В Европа декинг настилката от WPC отдавна придоби голяма популярност. В България през последните няколко години броят на привържениците на този материал нараства постоянно.
Най-общо дървесно-полимерният състав е смес от дървесно брашно (прах) и различни полимери. Специфичната тежест на дървесното брашно варира от 30 до 70%.
WPC настилката има редица очевидни предимства:
– не изисква годишна антисептична обработка и боядисване;
– не се влияе от влага, не гние, на него не се появява мухъл;
– има широка цветова гама;
Трябва също да се отбележи, че композитният декинг не се подхлъзва (във връзка с това, той замени почти всички покрития в близост до басейни), има изключително ниска запалимост и може да издържи натоварвания до 500 кг / кв.м.
Различните производители дават различни гаранционни срокове (от 20 до 50 години).
Най-горещият въпрос на нашите клиенти: как можем да го изберем с цялото разнообразие от производители, представени в нашия магазин?
Имайки предвид нашия дългогодишен опит в работата с WPC настилка, ще се опитаме да обобщим основните моменти и въпроси, които клиентите имат в процеса на придобиването му.
Разбира се, основният фактор за избор е оптималното съотношение цена-качество. Ясно е, че избирайки най-евтината опция, ще получите продукт с изключително ограничен обхват от използването му и гаранция на производителя не повече от 5 години (често, ако клиентите не разбират правилно как и къде да го използват, такава настилка се разваля в самото начало на работа). Не бихме препоръчали да го използвате на открити и големи площи.
Особено внимание трябва да се обърне на състава на дъската – дори и с просто око това може да се види на разрез. Като правило, колкото по-голяма е дървесната фракция в състава си (подобно на лошо натрошени дървени стърготини) – толкова е по-малко висококачествена дъската и устойчивостта на влага на такава настилка несъмнено ще се деформира от влагата. Дървесното брашно трябва да е брашно, а не дървени стърготини, видими за окото, и трябва да се разпределя равномерно по цялата дъска.
Също така си струва да се обърне внимание на геометрията на дъската – тя трябва да бъде без недостатъци, това предполага, че дъската се произвежда с висококачествено оборудване в съответствие с всички правила на процеса.
Цената на декинг настилката също директно зависи от неговия производител. Ако вземем европейски производители, тогава, разбира се, ще трябва да платите много по-значителна сума, отколкото за подобни модели руско или китайско производство, но няма да има оплаквания за качеството и това е факт.
Има и декинг, направен в други страни, но под строгия контрол на европейските марки, направен изцяло по европейски технологии и с европейско оборудване.
По-голямата част от производителите на WPC настилки днес са европейски. Сред тях може да се отбележат декинга на Skema, UPM, Lunawood, Torro Timber чиито външнен вид е много привлекателен, а качеството е безупречно.
Важен фактор за декинга е и размерът на дъската. По правило дължината му е от 2 до 4 м, понякога до 6 м, но се прави по поръчка. Дебелината му е 2,2-3 cm.
Трябва да знаете, че когато закупувате wpc декинг, ще трябва да закупите и аксесоарите за монтаж – гредички за скара, регулеруеми крачета и крепежни елементи. Бихме ви посъветвали да вземете гредички за скарата от същия материал като самата дъска (т.е. от WPC). Разбира се, можете да монтирате и върху дървени гредички, но трябва да разберете, че те ще трябва да се обработват редовно, в противен случай експлоатационният им живот ще бъде много по-кратък от експлоатационния живот на самата дъска.
Друг много важен момент – необходимо е да се постави декинга от WPC стриктно според инструкциите на производителя, без никакви инициативи! От това ще зависи колко дълго и вярно ще ви служи композитната настилка.
Най-често срещаният въпрос е как WPC декинга издържа на условията на нашият климат?
Отговаряме – справя се добре но само ако се спазва технологията на нейното инсталиране.
Не всички wpc настилки изглеждат като истинско дърво. Зависи от това какви свързващи компоненти се използват в неговия състав – поливинилхлорид (PVC) или полиетилен (PE). Всеки от тези компоненти има своите плюсове и минуси. Ако PE е бил използван в състава, тогава декинга ще има по-естествен вид и по-малка податливост от топлината на слънцето.
Ако имате въпроси, моля, свържете се – ние ще отговорим с удоволствие! И разбира се каним всички да посетят нашите офиси в София и Велико Търново, където можете да видите и закупите декинг на всички производители, представени в България