Виниловият сайдинг ще ви помогне да избегнете ненужна работа и притеснения относно фасадите на вашият дом.
Да си представим следната реалност: Слънчев пролетен ден. Снегът току -що се стопява. За какво може да мисли всеки в такова прекрасно време, ако къщата му е облицована с сайдинг? Точно така – само за добрата почивка.
А ако на фасадата няма сайдинг? Тогава как да подредим външния вид на къщата. През зимата мазилката се отлепва, върху тухлите се появяват бели петна – сол, по дървото се появяват тъмни петна или още по -лошо – мухъл.
Всеки иска да си почине, но трябва да се оправят негативните последици по фасадата на домовете. И така всяка година. Освен това с течение на времето обемът на работата по фасадата нараства, харчат се все повече пари. След по -малко от десет години фасадата ще се нуждае от основен ремонт.
Как сайдингът улеснява живота на хората
Както се казва, всеки човек трябва да построи къща, да засади дърво, да има деца. Би било хубаво, ако къщата не се нуждае от ремонт 20 или повече години (докато децата пораснат). Сайдингът помага да се сбъднат мечтите на тези хора. В края на краищата, след като тя бъде завършена, фасадата на къщата не е просто защитена, а ще продължи безпроблемна експлоатация за дълго време.
Гаранция за сайдинга – през целия живот!
Технологиите, разработени в продължение на половин век, позволяват създаването на такъв перфектен продукт, че експлоатационният живот на правилно инсталиран сайдинг от е повече от 50 години.
Тайни на производство
Съвременните водещи производители на сайдинг използват технологията на коекструзия за производството на профили. Благодарение на това се осигуряват уникални характеристики – издръжливост, стабилност на цвета.
Ето пример за високи технологии-Покривайки повърхността на облицовъчния материал, се подобрява устойчивостта на цвета към UV лъчение и устойчивостта на висока температура.
Сайдинг – готова фасада след няколко дни
Отнема седмици или дори месеци, за да облицовате къща с всеки друг фасаден материал. При облицовка с сайдинг инсталирането върви с дни, в краен случай – със седмица. Инсталационната система е замислена по такъв начин, че всеки може да се справи с тази задача. Дори някой, който вижда сайдинг за първи път. Необходимо е само той да прочете внимателно инструкциите за инсталиране.
Предпазва от влага
Ако водата попадне върху дървени стени или тухли, това може да причини много проблеми. Дървените стени първо потъмняват, след това се плесенясват. След това започва процесът на разпадане и дървото омеква. Има само един начин да се избегне това нещастие – да се импрегнира дървото със специални защитни съединения.
Тухлената зидария също страда от влага. Както в тухлата, така и в мазилките винаги има пукнатини, дори микроскопични. Когато водата попадне в тях и замръзне, тя се разширява и постепенно разрушава зидарията. За защита на тухлена стена се използват водоотблъскващи разтвори. Те не позволяват на влагата да проникне вътре, но са пожароопасни и често токсични.
Сайдингът (както винилов, така и пвц панелите) перфектно предпазват конструкциите на къщата от проникване на вода и обработката с каквито и да е защитни съединения изобщо не се изисква. Виниловите сайдингови профили са прикрепени към стената по такъв начин, че водата тече надолу и не може да влезе вътре.
Виниловият сайдинг не изисква никаква поддръжка. PVC не е храна за гризачи и насекоми – това е една от причините за неговата трайност. Също така не е местообитание за различни микроорганизми. Следователно появата на мухъл по повърхността е изключена, както и омекотяването на материала от намокряне.
Виниловият сайдинг не изисква боядисване, измазване и импрегниране с различни защитни съединения, както се изисква от дървените конструкции.
Изолация с сайдинг системи
Виниловият сайдинг предпазва дома ви от вятъра. Разбира се, самите профили не могат да затоплят дълго време – дебелината им е малко над 1 мм. Но можете да направите изолация на стените – поставете изолация в пространството между сайдинга и стената. Слой съвременна лека изолация с дебелина 10 см по отношение на топлозащитните свойства съответства на почти 40 см дърво или 1 м тухлена зидария.
Това е значителна икономия в строителството. Така че дори лятна къща с тънки стени може да се превърне в зимна къща, в която хората живеят през цялата година. Освен това отоплението ще изисква 2-3 пъти по -малко енергия – друг фактор за спестяване. През зимата в такава къща ще бъде добре да се затопли, а през лятото ще бъде приятно прохладно.
Винилов сайдинг през зимата и лятото
Виниловият сайдинг може да издържа на температурни спадове от 110 ° – от -50 до + 60 ° C. Той не се страхува от никакви особености на климата – нито от слана, нито от жега.
Може да се използва във всички климатични зони по света, с изключение на студените полюси в региона Оймякон в Сибир и Антарктида. Това са единствените места на земята, където се изискват други фасадни материали. И все пак замръзването от -80 ° C си е доста екстремни условия.
Винилов сайдинг е пожаробезопасен
Към всички предимства на виниловия сайдинг се добавя и това, че той не се възпламенява. Ако се опитате да го запалите с открит пламък, панелът ще започне да се топи. След като източникът на пламък бъде отстранен, изгарянето ще спре за по -малко от 5 секунди. Пожарната безопасност е огромно предимство.
Има и различни допълнителни елементи: софит, стартови профили, завършващи профил, профили за прозорци, ъглови я. Всички тези елементи имат както технологични, така и декоративни цели.
Цветовете на допълнителните елементи са толкова разнообразни, колкото и цветовете на самите панели. Можете да изберете допълнителни елементи както в тон, така и в контраст с основния цвят – всичко зависи от желанията на клиента. А изборът на цветове е много богат
Цена на сайдинга
Говорихме за предимствата на виниловия сайдинг – за издръжливостта, липсата на необходимост от грижи за него (веднъж годишно измиването с вода от маркуч не се брои). Сега ще споменем още една важна характеристика – цената на сайдинга.
Цената на сайдинг започва от около 18лв / м2. В същото време цената на довършителните работи с дърво е поне 5 пъти по -висока. Металният сайдинг е дори 2 пъти по -скъп от дървения.
Оказва се, че с всичките си предимства, виниловият сайдинг е и най -евтиният фасаден материал. Ето защо днес той се превърна в един от най -популярните довършителни материали по цял свят.