На пазара на подови настилки можете да видите огромен избор от подове, които се различават по качество, цена и външен вид. Но сред голям брой материали си струва да се обърне необходимото внимание на масивната дъска. Този материал никога не губи своята актуалност, служи дълго време и идеално допълва интериора.
Масивните дървени подове се различава по качество и изискан стил. Естественото дърво, неговата шарка и мирис – всичко това облагородява атмосферата в къщата. В допълнение, дървеният под има такива качества като:
-Издръжливост;
-енергийна ефективност;
-Екологично чист материал;
-Повърхността е устойчива на механични повреди;
-Добро ниво на звукоизолация;
-Солиден външен вид.
Въпреки основното предимство – издръжливостта, масивните настилки има висока цена и само професионалистите трябва да се занимават с нейното полагане. В крайна сметка експлоатационният им живот ще зависи от правилната инсталация на пода. Цената на масивният под е оправдана от качеството на подовата настилка, може дори да се каже, че спестява разходите на собствениците. Подът не трябва да се сменя постоянно, а ако е необходимо, може да се актуализира периодично, т.е. циклене.
Когато инсталирате висококачествено естествено покритие, си струва да вземете решение за вида на дървото. В зависимост от вида на дървото, подът ще има специални характеристики: текстура, цвят, външни характеристики. Основните видове масивни плочи според видовете дървесина, от която се произвежда, включват:
-Дъб. Дъбовата дървесина е много популярна поради перфектната си комбинация от надеждност, лекота на обработка и красива текстура. Съставът на дървото съдържа циановодородна киселина, която позволява на дървото да не гние и го предпазва от насекоми. Покритието изглежда благородно и елегантно. Текстурата е красива с естествени тонове. Цветовете варират от светло кафяво до тъмно кафяво.
-Орех. Най-често този вид дърво се използва за довършителни работи на мебели, така че цената на подовата настилка ще бъде много по-висока от дъбовата. Поради свойствата си ореховото дърво е крехко и по-податливо на повреди, но текстурата има красив външен вид.
-Ясен. Подовата настилка от ясен е със светъл приятен цвят с ясна структура. Силно, надеждно дърво е устойчиво на гниене, деформация. Единственото нещо, на което трябва да обърнете внимание, е изсъхването на дървото. Ако технологията му не се спазва правилно, това може да доведе до напукване на материала.
-Венге. Дървена подова настилка от африкански произход. Любителите на елегантния, но в същото време екзотичен дизайн, ще оценят този материал. Венге се справя отлично с декоративните подови цели. Цветовата му гама може да варира от светло кафяво със златни акценти до тъмно, почти черно. С такъв материал ще е необходима допълнителна обработка на пода, тъй като венге не е здрав и стабилен материал.
-Тиково дърво. Този вид дървесина расте в източните страни, в резултат на което е устойчив на температурни колебания. Освен това дъската от тиково дърво е достатъчно здрава за разкъсване, не се поддава на огъване. И високата му устойчивост на влага е от значение при производството на продукти за домашна употреба – врати, паркет и др. Разбира се, цената на продуктите от тиково дърво е с порядък по-висока от цените за подобни продукти, произведени от обикновена дървесина.
-Лиственица. Един от най-популярните видове дървесина за производство на масивни дъски. Така че, поради високата си производителност и декоративни характеристики, материалът се използва активно от много производители. Основните характеристики на масива от лиственица са висока якост, биостабилност, водоустойчивост и огнеустойчивост, представителен външен вид, достъпна цена.
-Клен. Това дърво отдавна е ценено заради високата си твърдост. В резултат на това масивната дъска е устойчива на различни видове повреди и деформации. В същото време износването на материала е минимално. Богат избор на декоративен дизайн на плочите се дължи на силната правовлакнеста структура на материала. Кленът обаче се страхува от влага, което е неговият недостатък.
-Мербау. Дървото расте в страни с висока влажност, поради което масивната дъска мербау има следните предимства – твърдост на материала, устойчивост на влага. В резултат на това подът от това покритие може да се полага в помещения с висока влажност – бани, сауни и др.
