Масивният паркет е една от най-старите настилки. Днес настилката от масивно дърво преживява своето възраждане и набира популярност. Подови настилки от масивно дърво е идеалното решение за декорация на дома. Той е влагоустойчив, топъл, еластичен, устойчив на износване, лек и издръжлив. Най-популярната и позната, както и устойчива на влиянието на околната среда, е масивна дъбова дъска. Цената на даден продукт зависи от качеството му – колкото по-скъп е продуктът, толкова по-висока е неговата производителност.
Критерии за избор на масивен паркет
-влажността на продукта. Това се прави така: вземете сертифициран влагомер, след това вземете около десет дъски от различни опаковки и измерете процента на влага. Индикаторът не трябва да надвишава 8%, в този случай масивната дъска е подходяща за работа.
-геометрията на дъската. Всяка дъска трябва да е абсолютно еднаква по дължина и ширина и да се монтира без пролуки.Силата на масивна дъска зависи от нейната здравина. Най-популярната дебелина е 20-22 мм.
-видове рязане на дървесината-разделени на:радиални – дървесните влакна вървят успоредно на надлъжната ос на дъската. Такава дъска изглежда чиста, строга, кокетна и елегантна – нищо повече. Изборът за този тип дъски пада, когато не е от значение рисунката, а спазването на еднаквостта на цветовете, тангенциално – рязанета на дървото се извършва тангенциално по отношение на годишните слоеве на дървото. Поради липсата на праволинейност на модела на влакната, петна се виждат от предната страна. Подът изглежда по-естествен и текстуриран. Тази опция е най-популярна сред потребителите, рустик – дървото се нарязва под всякакъв ъгъл по отношение на годишните пръстени. Този метод произвежда смес от два вида в един. Такъв под изглежда достатъчно жизнен и ярък, можем да кажем колоритен и не е много скъп.
-методи за обработка-Сред масивната дъска има ексклузивни продукти за не обикновени потребители. Някои хора искат да създадат изкуствено състарена настилка в интериора си. За да се получи такъв резултат, дъската се пуши в специални камери, след което самият процес на стареене става с помощта на специални устройства. Довършителна обработка на пода е смес от масла и восък. На около 5-7 години такава дъска трябва да бъде освежена чрез повторно шлайфане и тониране за напълно възстановяване.
-дървесни видове-Масивни дъски от екзотични гори като: мербау, палисандър, жатоба, зебрано, венге и др., започнаха да се радват на специално търсене сред купувачите. Специално място сред тях заема масивна бамбукова дъска. Ярък пример за безупречното качество на този материал е активното изграждане на бамбукови конструкции върху водата в азиатските страни.