Декинга от екзотична и термодървесина се отнася до нов тип настилка, която за кратко време успя да се утвърди от положителната страна.
Декинга е наследник на дъските, покриващи „подовете“ на каравели и фрегати. Този тип настилки издържат много по-дълго от всеки дървен материал, устоявайки на дъждове и морска вода. Благодарение на това декинга се превърна в търсен строителен материал за подови настилки на външни пространства.
Декинг настилката се използва за довършване на пода на тераси,веранди, беседки и др. С изобретяването на дървесно-полимерния композит и технологията на термохимична обработка на естественото дърво, настилката придоби по-голям обхват на приложение. Композитни материали и термодървото са използвани при декорацията на зоната около басейна, при изграждането на пода на открита тераса и за пътеки в градината(градински паркет).
Приложение на композитните и естествените разновидности на декинг настилките:
-за монтаж на подови настилки в къщата или извън нея;
-за декорацията на фасадата на жилищни сгради, офиси, търговски;
-за настилки около басейни, езерца, пристанища;
-при изграждането на окачени и дъговидни мостове.
Във всички тези случаи се използват различни разновидности на декинг настилките, които се различават по размер и текстура.
Разновидности на декинг
Производителите на декинг настилки предлагат следните разновидности на довършителни и строителни материали:
-декинг от естествени екзотични дървесни видове, устойчиви на влага;
-декинг от термично обработена дървесина, изработени от бор, ясен;
-декинг на основата на дървесно-полимерен композит (WPC);
– декинг плочки, сглобени от дървени или композитни елементи.
Настилките от термично обработената дървесина има дълъг експлоатационен живот, екологични са и приятни на допир. Композитните WPC декинги запазва всички тези предимства, като добавят към тях стабилен размер на дъската (декингите, изработени от естествено дърво, могат да се различават в основни размери – дебелина, дължина и ширина). Освен това, както естествените, така и композитните декинги имат гладка или текстурирана повърхност.
Характеристики на WPC декинг
Композитната настилка съдържа от 40 до 70% дървесно брашно и от 30 до 60% полимери. Характеристиките на WPC зависят от процента на брашното и полимерните добавки. Декинга от WPC има следните технологични характеристики:
-абсорбция на влага – до 5%;
-специфична тежест на ламелите – до 2,5 кг;
-температурен диапазон – от -45 до 70 ° C;
-абразивно износване – до 0,1 g / cm2;
-клас пожарна опасност – G4 (не поддържа горене без източник).
Предимства и недостатъци на декинг подовете от WPC:
-Фиксиран размер на ламелата – тя се получава в процеса на екструзия, пресоване или ротационно формоване, което елиминира отклонението в размера.
-Технологията е екологична – формалдехидът или оловото не се използват при производство, а инертните полимери се използват като адхезивна добавка.
-Разнообразие от цветове и текстури – за композитните декинги се предлага цялата цветова схема RAL.
-Лесна обработка – ламелите се нарязват с ръчна ножовка или пробозен триион. Освен това размерът на напречното сечение не се променя по време на процеса на рязане.
-Дългосрочна експлоатация – качествената композитната настилка поддържа целостта на конструкцията в продължение на 25 години.
Недостатъците на WPC включват само нулева паропропускливост. Този материал не диша като естествено дърво, в допълнение, някои разновидности на изкуственият декинг се възприемат на допир като пластмаса.
Размери на композитните декинги
Дължината на стандартната декинг дъска от WPC или термодърво варира от 150 до 600 сантиметра. Най-често се използват декинг с дължина от 1,5 до 4 метра. Големи размери – от 5 до 6 метра – се използват при изграждането на промишлени, складови или комунални съоръжения.
Дебелината на декинга варира от 18 до 35 милиметра. Колкото по-голям е този размер на декинга, толкова по-голяма е тяхната здравина. Качествените декинги могат да издържат на товари до 2000 килограма на квадратен метър. Освен това, композитната дъска е плътна или куха. Дебелината на стената на кухия профил не трябва да е по малка от 7 милиметра. Китайските декинги които се внасят не отговарят за качеството и характеристиките на WPC декинга/често се разрушава се за по-малко от година/
Ширината на декинга варира от 9 до 25 сантиметра. Този параметър се определя не само от естетически съображения. Колкото по-широка е ширината, толкова по-бърза е и инсталацията на настилката. Помислете за тази функция, когато закупувате декинги от WPC и термодървесина.
Монтажът се свежда до поставянето на ламелите от WPC върху подложна конструкция от профили и фиксирането на подовата настилка по следните начини:
-чрез закрепване на ламелите към подложните профили с помощта на винт за декниг- в дъските се пробива отвор, в която се вкарва винт, който закрепва ламелите към основата;
-закрепване със специални скоби – те са фиксирват към подложните профили и отстрани на ламелите;
-закопчаване с клик система – фиксира се с винт към подложната конструкция. Този тип настилка е подходяща само за затворени пространства.
Тези три метода са подходящи за всякакъв размер на декинга. Задължително изискване за всяка монтажна техника е разстоянието между дъските за да се компенсират температурните деформации. Размерът на фугата варира от 4-6мм.
Дървесно-полимерните декинги не се нуждаят от допълнителна защита от слънцето, абразията, измръзването и атмосферната влага. Не променя техническите характеристики в диапазона от -45 до 70 ° C, не избледнява и не набъбва. Защитно покритие с масло е необходимо само за естествена настилка, изработена от масивна дървесина или термично обработена дървесина.
Дървените декинги се покриват задължително веднъж годишно с масло за постигане на еднороден цвят на настилката и защитават дървесината от ултравиолетово лъчение. Маслото служи и като водоотблъскващ слой.
Заповядайте в нашите магазини за декинг Tsonev Flooring за да изберете подходящата за вас екстериорна настилка.