За разлика от дървесният декинг, външните подови настилки, изработени от дървесно-полимерен композит (WPC), са много по-здрави и по-устойчиви на външни атмосферни влияния. Този материал не е обект на гниене и унищожаване от различни вредители: насекоми, гъбички. Това допринася за лесното поддържане на декинга от WPC.
Инсталирането на композитна декинг настилка може да се извърши независимо, ако имате необходимите инструменти и допълнителни материали.
Преди да започнете работа, е необходимо да поставите дъските за два дни на мястото на монтаж. Това е необходимо, така че материалът да стане еднаква с околната среда. Монтажът на WPC се извършва най-добре в топлия сезон при положителна температура. За правилната вентилацията е препоръчително да се оставя разстояние между дъските от 6мм. Най-добре е да инсталирате WPC върху бетонна основа и да използвате само сертифицирани материали.
WPC декинга обикновено има 2 страни: рифелована и гладка. На коя страна ще се монтира зависи изцяло от желанието на собственика на къщата. Важно е да се подготвят предварително всички необходими инструменти за монтиране на дървесно-полимерна дъска, а именно: WPC гредички за скара, специални винтове и скоби, тапи, и самият декинг.
За да се осигури дългият живот на настилката, е необходимо отводняване. Дебелината на бетонната основа трябва да бъде приблизително 10 сантиметра и се прави с лек наклон за безпрепятствено оттичане при валежи. Когато бетонът изсъхне, е необходимо да се провери дали се натрупва вода върху него. Ако е така, това може да доведе до проблеми.
WPC подложните профили са разположени върху бетонна основа и са фиксирани с анкерни болтове. Между тях не трябва да има разстояние с ширина над 40 сантиметра. Не трябва да се използва декинга за носеща конструкция, а да се употребяват само композитни подложни профили с размери най-цесто 40х60.
Композитният декинг се поставя върху подложен профил и се прикрепя към нея с скоби с помощта на самонарезен винт. Всички композитни декинги се монтирата по един и същи начин.
Ако е необходимо да инсталирате декинг на по -големи площи, тогава трябва да сте сигурни, че самите дъски са здраво закрепени към подложните профили и между тях трябва да има винаги малка празнина.
Когато декинга е напълно поставен и здраво фиксиран, можете да помислите за някои малки неща, които ще придадат на работата завършен вид и ще коригират недостатъците. Трябва да инсталирате крайните профили за да затворите страничните прорези и да направите дизайна по-хармоничен.
Важно! Моля, обърнете внимание, че в случай на неправилен монтаж на декинг конструкцията, експлоатационният живот на дървесно-полимерния материал е значително намален. Ако следвате всички инструкции на производителите на покритието и се грижите за него своевременно, тогава композитният декинг ще издържи четвърт век или повече.
Какво още трябва да знаете за WPC композитните декинги?
Композитните настилки обикновено се боядисват с помощта на пигменти, като за нискобюджетните декинги означава загуба на цвета след известно време.
Ако полагането на качествен композитен декинг е било извършено правилно, тогава той перфектно издържа на вредните ефекти на слънчевата светлина, валежите, насекомите. Такава повърхност не изисква специални грижи.
Ако се съмнявате, кой материал да изберете за декинг, тогава обърнете внимание на редица предимства на композитната настилка:
-Устойчивост на материала срещу външни влияния и повреди, като петна, драскотини, измиване с домакински химикали, температурни промени, валежи и др.
-Здравина. Композитният под е в състояние да издържи натоварвания от няколко тона. Тази здрава конструкция е резултат от някои подобрения на материала.
-Дълъг срок на експлоатация. Срокът на експлоатация на покритието от WPC е около 25 години, но най-често повече, при условие че материалът се използва при температури до + 70 ° C.
-Лесен монтаж. Дори човек, който няма никакъв опит в тази материя и не е използвал строителни инструменти, може да се справи с полагането на дървесно-полимерен материал.
-Лесна поддръжка-изкуствената WPC настилка не изисква специални грижи под формата на периодично оцветяване или почистване. Тя перфектно се измива с гъба или микрофибърна кърпа.
-Перфектен външен вид. Композитният декинг WPC е представен в широка гама от цвят и текстура. Всеки, дори и най-изисканият дизайнер, ще намери нещо по свой вкус.
Все пак има минус. И това е цената. В сравнение с иглолистната дървесина като сибирска лиственица, цената за качествените wpc настилки е 5 пъти по-скъпа.
Как да се грижим за изкуствените декинг настилки?
Ако на повърхността се появи петно, което не може да се избърше с нормален парцал, тогава използвайте специализирани почистващи препарати за WPC декинг. Като допълнителни инструменти можете да използвате меки четки, нежелателно е да използвате метални остриета. Те могат да повредят материала.