Паркет – напълно естественно подово покритие от дървесина. Паркетните разновидности са трислоен паркет, художествен паркет и масивна настилка. Всички те са обединени от следните предимства: екологичност, дълъг експлоатационен живот в сравнение с други подови настилки (например балатум или ламинат), добра звукоизолация.
Разликите между тези видове покрития са следните:
Класически паркет – набор от ламели с нут и перо за закрепване.
Предимства: издръжливост в сравнение с други подови настилки, лекота на ремонта: подмяна на индивидуални ламели при повреда и широки декоративни възможности (художествен паркет).
Недостатъци: висока цена, сложна и дълга инсталация, необходимост от по-нататъшна обработка (шлайфане, грундиране, лакиране). В допълнение, паркетът има ниска устойчивост на влага.
Трислоен паркет – покритие, състоящо се от три слоя. Двата слоя от иглолистна дървесина образуват основата, а горният (преден) слой се състои от качествена дървесина.
Предимствата на това покритие са подобни на предимствата на класическият паркет. Въпреки това е по-евтино. Освен това паркетната дъска се продава вече полирана и покрита с лак / масло и поради това не изисква допълнителна обработка (шлифоване и др.).
Недостатъци: ниска устойчивост на влага (възможно деформация в резултат на силно намокряне), по-ограничен набор от продукти за различни декоративни решения, отколкото ламинат и паркет. Паркетната дъска е направена като отделни нива, които се залепват помежду си.
Дюшаме – масивно парче дърво. Ако се сравняват с паркета, той печели с дебелина: масивна дъска е много по-дебела от плочата за подова настилка.
Ценова категория: малко по-скъп от паркет. Предимствата включват лесна инсталация, липса на лепило, богат избор от цветове.
Декинг – настилка с рифелован или гладък горен слой, който се използва за занасяне на открито, както и в сауни.
Предимствата включват устойчивост на различни влияния на околната среда, включително влага, UV радиация, валежи, температурни промени. В допълнение, набраздената повърхност ще предотврати плъзгането и по този начин ще осигури безопасно ходене по терасата.
В зависимост от вида на разкроя се разграничават следните типове:
–радиално – равнината на разреза преминава през радиуса на ствола. Влакната на годишните слоеве се поставят праволинейно върху повърхността на дъската, което придава изтънченост на модела.
–тангенциална – равнината на рязане е тангенциална към влакната. Това придава на картината сложен вид, като по този начин се подчертава естествеността и уникалността на подовата настилка.
–смесено – в структурата на дъската има праволинейни и криволинейни линии. Този вид паркет се състои от следните видове подови настилки: селектиран (стандартен), натурален, рустикален. Тези видове имат естествен модел на дърво и се отличават с ширината на цветовете (с изключение на селект).
Дървесина за производство на паркет:
Бук – има приятен светъл цвят, но има ниска устойчивост на влага и температурни крайности. Добре подходящ е за поставяне в детски стаи.
Клен – устойчив на външни влияния и достатъчно траен.
Череша -много красив материал с розови нюанси и в същото време доста издръжлив.
Орех – устойчивостта на външни влияния, приближаващи до дъб, обаче, има по-колоритен вид. Важно предимство е простотата в грижата за паркета от орех.
Мербау – се различава в наситен кафяв цвят с едва забележими златни ивици. Устойчив на влага и външни влияния, особено механични. Това може да бъде недостатък: този материал е много труден за работа.
Венге – се отличава със златни и шоколадови нюанси, както и с ярка текстура. Характерните особености на венгето са висока якост, устойчивост на влага и механично натоварване. Недостатък е високата цена, тъй като това е много рядък и ценен дървесен вид.
Кемпас – различен златисто-оранжев цвят. Атрактивният външен вид се допълва от висока твърдост на материала. Кемпас обаче не е устойчив на изменения на температурата и влажността.
Ясен-много издръжлив материал, който също има гъвкавост и пластичност. Ясена почти не се пука. Друго предимство е широката цветова гама (от светло розово до тъмно кафяво), с добре дефинирана текстура.
-Фаска – леко скосени ръбове на предната страна на паркета. Той изпълнява декоративна функция, придавайки му вид на твърда масивна дървесина. Освен това фаската предотвратява деформацията на покритието от висока температура и влажност. Един вид фаска е мини-фасетка (с вдлъбнатина от около 1 мм).
-Четкан- метод за обработка на дърво с метални четки, в резултат на което горният слой от меките дървесни влакна се отстранява. По този начин покритието показва структурата на годишните пръстени, което прави паркета особено красив. Четката се прилага само за породи с изразени меки годишни пръстени (дъб, ясен, орех, венге и др.).
-Лакирането се извършва с акрилни лакове на водна основа (многослойно покритие от 5-7 слоя), които придават на паркета красива, гладка, лъскава обвивка и го предпазват от вредни външни влияния. Фабричното лакиране е по-устойчиво на износване от лакирането след монтажа. Недостатъкът е, че над лакираното покритие се виждат драскотини и прах.
-Импрегниране с масло – се извършва с масло с втвърдител на восък. Той се втрива във вече завършената полирана дъска. Предимствата на това покритие включват екологичност, устойчивост на влага, запазване на дебелината на работния слой, лекота на приложение и лесна поддръжка. Също така, импрегнацията на маслото изпълнява декоративна функция – подчертава красотата на естественото дърво.
-Изкуствено стареене – използва се, за да направи подовата настилка с аристократичен и красив вид. Такъв паркет има ясно изразена текстура, която съответства на естествените извивки на годишните пръстени. Изкуствено отлежалото дърво има по-тъмен, по-наситен цвят.
-Термичната обработка – е да се загрява дървото до висока температура без достъп на кислород, последвано от естествено охлаждане. По този начин материалът се уплътнява, придобива красив тъмнокафяв цвят, става устойчив на влага и губи своята хигроскопичност, което намалява възможната му деформация в бъдеще. След топлинна обработка, дъската не губи своята твърдост.
-Избелване – използва се, за да направи повърхността на покритието по-светла, по-топла или по-студена. Произвежда се с лак и избелващи пигменти.
Съвети
Особено внимание трябва да се обърне на горния слой по който може да се прецени качеството на дървесината.
Комбинацията от пластове в паркета не трябва да има очевидни следи от лепило, пукнатини, кухини и др. Тяхното присъствие показва нискокачествен паркет.
Висококачествената настилка няма неприятна миризма и може да мирише само на дърво.
Трябва да се помни, че една добра подова настилка не може да има ниска цена.