Фасадният винилов сайдинг изпълнява не само естетическа функция, правейки къщата по-привлекателна а и предпазва стените от атмосферните влияния и слънцето. Той също така служи като външна облицовка за ефективна топлоизолация на къщата, което е особено важно в суровия климат.
ТЕХНОЛОГИЯ ЗА ФАСАДНА ИЗОЛАЦИЯ
Фасадата на къщата и нейният покрив (ограждащите конструкции на къщата), предпазват интериора от въздействието на студа през зимата. Топлината в стаята се задържа именно благодарение на ограждащите конструкции. И е изключително важно правилно да изчислите и инсталирате „топлоизолацията“ по стените на вашата къща.
В момента на пазара има доста различни видове материали, които могат да бъдат използвани за изолация на къща с сайдинг. Изборът на конкретен тип и марка изолация трябва да се извърши, като се вземат предвид следните критерии:
–Коефициент на топлопроводимост на материала
Ефективността на изолацията зависи от два фактора – устойчивостта на топлопредаване и нейната дебелина. Колкото по-нисък е коефициентът на топлопроводимост (което означава по-голяма устойчивост на пренос на топлина) и колкото по-дебел е самият материал, толкова по-ефективно той ще предпази дома ви от ниски температури. Производителите на висококачествени изолационни материали посочват тази характеристика в техническите свойства на материала.
В същото време изолацията на къщата с сайдинг ще изисква различни дебелини от един и същ материал в различни региони.
–Запалимост на материала
Смятаме, че този параметър се обяснява сам по себе си. Сравнете степента на запалимост на изолацията. Най-надеждният начин е да разгледате сертификата за пожарна безопасност на материала. Колкото по-ниска е цифрата на коефициента на запалимост (G), толкова по-добре.
–Лесно инсталиране и необходимостта от допълнителни материали за правилната „топлоизолация“.
Технологично изолацията на къщата с сайдинг се различава донякъде в зависимост от вида на изолацията. Ако изолацията на къщата с сайдинг включва един или повече слоеве изолация (по стените), тогава преди да инсталирате сайдинга, е задължително да инсталирате скарата. Металният профил или дървените летви на скарата са прикрепени перпендикулярно на сайдинга. За вертикален сайдинг летвите са монтирани хоризонтално, за хоризонтален сайдинг – вертикално. В асортимента на всеки производител на винилов сайдинг има специални елементи за довършване на прозорци и врати.
Следните фактори влияят върху необходимостта да се изолира къщата със сайдинг, както и избора на изолация:
-географското разположение на къщата и особеностите на климата в района – зимни и летни температури, средна влажност на въздуха и др .;
-материалът, от който са направени стените на къщата;
-характеристики на експлоатацията на сградата (сезонна употреба или целогодишно пребиваване);
-текущите топлинни характеристики на къщата.
Най-популярните видове изолация за сайдинг днес са:
Минерална вата
Има два основни вида – камък и стъкло. Както каменната, така и стъклената минерална вата се произвеждат по подобна технология. Основата на изолацията (при каменната вата това са базалтови скали, при стъклото се използват същите суровини, както за производството на обикновено стъкло или отпадъци от стъкларската промишленост) се стопява при много висока температура – до 1500 ° С.
Основното предимство на минералната вата е негоримостта. По правило производителите на този тип изолация имат сертификат за пожарна безопасност от клас NG.
Най-известните производители на минерална са Rockwool, Ursa, Knauff и др..
Стиропор
По-познато и общо име за тази изолация за сайдинг е полистиролът. Лекият порест материал се използва широко в България за изолация на стени. Технологичният процес на производство включва пенообразуване на суспензиран полистирол с помощта на гореща пара. Освен това, така нареченото синтероване на гранули, от което се образува блок с големи размери. Този голям блок се нарязва на листове, които се използват за изолация на стени. По време на производствения процес към експандираната полистиролова пяна се добавят различни добавки (антиоксиданти, топлинни стабилизатори).
Основното предимство на експандирания полистирол е икономическата полза, лекотата на материала и неговото рязане за монтаж (почти всяка форма може да се изреже, например за кръгъл прозорец). От гледна точка на запалимост, тя губи доста много от минералната изолация.
Фибран
Основата за производството на този вид изолация за сайдинг е полистирол с общо предназначение. Готовият продукт има солидна структура. Той е по-плътен и по-твърд от експандирания полистирол. Той обаче запазва предимствата, че е лек и елиминира нуждата от допълнителни мембрани при инсталирането.
Трябва да се отбележи, че според характеристиките на топлопроводимостта, съвременните видове изолация за сайдинг не са много различни един от друг. Всеки от изброените видове ви позволява да намалите разходите за отопление и да увеличите спестяването на енергия у дома.
Изолацията на къщата с сайдинг може да се извърши по всяко време на годината, но когато става въпрос за винил, е по-добре температурата на въздуха да не е твърде ниска. Дори добрият сайдинг при силен студ става по-малко пластичен и може да пострада.
Когато планирате изолация на къщата с сайдинг, трябва да помните не само за енергийната ефективност, но и за пожарната безопасност на къщата. Ето защо, когато избирате изолационен материал, трябва да се предпочитат материали с минимална или по-добра нулева опасност от пожар. Дървените елементи на рамката, стените и обшивката трябва да бъдат обработени с пожарни и биозащитни съединения.
Не трябва да забравяме за важната роля, която играе облицовката на сайдинг. При изграждането на обшивката е изключително важно да подравните профилите хоризонтално и вертикално, така че бъдещата облицовка да няма досадни изкривявания.