Декинга представлява настилка от екзотична или термодървесина която се използва за градински площи в къщи и вили, както и веранди и тераси. В Европа дървесният декинг по-традиционно се нарича градински паркет за дома.
Дървеният декинг се изработва от екзотична дървесина(ипе, кумару, масарандуба, тик от Бирма, махагон) или термично обработено дърво (термобор и термоясен). Процесът на термична обработка прави материала не само издръжлив, но и подходящ за използване в трудни условия. Ето защо напоследък много често термодървесината се използва вместо толкова популярната сибирска лиственица. Декинга от масивна дървесина издържа на разликите във влажността и температурата и много други проблеми, които често могат да бъдат открити извън града, и в същото време не се изкривява, не се напуква, не се разваля или изгнива.
Декинга от дърво е универсална настилка в модерни къщи и търговски обекти/ресторанти и летни градини/. Дървеният декинг не е нищо повече от под на открито или подово покритие в открити сгради. Изискванията, които се прилагат за декинги от дървесина, в много отношения са сходни но надвишават изискванията за паркетни настилки, изработени от естествени дървесни материали. Предвид специалните условия на експлоатация декинга има повишените изисквания за механична и биологична устойчивост, както и неговата физическа сила и твърдост.
Известно е, че дървесните декинги са много по-изложени на различни вредни въздействия на атмосферата: например атмосферна влага, неблагоприятна слънчева светлина, резки и понякога критични промени в температурата. Ходенето по него с обувки също се отразява на издръжливостта. По този начин, трайността на декинга е най-важният фактор. Здравината на дървеният декинг също е важно изискване, тъй като се монтира на конструкция.
За да се намали приплъзването на повърхността, особено когато е мокро, повърхността на дървените декинги се рифелова. Това са канали за с дълбочина около един до два милиметра. Разстоянието между тях може да е от няколко милиметра до 15 мм. За разлика от полагането на пода, при полагането на декинг от дървесина се оставят малко по-големи пролуки между дъските.
На пазара у нас се предлагат рифеловани дъски от смърч или бор които не са подходящи за използване при външни условия и не отговарят на стандартите за декинг настилки. При тях единственото което си заслужава е цената на която се предлагат но последствият могат да бъдат трагични. Много често клиентите закупуват именно такива дъски заради евтината цена но оставят крайно разочаровани впоследствие.
Ако сте рeшили да закупите дървен декинг заповядайте в нашите магазини за декинг подове Tsonev Flooring в София и Велико Търново за да се запознаете и направите избор за висококачествени декинг настилки.