Преди да започнете цялата работа, повърхността върху която ще монтирате ламинат трябва да е равна, без дупки и да не е ронлива. Като основа можете да ползвате циментова и саморазливна замазка, ПДЧ, шперплат или плочки. Основното нещо, което трябва да запомните, е, че колкото по-равна е повърхността, толкова по-дълго ще издържа ламинатът. И по време на разходка няма да има никакви звуци от основата. Естествено, правилно подбраната настилка играе най-важна роля.
Преди да поставите ламинат, уверете се, че материалът не пречи на затварянето и отварянето на вратите. Ако има такъв проблем, вратата ще трябва да бъде подрязана.
Като цяло, ламинираният паркет е покритие, което изглежда хармонично и доста красиво във всяка стая, независимо от интериора и предназначението му. Освен това на пазара в момента има богат избор. Можете да изберете най-подходящия вариант за ламинат, който отговаря на всички ваши изисквания и предпочитания. Много важно е правилното и ефективно поставяне на материала.
Като начало трябва да се отбележи, че ще бъде някак проблематично да се изпълнява монтажа от един човек без опит. Затова е най-добре двама души да се занимават с подобно нещо. Също така, когато избирате материал, обърнете внимание не само на цвета, но и на класа на покритието. Ламинатът трябва да бъде закупен с марж 5-7%. По време на процедурата на поставяне може да направите малка грешка и да отрежете няколко повече, отколкото трябва. Това се случва доста често, особено с тези, които все още нямат опит.
Преди да продължите с монтажа, внимателно подгответе пода. С други думи, подравнете го. Ако не разчитате на замазка или друга обемна работа, ще бъде достатъчно да направите всичко, така че основата да е без неравности. Като цяло, ламиниран паркет може да бъде поставен и върху стар линолеум. Основното тук е да е възможно най-равномерно. Разбира се, замазката често решава всички проблеми дори и при най-малките неравности.
Трябва да се отбележи, че ламелите са прикрепени един към друг от четирите страни.
– Технологията за монтаж е доста проста. Можете да започнете от всяка страна на стаята. Но най-добре е да монтирате перпендикулярно на прозореца. Тогава слобките между ламелите ще бъдат невидими.
– Първо, изолационната подложка се поставя на пода на цялото помещени.
– След това се вземат ламинирани плоскости и се подреждат по стената с цяла лента. Те са закрепени заедно от късата страна.
– След като се постави първият ламел, го притиснете възможно най-плътно към стената но на разстояние от 6 до 12 мм. Такаво технологично разстояние е предпоставка, тъй като ламинатът е материал, който е склонен да се разширява под въздействието на повишена температура.
– След това добавете вторият ламел и сглобете към късата страна на първият ламел. Ако има и най-малката празнина, те могат да бъдат регулирани с почукване с специално трупче и чук.
Поставянето на ламинат самостоятелно е доста проста процедура, която не изисква високо специализирани знания, с които практически всеки може да се справи. За да извършите тази процедура, се нуждаете от определен набор от инструменти, които лесно могат да бъдат закупени във всеки строителен магазин.
Минималният набор от необходими инструменти-зеге; рулетка, чук, скоба и трупче за монтаж на ламинат, молив
Какво трябва да знаете преди монтажа на ламинат:
- Поставянето на ламинат не се извършва в помещения с висока влажност – баня, тоалетна и др.
- Категорично е забранено прикрепянето на ламинат към основата по какъвто и да е начин, например с лепило, пирони или винтове.
- Ламинатът може да се полага върху различни основи – шперплат, бетонен под, дърво, линолеум, ПДЧ и др.
- Ламинатът се влияе от влага, следователно при монтаж върху бетонна основа първо трябва да се изсуши повърхността, в противен случай е възможно деформация на ламелите.
- Ламинираните подове могат да се използват с водно подово отопление, тъй като материалът е много чувствителен към прекомерно високи температури.
Етапи на полагане на ламиниран паркет
Полагането на ламинат може да се извърши само върху напълно почистен под, така че първата стъпка е старателно да подготвите повърхността за настилката. Ламината не се залепва към основата, а се монтира плаващо, така че е много важно повърхността да е максимално чиста и гладка.
Втората стъпка е да се извърши задълбочено измерване на помещението. Това ще ви позволи да закупите необходимото количество ламинат, без да закупувате повече. Ламинатът трябва винаги да се полага по такъв начин, че линиите на фуги да падат по посоката на падащата светлина. Това прави сглобките по-малко забележими.
Необходимо е да се прецени поне приблизително броят на ламелите, които ще са необходими за покриване на пода. За да може ламинатът да бъде положен възможно най-бързо, се препоръчва да извършите точни изчисления, в противен случай има определен шанс, че ще трябва да отидете отново в магазина, за да закупите допълнителни ламели.
Поставянето на ламинат започва с монтажа на първия ред, към който след това се присъединяват нови елементи. Ламелите се съединяват с помощта на специални сглобки-клик система. По време на монтажа на последния ред – ламелите се нарязват до желания размер, за да се осигури най-точното прилягане към стените