Корковият дъб (Quercus suber) расте в Португалия и някои други страни от средиземноморския басейн на надморска височина до 1000 m. Кората му, съдържаща суберин (корк), восък и лигнин и има невероятна структура, основната особеност на която е липсата на междуклетъчно пространство.
Коркът е най-горният слой на кората, който представлява струпване на мъртви клетки. Периодично се отстранява от стволовете и големите клони на дървета. Парадоксално е, че дървото след такава процедура не умира, а образува нов слой кора. С всяко следващо отстраняване се подобрява качеството на корка. За първи път коркът се отстранява от дъб, който е навършил 25 години и тази операция се повтаря с честота 9 години. Продължителността на живота на балсавото дърво е 150-170 години. Най-добрият корк се добива от 150 годишни дъбове.
Поради своя състав и структура, коркът съчетава лекота, водоустойчивост, ниска топлопроводимост, сгъваемост, устойчивост на химически активни вещества, не изгаря и има дълъг експлоатационен живот.
Всички тези качества, както и високата технологичност на продуктите, направени от този материал, позволяват използването на корк в декорацията на модерен дом.
В момента от корк се произвеждат няколко вида подови настилки, които се различават по дизайн. Всички те са многослойни, в основата на които е агломериран (пресован) корк, покрит от предната страна с декоративен фурнир, изработен от ценна дървесина. Панелите се предлагат както със защитен (лаков или винилов) слой, така и без покритие (натур).
Корковите покрития имат значителна устойчивост на плъзгане, уникални удароустойчиви и топлоизолационни свойства, създават приятно усещане при ходене и имат благоприятен ефект върху опорно-двигателния апарат.
Коркът е страхотен шоков изолатор, не натрупва статично електричество (не привлича прах) и не отделя никакви вредни съединения. Този естествен материал се характеризира с феноменална способност да възстанови първоначалната си форма. Както краткосрочните (обувки с висок ток), така и дългосрочните (тежки мебели) локални товари не причиняват трайна деформация на корк и не оставят вдлъбнатини на повърхността.
Защитният слой осигурява на корковите покрития с изключително висока износоустойчивост, които могат да се използват при най-тежки условия.
Корковите покрития имат високи свойства на замърсяване (мастило или масло, разлято върху покритието не оставя следа), лесно се почистват и не изискват специални грижи. Всичко това позволява на производителя да гарантира безопасността на покритието в продължение на 10 години.
Корковите покрития, поради своята сърцевина, имат редица важни свойства:
-ниска топло и звукова проводимост;
-твърдост и еластичност в комбинация с лекота;
-хигиенни;
-намалява натоварването на гръбначния стълб при ходене;
-не абсорбира течности и газове;
-антикондензационни свойства;
-антиреверсивни свойства.
Обхватът на коркови настилки е изключително широк – от летища, супермаркети и хотели до офиси и жилищни помещения. Коркът се използва в звукозаписни студия, в кината, хладилни инсталации, с декоративния дизайн на стени, тавани, подове на апартаменти и къщи.
Техническият корк е много подходяща за топло и звукоизолация на помещенията. Само в помещения с високо ниво на влажност, като бани и басейни, използването на коркови подове трябва да се признае за неподходящо.
Има два основни типа коркови подове – лепилни покрития, проектирани, както подсказва името, за залепване по цялата площ и „плаващи“ подове, чиито плочи са закрепени заедно, но не се залепват към основата.