Има няколко начина да подредите зоните за отдих около къщата и тъй като семействата прекарват много време заедно на терасата и верандата, важно е да обмислите оформлението и да използвате надеждни материали, когато го подреждате. За да накарате семейството да се чувства комфортно, е важно да изградите не само уютна тераса, но и функционална, поради което трябва внимателно да изберете подовите настилки.
Какви характеристики трябва да имат декинг настилките?
Тъй като терасите са подложени на сериозни механични, климатични въздействия, материалът за нейното подреждане трябва да остане здрав, траен и функционален при външни условия. За да издържа повърхността дълго време, трябва да изберете декинг за декорация със следните характеристики:
-устойчивост на замръзване – материалът не трябва да се деформира, когато температурата се понижи;
-устойчивост на влага ;
-ниска абразия – продуктите трябва да издържат на механичен контакт;
-износоустойчивост – дъските трябва са устойчиви на влиянието на околната среда;
-свойства против приплъзване – подът не трябва да се подхлъзва, ако влагата попадне върху тях.
Препоръчителни настилки за външни условия са керамичните, бетонните и каменните плочи. Те обаче имат сложна инсталация, която има редица функции. Алтернативно решение при изграждането на открити или затворени тераси е декинг настилката. Декинга се изработва от естествено дърво (термо дърво, екзотична дървесина) или WPC дървесно-полимерен композитен материал.
Предимства и недостатъци на дървеният декинг
Настилката от естествено дърво е подходяща за тераси и веранди. С него се създава атрактивно, трайно подово покритие. Технологичните характеристики на терасата обаче изискват използването на термообработени дървен декинг по време на подреждането. Благодарение на нагряването до температура на горене, те са защитени от влага, не се деформират при натоварване и не гният, поради което могат да бъдат положени дори близо до басейни. Технологията на обработка е подходяща за различни видове дървесина, но по-често се използва термобор и термоясен. Сред предимствата им са:
-защита от температурни промени, устойчивост на влага;
-не са покрити с гъбички, мухъл;
-плътност, устойчивост на статични натоварвания;
-лесен за инсталиране;
-топла повърхност, приятна на допир;
-не отделя вредни вещества, безопасни за деца;
-декоративни качества, материал с ясно изразена текстура.
Декинга от термодървесина се характеризира с текстурирано покритие с противоплъзгаща основа. Специални канали ще помогнат да се избегнат наранявания, тъй като дори при мокра повърхност не се подхлъзва. Сред недостатъците на материала от естествено дърво е нестабилността на защитния слой, която се изразява в честата смяна на цвета поради слънчевата светлина.
Плюсове и минуси на WPC дървесно-полимерния композит
Дървесно-полимерният композит се състои от дърво и полимери (80% естествено дърво). За да се направи дървото в контакт с полимери, те се смесват с технически модификатори. Сред предимствата на WPC декинга са:
-лесна грижа за повърхността;
-устойчивост на директен механичен товар;
-устойчивост на влага;
-атрактивна гледка.
За разлика от настилката от дърво, дървесно-полимерният композит има повече недостатъци. Изкуствената повърхност е различна на пипане. При липса на вентилация ламелите са покрити с мухъл или гъбички. Материалът не се справя добре с рязък спад на температурата.
Кой материал е по-добре да изберете?
Сравнението на двата вида декинг демонстрира предимствата на настилката от дърво над WPC заради естетическият си вид. Поради покритието на настилката със защитни масла, дървените декинги няма да променят цвета си под въздействието на ултравиолетовото лъчение. Дървеният декинг има благороден външен вид и приятна топла повърхност.