Какво трябва да знаете за WPC декинга?
Видове WPC декинг
Съществуват различни видове декинг от дърво-полимерен композит. Те се различават по състав, тип профил, връзка, противоплъзгаща обработка. За да не се объркате в избора си, трябва да знаете за свойствата на всеки тип декинг.
Структура на WPC декинг
Основната част от строителния материал се състои от натрошено дърво. Синтетичната част – полимерите – най-често е поливинилхлорид (PVC) или полиетилен (PP). Поливинилхлоридът има висока износоустойчивост и здравина, но е доста жилав, което го прави чуплив. Полиетиленът е по-евтин и по-пластичен, но по-малко устойчив на износване. В частното строителство разликите между PVC и PP са почти незабележими; струва си да се обърне внимание на такива детайли в търговското строителство, където експлоатационните характеристики на даден материал са от голямо значение.
По принцип съставът на дървесно-полимерния композит оказва значително влияние върху цената на продукта. От вида и качеството на полимерите и дървеното брашно, използвани в производството, цената на WPC декинга може да се различава значително.
Декинг дъските по тип профил са разделени на две категории: плътни и кухи. Плътният профил издържа на ударни натоварвания. Той е идеален за използване на обществени места: кафенета на открито, веранди, кейове, стъпала и др. Кухият профил е подходящ за всички видове тераси. Такава дъска може да издържи и на големи натоварвания, но все пак в частна употреба, ще издържи много по-дълго. Кухият профил позволява да се намалят разходите за проекта.
Вид на връзката
Терасните дъски са шевни и безшевни . Продуктите с технологична фуга са монтирани с междина от 3 до 5 мм, което осигурява добро изтичане на вода. Това важи особено за големи площи. Инсталирането на конструкция от такива материали се извършва с помощта на пластмасови или метални скоби. Безшевните дъски създават здрави повърхности но такива настилки когато се използва безшевен профил, има повече технически изисквания за организацията на обекта, отколкото при използване на шевна дъска. Необходимо е да се организира допълнителна вентилация, да се вземе предвид топлинното разширение на материала, както и да се организира наклон за оттичане на вода.
За да се гарантира, че повърхността на подовата настилка на терасата не се плъзга и има подходящ външен вид, дъска, изработена от дърво-полимерен композит, се обработва по специален начин. Има 5 метода за обработка; всеки има свои силни и слаби страни. И така, въздействието с помощта на метални четки (четкане) ви позволява да създадете ефекта на старинност. Предимството на шлайфаната дъска е, че повърхността й може лесно да бъде възстановена с помощта на обикновена „шкурка“. Материалите с дървоподобен модел са красиви, но са подходящи само за малки натоварвания, тъй като такъв модел е склонен към абразия.
Най-усъвършенстваният метод за обработка е ко-екструдирането (иначе се нарича още релефно или дълбоко релефно). С него повърхността се влияе механично, като по този начин се образува имитация на естествено дърво в 3D форма. След такова подобрение дъската има стилен външен вид и самовъзстановяваща се повърхност, висока якост и издръжливост