Декинг се употребява изцяло за подова настилка за външни площи-веранди, тераси, които са изложени на редица неблагоприятни фактори (температурни разлики, висока влажност, пряка слънчева светлина, валежи, механично износване). Всичко това в крайна сметка може бързо да направи подовата настилка на открито неизползваема, поради което за материал за градински настилки бяха поставени твърде високи изисквания за здравина, устойчивост на износване и на гниене и увреждане от гъбички и насекоми.
Сега, благодарение на съвременните технологии за производство и обработка, се появиха нови материали, които съчетават лекота и дълготрайност, следователно обхватът на свойствата на декинг настилката и нейното приложение при строителни и довършителни работи забележимо се разшири и сега се използва не само за външни работи, но и за вътрешни:
-висока устойчивост на механично износване ви позволява да го използвате на места за активно използване на подови настилки (пешеходни пътеки, концертни и танцови площадки, спортни съоръжения);
-здравина и разнообразие от текстури и нюанси – за декоративни цели (ландшафтно градинско обзавеждане, декорация на фасади, стълби и огради);
-влагоустойчивост и устойчивост на климатични влияния – на откритите площи (балкони, тераси, кейове, беседки, експлоатиран покрив, палуба);
-ниска топлопроводимост и опасност от пожар, нехлъзгащо се покритие и „топлината“ на материала правят декинга отличен материал за довършителни бани, сауни, душове, както и за подови настилки около басейни;
-заоблени ръбове, липсата на възли, чепове и токсични емисии – за изграждането и декорирането на конструкции за деца (игрални зали, детски площадки).
Освен това, във всеки случай, резултатът от използването на декинг ще бъде лесната инсталация, практичността на покритието и приятен стилен вид, който ще Ви радва над десет години.
По-строгите изисквания се прилагат към декинга, тъй като той може да се използва: за всички открити площи изложени на слънце, по-висока влажност и товар.
За да се облекчат напреженията в дъската, които възникват поради постоянни промени в температурата на въздуха на открито и влажността на въздуха, се правят надлъжни канали по цялата дъска от вътрешната страна на еднакво разстояние. Те се наричат компенсационни канали.
От външната страна на дъската също има разрези под формата на надлъжни линии, но те са направени един до друг/рифелована дъска/, на около един до два милиметра. Тези канали изпълняват друга функция, която се нарича противоплъзгаща, тоест противоплъзгащи се нарязвания. Това е необходимо, тъй като по време на валежи, равномерната повърхност на дървото става гладка и следователно опасна за ходене.
Има още една особеност на декинга – при полагането й винаги има празнина между дъските, за да се даде място за източване на натрупаната вода и компенсиране на възможно разширяване на материала при различни климатични влияния.
За производството на декинг наскоро започнаха да се употребяват и wpc композитен материал. Това са дървесно-полимерни композити. Декингът с такъв състав става водоустойчив и издръжлив материал, който представлява кръстоска между дървена дъска и керамични плочки.
Най-добрите качества на дървото и композитните материали замениха всички слаби точки на декинга от естествено дърво. WPC не се страхува от вода, мухъл и гъбички, механичен стрес. Не претърпява климатично разширение, не се изкривява и не се напуква. Повърхността му не се плъзга. Дървесно-полимерният композит не е придирчив при грижите – достатъчно е да го изплакнете само с вода, тъй като мръсотията може да се отложи в релефа на дъската.
WPC композитният материал е не запалим, следователно декингите изработени от него, са огнеупорни и огнеустойчиви.
WPC декинг настилките имат повишени физически сили и се използва не само като екстериорни подови настилки.