Изборът на масивна дървена настилка, която впоследствие ще се използва за жилище, трябва да се основава на много показатели. Една от важните характеристики е размерът на покритието. Затова е важно да се вземе предвид ширината, дебелината и дължината на дъските.
Дебелината на масивната плоча е от 15 до 50 мм. Най-популярни са видовете масивни дървени подове, чиято дебелина не надвишава 15-22 мм. Този размер е достатъчен, за да може покритието да се справи перфектно със своите функции, да запази топлината и да има дълъг експлоатационен живот. Разбира се, дебелината от 25-45 мм е по-издръжлива и надеждна, но такива масивни дъски се използват изключително рядко за подобряване на дома.
Диапазонът на допустимите ширини варира от 60 мм до 450 мм. Въпреки това, производителите и потребителите считат за най-оптималната и практична ширина за масивни дъски – 60 мм, 80 мм, 120 мм. Такива показатели са достатъчни за надеждно и висококачествено свързване на дъските. Освен това декоративната стойност на масив с тази ширина е най-висока.
Дължината на масивните дървени подове е от 50 см до 300 см. Най-разпространени са дъските от 1 до 2 м. По-дългите елементи са доста проблематични за транспортиране и впоследствие полагане.
Избор
Концепцията за „селекция“ има значение за сортиране на дървесина според нейните характеристики:
-цвят;
-размер;
-текстура
-наличието на петна, възли.
По правило такива разлики се дължат на отличителното рязане на дървесина, характеристиките на всеки вид и т.н.
Трябва да се отбележат основните видове рязане на естествено дърво:
-Радиална.
-Рустикален.
-Тангенциална.
И така, по време на първия тип рязане дървото се отделя почти в центъра. Като правило дъската впоследствие се оказва равномерна, без възли и има еднакъв, правилен модел.
-Тангенциалният разрез се различава от радиалния по това, че се прави на разстояние от центъра. В резултат на това дъската ще има неравномерен модел, ще има възли и богата текстура на повърхността. В допълнение, такива настилки имат ниска устойчивост на влага, устойчивост на температурни колебания, но те са най-ценени заради необичайния си и представителен външен вид.
-Рустикал е смесен вид рязане на дърво. В тази форма присъстват както радиални, така и тангенциални модели. По правило централната част на дървото се използва за неговото изпълнение.
Трябва да се отбележи, че всеки производител разграничава своя специфичен вид дъска, в зависимост от вида на разфасовката. И така, днес искаме да подчертаем най-често срещаните видове, които впоследствие ще ви улеснят да се ориентирате в съвременния асортимент:
-Радиални – както беше отбелязано по-горе, дъските са еднакви, гладки, дискретни рисунки, имат надлъжни линии.
-Селект- според цветовата схема дъските могат да бъдат различни, неравномерни, отличителни по нюанси и текстура. Възможно е покритието да съдържа малки или дори големи сърцевини. Не се допускат възли.
-Натур – допуска се лека вариация в цвета, възли до 2 мм.
-Рустик – най-евтиният вариант за масивна дъска. Повърхността съдържа области с различни цветове, малки възли до 6 мм.
Разбира се, видът на избора оказва осезаемо влияние върху ценовия диапазон на масивна дъска. Колкото по-равномерно е покритието, толкова по-висока е цената му.
Когато създавате специална атмосфера в къща или в стая, е важно да се вземат предвид всички детайли и компоненти на интериора. Несъмнено подовата настилка е един от основните акценти в дизайна. Ето защо, когато избирате материал за пода, си струва да обърнете внимание не само на качеството и надеждността на дървото, но и на външния му вид. Във всеки случай масивната дъска има по-статус и елегантен стил. Придава на помещението уют и топлина.
