Дизайнът на терасата и градината е лицето на всяка къща, тъй като именно предната част е достъпна за свободно разглеждане. Понастоящем в съвременната строителна индустрия все повече се употребяват декинг настилките за открити площи. Използването на този материал не се ограничава до дизайна на верандата или терасата, но се отнася и за градински пътеки, зоните около басейни и беседки.
Видове декинг и техните характеристики
Декинг настилките представени на пазара на строителни материали, може условно да бъдат разделени на две основни категории:
-естествен декинг;
-декинг изработен от дървесно-полимерен композит (WPC).
Използването на естествени дървесни материали на открито е много ограничено от високата чувствителност на дървесината към влагата и температурните крайности. Неподходящата дървесина под въздействието на дъжд, сняг, активна слънчева радиация и силна слана променя своята геометрия (набъбва или свива), деформира се, напуква се и изгаря. В тази връзка само дървесни видове с повишена твърдост и устойчивост на влага, които са най-често екзотични за страната ни, могат да се използват като материал за декинг настилки: тик, кумару, масарандуба, ипе, махагон, еланг, термобор и термоясен, сибирска лиственица.
В същото време естествената стабилност на дървесината не е достатъчна. В процеса на производство на естествена настилка дъските многократно са покрити със специални защитни съединения, които ограничават контакта на дървесината и агресивните фактори на околната среда. Съвременната химия за настилки съдържа много синтетични и естествени компоненти, които повишават производителността на декинга. Предпоставка за запазване на материала е прилагането на маслени или восъчни емулсии.
Текстурата на декинга може да има гладка или релефна работна повърхност. Последният е маркиран със сертификат за качество на Международната общност на физиотерапевтите във връзка с положителното му въздействие върху човешкото здраве. Факт е, че докато ходите бос, релефът от естествено дърво произвежда естествен мек масаж на краката. Характеристиките на размерите на отделните елементи на настилката най-често са представени от следните параметри:
дължина на дъската – 1,5-3,5 м;
ширина на дъската – 9-15 см;
дебелина на дъската – 19-28 мм.
Полагането на настилки трябва да се извършва само върху специални, предварително подготвени подложни профили от вида на самият декинг. Декинга може да бъде фиксиран или с помощта на специални винтове или метални скоби. Някои видове декинги са оборудвани с канали за такива скоби.
Основното положително качество на естественият декинг е неговата екологичност, обаче грижата за такова покритие трябва да бъде най-щателна, в противен случай, въпреки всички нива на обработка, материалът бързо може да стане безполезен.
Технологиите за декинг не стоят неподвижно и ежегодно предлагат нови разработки с подобрени експлоатационни и естетически характеристики. Една от тези новости на пазара е декинг, изработен от дървесно-полимерен композит (Torro Timber е ярък представител на пазара).
Съставът на изкуственият декинг може да бъде различен, но най-често представен със следния процент: термопластичен полимер; настърган дървен материал (дървесно брашно) – 30-80%; специални химически добавки – 10%.
Въпреки факта, че материалът, произведен по тази схема, може да се счита за полусинтетичен, визуалните характеристики на покритието се различават значително от естествения декинг. В същото време работните свойства на подовата настилка се подобряват значително и се характеризират със следните параметри:
-издръжливост – производителите посочват възможен живот до 20 години;
-стабилност на цветните и размерни характеристики, устойчивост на влага и температурни крайности;
-висока якост на материала, която определя устойчивостта на ударни и силови натоварвания;
-защита от гъбични инфекции, както и процесите на гниене на материала и влиянието на насекомите;
-запазване на цветните характеристики дори след продължително излагане на активно ултравиолетово лъчение;
Полагането на декинг, изработена от WPC, може да се извърши върху подложни профили от същият материал. Грижата за комозитният декинг не предполага допълнително обработване на настилката с лак или масло и позволява използването на обикновена вода или специализирани препарати за почистване на изкуственият декинг.