В свят, в който технологиите отдавна са стъпили в бъдещето, изтласквайки границите на съзнанието пред човечеството, по някаква причина старато, традиционното, естественото все повече се цени. Хората предпочитат добрите стари материали от дърво, метал и камък. Това е естественият компонент, който превръща творението на всеки човек в произведение на изкуството, а префиксът „естествен“ е станал синоним на думи: безопасен, полезен и красив. Говорейки за подови настилки, заслужава да се отбележи, вероятно, най-традиционното и често срещано – паркет. Именно дървото стана първият материал, който човек познава. Уникалните свойства на дървесината днес не губят своята актуалност.
Паркетът се появява през Средновековието и е знак за богатство, украсявайки подовете в замъци и дворци от европейското благородство. Изобретяването на подовата плоча датира от началото на 20 век, шведският индустриалец Густав Шер през 1919 г. разработва метод за производство на залепени дървени сегменти, който той използва като основен материал за врати. Новият метод даде възможност да се получат врати с най-устойчива конструкция, които са устойчиви на атмосферни влияния. Друг положителен аспект на това изобретение е значително спестяване на ресурси, тъй като ламелите – дървени сегменти са с относително малки размери, което позволява използването на всяка дървесина.
Но идеята да приложи дизайна си за подови настилки на Шер идва през 1941 г., когато методът на сегмента е успешно приложен в 3-слоен паркет. Именно той е бил лидер и новатор в производството на паркетни дъски в продължение на много десетилетия: през 1958 г. паркетната дъска започва да бъде покрита със специално лаково покритие, през 1965 г. е получен патент за дъска за спортен паркет, а през 1984 г. е създадено производството на екологично чист паркет.
Многослойната дъска има доста сложен дизайн, състоящ се от 3 слоя със специално защитно покритие. Горният слой е направен от скъпоценно дърво и служи като оперативен и декоративен слой едновременно. Други два слоя придават на конструкцията допълнителна здравина – за производството им се използват главно смърчови дървета. Ламелите на втория слой са положени в напречна посока, а основата се състои от ламели, преминаващи по цялата дължина на паркетната дъска. В краищата има специални сглобки, които позволяват закрепване на дъските заедно.
Оперативните свойства се формират от работния слой, най-устойчивите на износване твърди дървесни видове, като дъб, клен, ясен и орех. Изборът на дървесина (степен) също оказва значително влияние върху качеството на подовата настилка, конструкцията трябва да е еднаква и надлъжна, да не съдържа възли и включвания. Модерният дизайн на клик системите ви позволява да полагате трислоен паркет без използването на лепило по „плаващ“ начин, което ускорява монтажа на пода и свежда до минимум „човешкия фактор“.
Методът за монтиране на паркет върху лепилен състав е широко използван, което позволява да се придаде на конструкцията допълнителна здравина; най-често се използва, когато е необходимо да се покриват големи площи с голямо натоварване. Говорейки за многослойната паркетна плоскост, заслужава да се отбележат следните положителни качества на тази настилка: сравнително ниска цена, огромен диапазон с изобилие от текстури и цветове, екологичност и отлично изпълнение, лесна инсталация и последваща поддръжка. За да закупите паркет, струва си да обърнете специално внимание на качеството на материала, по-добре е да се доверите на известните марки – големите производители ценят репутацията си и няма да използва нискокачествени материали и остарели технологии.