Започвайки ремонт в дома, едно от първите вземани решения е въпроса за подови настилки. Плочки, винилови настилки, естествен и изкуствен камък, корк, паркет или ламинат – днес всичко е възможно в жилищата. Но все пак дървото остава най-популярно. Обръщайки се към това традиционно покритие, решаваме какво да предпочитаме: паркет или ламинат? Кой от тях ще спечели: древният естествен материал или смелите модерни имитации? И двете видове настилки имат своите предимства и недостатъци.
Паркетът е синоним за качество според експертите на компаниите, които се занимават с него. Ламинатът, според тях, е по-подходящ за офиси, а в къщите се монтира за да не се полагат грижи за покритието или поради липса на финансови средства. Всеки, който се стреми към прилично качество, купува масивен паркет, който е много по-скъп от ламиниран паркет.
Вярно е, че на пазара има и евтин паркет, но не се препоръчва полагането на дърва за огрев на пода, ако е възможно. Паркет с приемливо качество трябва да струва най-малко 60 лева на квадратен метър. м.
Естественост, екологичност – тези понятия днес трудно могат да бъдат надценени. Всички обичат дървото заради неговата естественост и топлина. Дървесината е в състояние да затопли дори най-екстремния, минималистичен интериор. А новите производствени технологии, многобройните методи за полагане и особеностите на дървесните видове неограничено разширяват артистичните му възможности. Някой клиенти избират масивен паркет, а други трислоен паркет. Какво ви подхожда най-добре – решете сами. Във всеки случай дървеният под е най-топлият и удобен.
Маслото и восъкът не крият красотата на дървесината, текстурата е по-естествена, а тактилните усещания са несравнимо по-богати. Въпреки това, веднъж годишно масленото покритие трябва да се актуализира. Но удоволствието, което получаваш, когато ходиш бос по живо дърво, заплаща за всички разходи. Дървото е извън конкуренцията, въпреки че вкусът и предпочитанията на клиентите постоянно се променят. Ако преди 3-4 години всеки клиент се опитваше да постави бук или дъб със същия цвят и размер в апартамента си, днес интересът към екзотични видове се увеличава.
Що се отнася до качеството на монтажа, общият проблем на потребителя е, че той избира всичко поотделно: паркет, лак и всички други компоненти на пода. Много по-удобно и изгодно е да закупите подови настилки, да подготвите пода, да го инсталирате заедно със същата компания, която ще бъде отговорна за целия резултат. В края на краищата, със същото покритие, можете да направите лош нискокачествен под или обратно. Клиентът трябва да плаща не за суровини, а за готовия продукт.
Допреди 7-8г. рядко се срещаше добър ламинат ако изключим марковите производители. Днес стана различно: новото поколение ламинат има малко общо с предшествениците си. Структурата му е многослоен материал. Основата не се влияе от вода, от която паркета не може да се похвали. Дъното в ламината е влагоустойчив и звукопоглъщащ слой. Отгоре – декоративен слой с шарка и защитна смола (устойчивостта на износване на ламината зависи от неговото качество). В трислойният паркет горният слой е ценна дървесина, 3-4 мм. При циклене се отстранява най-тънкият слой дърво. Паркетната дъска издържа не повече от три цикления.
В момента се произвежда ламинат с такова качество, че дори паркетът е по-нисък от него. Той стана по-здрав, тъй като дървесината се пресова преди кристализация и вече не може да се деформира. Всяко дърво (дори дъб) е меко, повърхността му е хигроскопична, страхува се от високи температури и когато микроклимата в стаята се промени, той започва да се деформира. Някои хора смятат паркета за екологично чисто покритие, но никой не е разбрал колко вредни вещества, като формалдехид, се отделят от лака, покриващ паркета.
Ламинатът няма всички тези недостатъци. Отличителните му качества са устойчивост на износване, устойчивост на удар, устойчивост на битови химикали и лекота на монтаж, пожароустойчивост, хигиена, топлопроводимост (възможност за полагане на отопляем под).
Поради факта, че повечето ламинати имат модел, наподобяващ дърво, този продукт се нарича „ламиниран паркет“. Дизайнерите казват, че това е основната му беда – мнозина го възприемат като имитация на дърво, като достъпен заместител на него. Но всъщност той отдавна е престанал да бъде имитация на паркет и се превърна в независим и ценен вид настилка по отношение на декора. Предлагат се ламинати не само с декори на дърво, но и камък – мрамор, гранит. Сравнително наскоро например започнаха да предлагат нови колекции с цветни изображения.
Ламинираният паркет дава пълна свобода в декорацията.
Качествените производителите, са сигурни, че бъдещият купувач ще избере удобство и икономичност, което означава ламиниран паркет. Те съветват само при закупуването му да избягвате евтини продукти. Скъпите водоустойчиви колекции не се влияят от вода и не се влошават по време на експлоатация. Друга опасност от евтин продукт: всички дъски ще бъдат с еднаква визия, защото за разлика от дървения паркет, картината върху ламината е просто снимка, печат. Евтиното покритие ще изглежда като обикновен балатум.
Трябва да знаете, че ако след подреждането се появат фуги между дъските, това означава, че е направена грешка по време на монтажа или сте закупили дъски с нарушена геометрия. Правилно поставеният ламинат не може да скърца. Колкото по-дебел е ламината, толкова по-малко звучно ще бъде при ходене по него. Ето защо, ако изберете ламинат, например, за спалня, вземете такъв, който е по-тежък в буквалния смисъл на думата.
Каквото и да изберете – паркет или ламиниран паркет, слушайте единодушното мнение на експертите: не се опитвайте да задълбавате във всички нюанси и проблеми.