Сайдингът е един от най-популярните материали по света за облицовка на фасадни стени. Той е незаменим продукт за декорирането на фасадите на най-различни къщи – дървени, тухлени къщи, панелни и сглобяеми къщи. Почти всеки човек може да инсталира самостоятелно сайдинг. За да направите това, не е необходимо да имате допълнителни специални познания. Достатъчно е внимателно да проучите и спазвате инструкциите, които предписва всеки уважаващ себе си производител. Фасадният сайдинг успешно решава три основни задачи:
-предпазва повърхността на стените от неблагоприятни външни влияния: валежи, температурни крайности, вятър, прах и слънчева радиация;
-облагородява фасадата на къщата, придавайки й изцяло нов, свеж, чист вид.
-предвижда възможност за допълнителна изолация на фасадата на къщата. С правилната инсталация на изолацията е възможно значително да се увеличи топлинната защита на сградата, като по този начин да се спести топлина и електроенергия.
Първият вид сайдинг е дървесен и е разработен още през 19 век в Северна Америка. Именно този дизайн на външната декорация на стени местните фермери използват за защита на фасадата от неблагоприятни външни влияния заедно с организирана система за отводняване на покрива.
Историята на фасадният сайдинг наброява повече от един век. През това време бяха измислени няколко покрития с помощта на такива материали. Всеки от тях има определени предимства и характеристики. По-специално, за сгради в предвид различните цели се използват различни видове декорация на сайдинг. Цената на материалите, както и цената за тяхната инсталация се различава значително .
За да направите правилния избор, за да разберете кой конкретен вариант на фасаден сайдинг е най-подходящ за вас, ви предлагаме да се запознаете с описанието на различните видове фасадни сайдинги.
Дървен сайдинг
Фасаден сайдинг от дървесина съществува и до днес. В исторически план дървената облицовка на къщите е много популярна в България. По същество това е вид сайдинг от дърво. Днес на пазара има и други форми на дървесни фасадни сайдинги направени главно от термодървесина.
Всички видове сайдинг от дърво имат своите предимства и характерни недостатъци. За основно предимство традиционно се счита, че материала представлява екологично чиста облицовка. По тази причина много клиенти избират сайдинги от дървесина. Човек обаче трябва да разбере, че самото дърво е изключително нестабилно към отрицателните въздействия на околната среда и също така не е биологично инертен материал.
Дървеният сайдинг задължително трябва да бъде защитен от вода, гниене и насекоми. Всяка облицовка от дърво у дома изисква постоянна грижа – третиране с антисептици и омасляване. Това трябва да се прави повече от веднъж на всеки 2 години. А по отношение на експлоатационният си живот, дървеният сайдинг е много по-нисък от другите видове фасаден сайдинг.
Метален сайдинг
Металният сайдинг се изработва от поцинкована стомана с допълнително покритие. Това е един от най-издръжливите видове фасаден сайдинг. Може би, здравината е основното предимство на металния сайдинг. Въпреки това, устойчивостта на цвета и експлоатационният живот на металния сайдинг е много зависима от използваното повърхностно покритие. Ето защо, избирайки фасаден сайдинг, изработен от метал, трябва да обърнете особенно голямо внимание на покритието.
В сравнение с основният си конкурент – виниловият сайдинг, металният фасаден сайдинг има няколко специфични недостатъка. На първо място, това е по-голяма тежест и вследствие на това по-сложна инсталация. Металният сайдинг не предполага наличието на дървесна текстура, която се прилага от всички производители на винилов сайдинг без изключение. Виниловият сайдинг е „тих материал“, звукът от дъжд върху метал се чува много добре, особено ако са обшити в малка селска къща, която не осигурява звукоизолация на стените. Липсата на текстура, шум и неестествен външен вид определят факта, че металния сайдинг не е много популярен в декорацията на жилищни сгради. Той намери своето основно приложение в декорацията на промишлени сгради и конструкции.
Фиброцимент
Фиброциментовият сайдинг доста добре имитира текстурата и цветовете на естествена дървесина. Къща, завършена с фиброциментен сайдинг, изглежда солидна и надеждна. Фасаден сайдинг от фиброциментен обаче има редица съществени недостатъци. На първо място, това е много голямо тегло. Един панел от такъв сайдинг тежи 8-12 килограма. Съответно натоварването върху основата на къщата, завършено с тези материали ще се увеличи значително. Фиброциментовият сайдинг е много чувствителен и към транспортиране и монтаж. Както подсказва името, основата на този материал е циментова смес която създава вероятността от влага вътре в материала, което създава потенциал за гниене, мухъл и дори, понякога, влошаване на качеството на въздуха в помещението.
Винилов сайдинг
Златната ера на фасадните сайдинг системи дойде с изобретението на поливинилхлорида. От PVC са направени повече сайдинги, които ги правят най-популярната външна облицовка за стени – известният винилов сайдинг. Много неща са казани и написани за ползите от този материал.
Ние изброяваме основните:
-устойчивост на винила срещу всички естествени влияния – валежи, слънце, влажност, температурни промени, както и абсолютна биологична инертност (липса на вероятност от заразяване с гъбички и увреждания от насекоми);
-екологичност, безвредност за хора и животни, незапалимост;
-ниско тегло, което не създава прекомерно натоварване на фасадата и облицовката, както при сайдинга от метал и фиброцимент;
-красив външен вид – виниловият сайдинг е боядисан в естествени цветове, които идеално се вписват в пейзажа на всеки крайградски район.
-нулева електрическа проводимост (отново явен плюс в сравнение с металния сайдинг);
-монтажът на сайдинга и поддръжката му са изключително прости и не изискват висока квалификация;
Срокът на експлоатация на качественият винилов сайдинг е най-малко 50 години, което надвишава трайността на всички подобни фасадни материали.
В нискоетажното строителство у нас в повечето случаи се използва винилов фасаден сайдинг. Този материал, който дойде при нас от САЩ и Канада, с право се превърна в един от най-популярните външни облицовки в България.