На строителния пазар в днешно време ще откриете всякакви видове строителни материали, но за да създадете външни настилки, ще трябва да се ограничите до малък асортимент, тъй като тази настилка има специални експлоатационни условия. Най-изгодният и удобен вариант за довършване на пода на тераси и външни площи е декинг настилката. Този материал има голяма здравина и е подходящ за дългосрочна употреба във външни условия.
Видове декинг подови настилки
С помощта на декинг можете да настилка в близост до къщата или да подредите зони за релакс. Има 3 основни групи декинг настилки:
-Декинг от масивна дървесина;
-Декинг от преработена дървесина;
-Декинг от дърво-полимерен композит.
Декинг настилка от масивно дърво
Декинг от масивната дървесина е изцяло естествен материал и могат да бъдат произведени от евтини иглолистни видове дървета и много скъпа ексклузивна дървесина. Истински лукс сред цялото разнообразие от декинг са настилки, изработени от известни дървесни видове като тик от Бирма, ипе, кумару, еланг,махагон, масарандуба, който растат в африканските и южноамериканските гори. Поради уникалната си текстура, такава дъски ще издържат над 50 години. Махагонът има висока степен на устойчивост на влага и може да се използва при големи натоварвания, а каучуковата смола в състава му предотвратява образуването на гъбички.
Тикът от Бирма и Ипе са известни със своята висока якост и това е от голямо значение за декорацията на тераси под открито небе. Тези дървесина са идеални за корабостроене, тъй като запазва целостта си дори под въздействието на солена морска вода.
Предимствата на използването на естествена декинг настилка са много, но такива подове изискват специални грижи, а такива материали не са евтини – от 59лв за сибирска лиственица до 500лв за тик за 1 кв. м. Подовите настилки от екзотична дървесина са около средна цена-120лв на 1 кв.м.
Декинг от преработена дървесина
Има два основни начина за обработка на дървесината, за да се предпази от разрушаване – термична обработка и импрегниране.
След топлинна обработка с пара дъската леко променя цвета си, но придобива устойчивост на разрушаване и гниене, както и висока устойчивост на растеж на гъбички и появата на мухъл. Такъв материал ще продължи безпроблемно използване до 20 години. Основното нещо е да не се цикли и шлайфа, за да не се премахне защитния слой от покритието и да не загубите всички уникални свойства на материала.
При закупуване на настилка, изработена от термично обработено дърво, трябва да се има предвид, че такъв декинг не е подходящза работа на места с повишено натоварване. Има голяма вероятност да се нарани поради недостатъчна плътност на материала.
Декинг, направен по метода на импрегниране – импрегниране със специален състав, се различава от тази, която е обработена термично и по свойства и цвят. След обработка с пара слоевете ще имат различен цвят. Ако са с един и същи цвят, това означава, че са били наситени с дълбок метод за импрегниране.
Цената на декинг от обработената дървесина,варира в зависимост от вида на дървесината, дебелината и други фактори.
Дървесно-полимерен декинг (WPC)
Конструкцията, изградена от композитен декинг, е в състояние да издържи на всякакви естествени влияния и много голямо тегло. Такава декинг настилка не изгаря, не е изложена на разрушаване, може да издържи на механично натоварване и не е благоприятна среда за размножаване на гъбички и плесен. Недостатъкът на този материал е неговият неестествен вид и цена (до 400 лева на кв.м).
Съвременният пазар предлага полиран и неполиран WPC декинг . Външно разликите между тях са почти невидими. Шлифоването помага да се отстранят някои дефекти и да се направи равномерна повърхността на декинга.
Размери на декинг настилките
Що се отнася до параметрите на настилката, ширината на декинга може да бъде в диапазона от 90 до 250 мм, а дължината може да бъде от 3 до 6 м.
3 вида декинг се отличават с дебелината на материала: Тънки (18-22 мм); Средни (25-30); Дебели (42-48).
Какво е необходимо за инсталиране на декинг?
За монтажа на дървесен декинг са необходими дървен или алуминиев подложен профил, винтове за декинг и масло за защита от UV лъчи. Пода от дървото на редки видове е много по-евтин за полагане, отколкото от WPC. Природният материал обаче ще изисква по-внимателни грижи. Използването на продукти за грижа за дървесен декинг е задължително и се изпълнява 2пъти в годината. Подложните профили могат да бъдат изработени и от различни материали: алуминий, WPC, дърво или метал. Металните профили не са евтино удоволствие, затова се използват като поддържащи елементи в конструкцията.
Дървените подложни профили могат да бъдат положени на разстояние около 50 см, това зависи от напречното сечение на гредичката. За гредички се използва дърво с ниво на влага не повече от 25%, така че да няма деформация под въздействието на външни фактори.
Подложните профили изработени от дървесно-полимерен композит, са монтират много по-близо, на около 40 см един от друг. WPC гредичките са идеални за монтаж в региони с неблагоприятен климат. По-добре е да не полагате профилите директно върху бетон, а трябва да поставите гумени уплътнения между тях и повърхността.
Направи си сам декинг настилка
Декинга трябва да се полага изключително върху равна повърхност, независимо дали става въпрос за конструкция, изработена от дърво или друг вид . Не е препоръчително дъската да се полага върху пясък, чакъл или почва.
В райони с труден терен или някои почвени характеристики се използват регуляруеми крачета за конструкцията. Те гарантират надеждността и здравината на конструкцията поради техните характеристики.
Декинг задължително трябва да се монтира въз основа на препоръките на производителя. Самият процес на монтаж може се извърши на разстояние 5-6мм между отделните елементи на подовата настилка. Необходимо е да се оставя и отстояние най-малко 1,5 см от стените поради линейното разширение на материала. За да се осигури достатъчна циркулация на въздуха, е по-добре да оставите пространството между подложните профили празно.
Най-подходящото разстояние между подложните профили е 40 см. Декинга могат да бъдат прикрепени към гредичките по скрит или открит начин. Първият вариант е по-добър, защото откритият монтаж не добавя привлекателност към продукта. Ако обаче се фиксира декинг с открит монтаж, тогава първо трябва да пробиете предвалително дупки за винтовете. Това значително ще улесни работата и ще предпази дървото от напукване.
Скритият начин на полагане на декинг настилка се основава на използването на допълнителни елементи-спецални закрепващи клипси и скоби.
Всеки производител предоставя за своите продукти визуално представяне на правилния монтаж на подовите настилки. Ако въпреки това имате някои трудности, тогава е по-добре да се консултирате със специалисти.