В зависимост от интериорния дизайн и идеите на собствениците си струва да се обърне внимание на цвета и структурата на дървото. Изрязването на фаска по ръбовете на продукта е най-простият вид обработка на плоскости. И така, продуктът има такива характеристики като сбитост и сегментиране. В допълнение, фаската перфектно крие малки пукнатини и деформации на дъските.
Изкуственото стареене е следващият начин. Изпълнява се чрез техника като „четкане“. Технологията му се състои в увреждане на повърхността на дъската със специална четка с остри зъби. Получените драскотини просто отговарят на остарялото покритие.
Тонирането е най-разпространеният фабричен метод на обработка. Тайната се крие в боядисването на повърхността на дъската с цвят, който имитира вида на друг вид дърво. Така че, от обикновена лиственица, можете визуално да направите мербау.
Когато избирате материал, превърнат в един от тези видове обработки, не забравяйте за експлоатационните характеристики на покритието.
Има много различни начини за полагане на масивните дървени настилки . Основните са:
-право редене;
-диагонално редене;
-артистичен монтаж.
При директно полагане на палубата дъските се монтират успоредно на светлинния поток. Така повърхността изглежда като огледало. В този случай дъските могат да бъдат с еднаква ширина или различни, но фугите във всеки случай ще бъдат възможно най-скрити и невидими. Ако има желание да се подчертае всеки елемент от интериора или да се направи акцент, тогава е по-добре да изберете диагонален стил. В този случай масивната дъска се монтира под ъгъл към стената на стаята.
Художествен монтаж – монтаж на подова настилка в шарка рибена кост, квадрати и др. Най-често този тип монтаж се използва в индивидуални дизайнерски проекти.
Препоръчително е да проверите качеството на дъските веднага, когато бъдат отпечатани. Започнете проверката със самата опаковка – отговорен производител се грижи за правилния дизайн на стоката. Внимателно проверете външния вид на дъските. Те не трябва да са с пукнатини, криви ъгли, дефекти.
Работете правилно с масивната дъска. Задължително е да се следи климатът в стаята, за да не се появят пукнатини в материала. Мебелите трябва да стоят на килими или да имат подложки от филц на краката. Мокрото почистване трябва да бъде умерено – голямо количество вода може да деформира пода.
Съвети за покритие
Можете да покриете дървените настилки с лак или масло. Всеки от тези видове покритие има своите предимства и недостатъци, така че си струва да подчертаем няколко факта, които ще ви помогнат да вземете решение.
Когато се покрие с масло, ще усетите естествената атмосфера в стаята. Маслото позволява на дървото да продължи да диша, без да го запушва. При мокро почистване една масивна дъска започва да мирише на прясно истинско дърво. Но, за съжаление, маслото не може да осигури правилния външен вид на пода за дълго време. Препоръчва се шлайфане на такава масивна дъска веднъж годишно, което не е подходящо за всеки. В крайна сметка цикленето е допълнителен разход и време.
Ако решите да лакирате дъската, тогава ви очаква лъскава повърхност. Външният му вид наистина ще „крещи“ за перфектния, завършен ремонт. Освен това, след мокро почистване, подът ще блести още повече. Но трябва да внимавате с механични повреди. Въпреки факта, че подът не се страхува от никакви течности, той е чувствителен към надраскване. Препоръчва се внимателно преместване на мебели и други интериорни предмети. След една година такава експлоатация на пода, най-вероятно ще е необходимо да се цикли цялата повърхност на дъската.
Масивните дървени подове са идеалното решение за вашия дом. Въпреки високата цена на материала, сложността на инсталацията и поддръжката, този материал ще служи на собствениците в продължение на десетилетия. Особено такъв под ще бъде приятен бонус за хора с алергии. Масивната дъска е изработена от естествено дърво, което преминава внимателна обработка, но не губи естествените си свойства. Това е хипоалергичен и екологичен материал. Не само е приятно да се разхождате по такъв под, но и допълва атмосферата на уют и комфорт.
Не знаете как да изберете масивна дъска? Тогава по-скоро проучете нашия каталог, тъй като имаме много видове подови настилки.