Преди да започнете самия избор, трябва да решите от какъв продукт точно се нуждаете или по-скоро от какъв тип монтаж на корковата настилка. Има два начина за монтаж: лепило и плаващо. И двата имат свои дизайнерски характеристики.
Коркова конструкция
Залепващ корк-Корковото покритие се състои от 2 слоя. Един от тях е агломератна плоча (т.е. пресована коркова гранула). Над него е разположен слой от естествен фурнир от скъпи сортове дърво или корк. Дебелината на плочката е от 0,3 до 0,6 cm.
Има отделен тип коркови плочки, с дебелина 7 мм. Не изискват допълнително защитно покритие; след завършване на монтажа материалът се обработва с лак или восък.
Плочките могат да бъдат направени в следните размери: 30×30, 60×30, 60×45 cm (дадени са стандартни стойности). Това покритие може да бъде положено в различни видове помещения – в стаи, в кухнята, на балкона и т.н.
Плаващ корк-Дизайнът на плаващото покритие е малко по-сложен. Основният му слой е устойчив на влага HDF дъска. Отдолу е подложка от пресован корк, а отгоре е корков фурнир (с дебелина 2-3 мм). Дебелината на това покритие е в диапазона от 10-12 мм.
Повърхностна защита
За да може покритието да издържи по-дълго, без да губи експлоатационните си качества, то се третира със смес от масло и восък. Корк, покрит с такъв състав, обикновено се поставя в помещения с не много голям товар като подова настилка.
Друго защитно средство – лак – двукомпонентен полиуретан и акрил.
Всеки от видовете има свои специални качества и характеристики.
Така че, се препоръчва използването на акрилен лак за помещения с ниска проходимост.
Подовете в помещения със средни натоварвания са най-добре обработени с полиуретанов лак.
Корковият паркет се прилага с помощта на специални технологии и се счита за идеална опция по отношение на здравината. Слоят е сравнително тънък – 0,6 мм.