На българският пазар в момента се предлагат ламинати, различаващ се само по марка, повърностти, клас на износоустойчивост и цвят. Това затруднява потребителят да избере конкретен под и да не сгреши в своя избор. Ламината е най-масова настилки за под, а сред евтините ламинирани паркети от икономична класа има висок риск да се натъкнете на нискокачествени продукти. Интересувайте се преди покупка какво e най-важното и на кое да се обърне най-много внимание, така че избраният под да ви радва възможно най-дълго.
Избор на цвят и текстура
Естествено на първо място, ламинатите се избират по цвят. Изборът му зависи от вкуса на купувача, както и от изискванията на дизайнерския проект. Цветът на ламината трябва да съответства на цялостната концепция за интериора. Когато избирате цвят, често вземайте предвид колко слънчева е стаята, както и какъв цвят ще бъдат мебелите в стаята. За загрижените за чистотата, трябва
да дадат предпочитание на светлите нюанси на дървесината, поради факта, че праха се забелязва по-малко върху тях, отколкото върху тъмните.
Когато се определя вида на текстурата на ламината, можете спокойно да изберете както гладки, така и релефни опции, тъй като и в двата случая грижата за пода ще бъде една и съща. Следите от петна при мокро почистване или боси крака могат еднакво да останат и при двата вида покритие. Фактът, че текстурираната повърхност натрупва повече прах е чист мит.
Цена
Решавайки цветовата схема и текстурата, клиентите обикновено намират подходящи нюанси от няколко производители и сравняват продуктите помежду им по цена, клас. Много важно е да се знае, че качеството на най-евтините ламинирани паркети е само задоволително. Тези, които разчитат на завършване с икономичен клас, трябва да избират сред модели със среден ценови диапазон, например от 18 до 25 лева. на кв.м. Като към качествени подове се отнасят тези на европейските производители , ако говорим за добре известни фабрики.
Клас на износоустойчивост и дебелина на ламината
След като определите ценовия диапазон в зависимост от финансовите си възможности, особено важно е да изберете правилно на класът на изноустойчивост на покритието,както и дебелината на ламелите.
Според способността им да издържат на абразия, ламинатите се класифицират в няколко класа. Ако разчитате на максимална издръжливост на подовата настилка, дори и за жилищни помещения, изберете по-скъпо покритие от 32-ри или 33-и клас.
За предпочитане е да изберете влагоустойчиви покрития за всяко помещение, където се очаква периодично мокро почистване. Необходимо е да разберете, че абсолютно устойчив на вода ламинат не съществува. Само керамиката и виниловите настилки могат да издържат на постоянното въздействие на вода. За настилка в банята е трудно да се осигурят благоприятни условия за дългосрочна експлоатация дори на най-скъпите и висококачествени покрития.
Дебелината на ламелите показва тяхната здравина и може да варира от 6 до 12 мм. Трябва да отбележим, че за къщи и апартаменти, дори и с тежки мебели, изработени от масивно дърво, покритието с дебелина 8 мм е напълно достатъчно.
Клик система за монтаж
Задължително е да се обърне внимание и на видът на системата за монтаж. За неспециалист е трудно да извърши такъв избор. Но понякога с просто око може да се види, че кликовети са крехки и съвсем лесно могат да се разрушат или се чупят при сглобяване на дъските. За да проверите, трябва да вземете две ламели и да се опитате да ги свържете сами. В идеалния случай свързването на дъските трябва да е лесно, а сглобката почти невидима.
Уверете се, че техическите показатели, посочени за ламинираните паркети които сте избрали, са точни и верни. На продуктовата опаковка е необходимо да бъде отбелязано освен производителят, така и устойчивостта на влага, размерите на ламелите и износоустойчивостта, както и възможността за употреба с подово отопление