Видове винилови настилки
Виниловата настилка не може да се сравни нито с ламинат, линолеум, нито с керамични плочки. Винил за пода е универсална настилка съчетаваща най-добрите качества, но няма типични недостатъци. Редица важни експлоатационни характеристики обаче зависят от структурата и по-специално от средния слой на подовото покритие.
Според плътността и структурата на PVC има два вида винилови подове: еластичен под LVT (лепило и клик система от кварцов винил) и твърд под (SPC, WPC, Rigid Vinyl).
Всички видове винилови настилки имат следните предимства:
-100% водоустойчив. Кварцовият винил издържа на промени във влажността и температурата, както и при директен продължителен контакт с вода.
-Износоустойчивост. Горният полиуретанов слой предпазва подовото покритие от абразия, както и от унищожаване на конструкцията.
-Стабилност. Плочите поддържат стабилността на линейни размери при всички работни условия (на закрито).
-Декоративна стойност. Огромно разнообразие от реалистични декори от дърво и естествен камък, релефни върху горния слой.
-Устойчивост на удар. Изпускането на тежки предмети не вреди на PVC пода.
-Топла повърхност. Поради оптималната топлопроводимост виниловите настилки не са студени, те приемат температурата в помещението.
-Съвместими с подово отопление. Винила е съвместим с всички видове подово отопление, но с ограничения за повърхностно отопление (допустимите отклонения зависят от видовете винилови покрития).
Основната структура на виниловите настилки
Всички видове винилови подове имат идентична структура, разликата е само в средния слой, както и в наличието или отсъствието на интегрирана подложка:
-Горният слой. Полиуретановото покритие с дебелина 0,3 мм, 0,5 мм или 0,7 мм определя класа на приложение на подовата настилка, устойчивостта на износване (43 или 34 клас). Някои производители подсилват полиуретана с различни компоненти, за да подобрят издръжливостта на пода. В допълнение, релефът се извършва върху горния слой, за да придаде на декорите реализъм.
-Декоративен слой. Декориран текстурен филм с изображение с висока разделителна способност: имитации на дърво, камък, бетон, различни шарки и дори арт подови настилки.
-Основата. Именно носещият слой определя набора от експлоатационни характеристики, различаващ се за всеки тип винилов под.
Основата е ключовата разлика между видовете винилови подове, всички останали слоеве са идентични. Основата може да бъде еднослойна (SPC, твърд винил) или многослойна (кварцов винил, WPC).
Еластични винилови настилки
Кварцова винилова настилка
Структурата съдържа до 80% компресиран кварцов пясък, който служи просто като екологично чист и евтин пълнител. За да се предотврати разтичането на кварца и подовото покритие да остане стабилно, се въвежда слой от поливинилхлорид, фибростъкло и оптични влакна. Кварцовият винил запазва еластичността и всички предимства на виниловите подове, но многопластовата структура усложнява производството, което се отразява на цената на готовия продукт.
Методи за монтаж на винилови подове:
-Винил с клик система като на ламинат. За полагане около периметъра на ламелите са предвидени клик система за монтаж. Благодарение на здравите и стегнати сглобки на клика, подовото покритие не се нуждае от залепване, а допустимите отклонения за грапавост на основата леко се увеличават поради по-голямата дебелина.
-Винил с лепило. Ламелите са залепват към бетонната замазка със специално контактно лепило. Дебелината на лепилната кварцова винилова настилка е само 2-3 мм: необходима е идеално равномерна основа.
Основното предимство на кварцовия винил е гъвкавата му структура и ниското тегло: не е необходима подложка, покритието абсорбира шоков шум (тътен от стъпки, падащи предмети).
Сред недостатъците изтъкваме взискателността на настилката към основата, както и ограничението при отопление на повърхността при използване на топъл под (26-28 ° C).
Твърда винилова настилка
SPC винилови настилки
Настилката на базата на SPC е следващото поколение и най-модерният тип винилови настилки. Основа – монолитна плоча SPC (Stone Polymer Composite) с плътност 2000 kg / m3, състояща се от 80% калциев карбонат и 20% поливинилхлорид. Такава проста комбинация от компоненти дава невероятен резултат: SPC подът е стабилен, когато нивото на влажност е различно, удароустойчиво и има оптимална топлопроводимост за ефективно използване на отоплението.
Предимства на SPC:
-Топъл под с нагряване до 40 ° С. Линейното разширение по време на нагряване има тенденция към нула, а оптималната топлопроводимост от 0,20-0,25 W / (m · K) осигурява бързо нагряване на повърхността и минимални топлинни загуби.
– Монтаж без прекъсвания до 500 м2. Кварцовата винилова плочка може да бъде положена без прекъсване до 100 м2, но SPC ламинатът с твърда структура е много по-стабилен, така че толерансът се увеличава 5 пъти!
-Подреждане на различни основи. Монтаж не само върху бетонни замазки, но и върху дърво, стари плочки, линолеум. Разрешени са разлики в основата до 5 mm на 2 кв.м.
Условни недостатъци на SPC:
– Изисква подложка. Абразивите под пода при полагане могат да провокират скърцане на твърдите подови дъски, така че при полагане се препоръчва използването на подложка, ако такъв слой не е предвиден.
– SPC настилките са направени само за монтаж с клик система, създавайки много здрави сглобки. Опция за лепило не се намира в асортимента на SPC.
Rigid Vinyl
По отношение на плътността и еластичността, Rigid Vinyl е кръстоска между SPC и кварцова винилова плочка: основата всъщност представлява уплътнен слой от поливинилхлорид с добавки. Плътност 900-1000 кг / м3: 2 пъти по-малка от SPC, но 3 пъти по-висока, отколкото при кварцовия винил. Благодарение на това, Rigid Vinyl е по-малко взискателен към основите, но в същото време отоплението на топлия под все още е ограничено до 28 ° C. В допълнение, Rigid може да се постави без прекъсване на площ до 400 м2 и да се използва в неотоплявани помещения.
WPC
WPC (Wood Polymer Composite) е много подобен на SPC, но тъй като преобладават дървесно брашно и разпенен агент, подовата настилка е по-малко стабилна: необходим е допълнителен PVC слой. В резултат структурата е толкова сложна, колкото на кварцовия винил, а от предимствата – само възможността за полагане на по-малко подготвени основи. Освен това за WPC не е необходима подложка.
Остава ограничение за загряване на топъл под (топлинните загуби на WPC са значително по-големи от тези на други видове винилови плочки). Подобно на SPC, WPC настилките са само с клик система за монтаж.