимо да се спазват определени правила при отстраняване на конкретни петна от ламинирано покритие.
Ако на пода все пак са се образували следи от вино и други спиртни напитки, тогава е възможно да закупите специализирани почистващи препарати с неутрално pH, с които лесно и с висока ефективност можете да премахнете петна от вино, мазнини, сокове и др.
За премахване на упорити петна не се препоръчват да се използват продукти, съдържащи киселинни и алкални елементи или абразивни частици.
Често можете да чуете или да прочетете в интернет, че ламинираните покрития трябва да се обработват допълнително с восък, лак и други защитни съединения, които, уж, могат да удължат живота на ламинираните подове, както и да подобрят неговите характеристики. Това е доста често срещано грешно схващане. Модерните ламинирани паркети, произведен в Европа, не се нуждаят от каквато и да е допълнителна обработка.
Ламинатът се монтира по „плаващ“ начин,а обработката с такива съединения ще лиши тази подова настилка от нейното важно предимство – поддръжка и възможност за демонтаж и полагане на друго място.
В случай, че проявявате интерес към ламинати, устойчиви на влага, се препоръчва да закупуте по-скъпи модели на влаго или водоустойчиви ламинати, а не да мислите за допълнителна обработка с восък или лак.