Има общи правила, които да спазвате, за да удължите живота на всяка подова настилка.
-Не ходете на закрито с токчета.
-Опитайте се да избягвате падането на остри или чупливи предмети на пода
-Покрийте краката на мебелите с филц или поставете под тях филцови или гумени петна.
-Когато пренареждате, носете предметите, вместо да ги влачите по пода.
-Ако в дома ви има фотьойли или маси на колела, използвайте защитни постелки, за да предотвратите изтъркване на пода.
-Не забравяйте, че оптималната температура за подови настилки е 18-24 градуса, а влажността е 40-60%.
-За почистване се старайте да не използвате абразивни и агресивни продукти.
-За да предотвратите появата на петна, набъбване на материали и повишаване на влажността в помещението, препоръчително е да избършете пода на сухо след измиване и незабавно да елиминирате разливаната течност.
Грижи и възстановяване на подови настилки:
Ламинираният паркет не изисква много поддръжка. От него се отстраняват малки отломки с прахосмукачка или мека метла, а мокрото почистване се извършва с помощта на добре изцеден МОП. Трябва да се избягва преовлажняването на материала, тъй като това ще доведе до набъбване. Ако се появят мазни петна, попийте ги със салфетка и след това ги отстранете с помощта на неутрален обезмаслител.
Ремонти– Незначителните драскотини и ожулвания могат да бъдат отстранени с восъчни моливи (пастели). След като сте избрали желания нюанс, почистете ламината от възможни замърсявания, избършете на сухо и обработете с молива. След това избършете повърхността със суха мека кърпа. Дълбоките драскотини се поправят със специален восък от подходящия цвят. Повредената дъска може да бъде заменена чрез демонтиране на пода до желаното място. Ако няма резервна, опитайте да замените повредения елемент с такъв, който има по-незабележимо място (например под дивана).
Дървен под и трислоен паркет
Дървените подове са достатъчно чувствителни към влага, че трябва да се избягва прекомерната влага. Почистването се извършва с прахосмукачка и мека, силно изцедена кърпа. След това паркетът трябва да се избърше на сухо. Не използвайте абразивни вещества и налични препарати. Използвайте само специални смеси за грижа за паркет и дървен под. Те няма да повредят покритието или петна. Дървеният под може да изсъхне и да се напука или, обратно, да набъбне. Водата може да остави неприятни петна по нея. Следователно трябва не само да избягвате преовлажняване, но и да следите влажността. Също така не забравяйте да проветрявате редовно стаята. Скоро след полагането на лакирания паркет нанесете специално восъчно средство, за да удължите живота на повърхността. Ако паркетната дъска е обработена с масло, тогава за същата цел е необходимо редовно да се обработва със специални масла.
Ремонти-Пукнатините, които се появяват по време на експлоатация, се отстраняват със специална шпакловка. Като начало повърхността се почиства от отломки и прах, след което се запечатва с шпакловъчен състав и се оставя да изсъхне напълно. След това третираната зона се почиства внимателно с шкурка и се лакира. Цикленето се използва за възстановяване на първоначалния вид на дървения под. Той премахва стария лак или боя, както и горния слой дърво. Обновеният под се почиства от отломки и се лакира или покрива с масло.
Съвременните винилови настилки са доста издръжливи и не изискват специална поддръжка. Но на такава повърхност е по-добре да не се използват гумени постелки за врати и защитни постелки, както и мебелни основи. Това може да доведе до обезцветяване на винила. Също така, винил днес е доста устойчив на избледняване, но е по-добре да го предпазите от пряка слънчева светлина чрез завеси на прозорци. Трябва да знаете, че малки отпадъци, натрупващи се на пода, действат върху виниловия под като абразив, изтривайки защитния филм от повърхността му. Ето защо е важно да поддържате неуморно чистота в такава стая. Използваните почистващи препарати не трябва да съдържат абразивни частици, восък или разтворители. Всички видове течности оставят петна по повърхността на PVC покритието. Затова ги избършете веднага, след като са били разляти. Ремонти -За премахване на малки драскотини се използват специални матиращи смеси. Но дълбоките щети не могат да бъдат отстранени.
Ако следвате тези прости препоръки, всяко подово покритие, дори с недостатъчно качество, може да ви служи дълго време, без да губи външния си вид.