Ламинираната настилка е прост и евтин начин за завършен вид на пода. Поради разнообразието от цветове, ламинираният паркет изглежда подходящ в интериора на градските апартаменти и селските къщи.
Ламиниран паркет може да се използва и за нестандартни дизайнерски решения. Например, да се монтира като част от тавана или стената.
Монтаж на ламинат
Подготовка на основата за ламинат
Ламината представлява многопластов панел за подова настилка. Самата инсталация е бърз и прост процес. По време на процеса на подготовка могат да възникнат големи проблеми.
Неравномерният терен на пода може да доведе до пукнатини, празнини между панелите, скърцания. При полагане на ламинат се допускат отклонения във височината в рамките на 2 мм за 2 метра.
Ламинираната настилка е изработена от HDF плоскост с висока плътност, която на етапа на производство е импрегнирана с восък за защита от влага, но все пак може да се разшири от пряко навлизане на влага. За защита трябва да използвате хидрофилм върху замазката или бетон. Остатъчната влага е в състояние да влияе върху геометрията на ламината. Дървената основа, паркет, линолеум, основа от ПДЧ или шперплат не изискват допълнителен слой изолация.
Изборът на подложка за ламинат
Независимо от вида на основата за полагане на ламинат, трябва да изберете подложка. Този слой осигурява звукоизолация на готовия под. Подложката може да бъде навита на руло или листи, а също така да бъде разделен според вида на материала:
-фолио – задържа топлината добре, но не е подходяща за неравномерни основи;
-разпенен полипропилен и пенополистирол – не се страхува от влага и добре подравнява основата. Но тя провисва под товар;
-корк – устойчив материал, добре защитен от шумо и топлоизолация, устойчив на износване. Въпреки това е от най-скъпите.
Принципи на избор на ламинат
След като подготвите основата на основата, можете да започнете да полагате ламината. При избора на дъска си струва да обърнете внимание на нейния клас. Параметърът на клас определя набор от характеристики, включително устойчивост на износване, които са характерни за покритието. В момента има избор между клас 32-34. Препоръчваме да не обръщате специално внимание на този параметър, поради преобладаващите пазарни особености, при които е обичайно да се избира 32 клас за жилищни помещения, с присъщ набор от характеристики за такава работа. За офиси и помещения с възможност за активно преминаване трябва да изберете ламиниран паркет клас 33 или 34. Цената на ламинат между 32 и 34 клас ще се различава наполовина или дори три пъти, като с ламинат от 32 клас, ще ви бъде напълно достатъчно за 10-20 години експлоатация.
Преди да започнете полагането е много важно да оставите ламинатът да се „аклиматизира“. Оставете дъските в затворена опаковка или точно на пода за един ден. Желателно е да се осигури влажност на въздуха от 45-65%.
Схеми за полагане на ламинат
Два вида за редене на ламинат са най-общи – успоредно на стените и косо. Качеството на подовата настилка няма да се различава, важно е да изберете оптималния дизайн за цялостния дизайн на помещението. Също така методът на полагане ще повлияе на количеството материал. При равномерен тип закупете дъска с марж 5 – 7% от общата сума. При полагане по диагонал, броят на резервните панели трябва да се увеличи до 10 – 12%.
Полагане на ламинат
Започнете да полагате от стената срещу вратата. Между стената и първия ред дъски се поставят дистанционери от 8 до 10 мм. Тези пропуски ще служат като застраховка, ако ламинатът се разшири във времето. Ако те не са останали, подът може да образува дъга от разширението си. Втората дъска под ъгъла до 45 градуса е прикрепена към първата ламинатна дъска от предната страна. След това сглобката се закопчава чрез натискане надолу. По същия принцип пасва целият следващ ред;
Когато започнете да полагате втория ред, първата дъска трябва да бъде изрязана, за да създадете шахматно редене-застъпване между снадките не-по малко от 30см. За полагане на последния ред се използва скоба. Тази специална скоба ще ви помогне да подравните панелите и да свържете редовете.
Не чукайте върху ламинираната дъска, за да изравните повърхността. Нивото може да се коригира чрез внимателни удари през парче от друга дъска; по-добре е да поставите первазите на вратите след полагане на ламината. При полагане на дъската около тръбите пролуката трябва да следва контура й и да бъде най-малко 10 мм. При правилна подготовка поставянето на ламинат със собствените си ръце не е трудно изпълнима задача.
Това стилно покритие ще Ви позволи да актуализирате пода и направите интериора по-модерен.