Във време, когато продажбите на ламиниран паркет растат в цел свят, високо устойчивите подови настилки от ново поколение стават все по-популярни. Развитието е в посока на виниловия под, както и на по-новия вид-композитни подове. Трябва да се отбележи, че композитните настилки са подобрение на виниловите покрития. В магазините и в Интернет все по-често се срещат съкращения като LVT, SPC, WPC, Rigid Core които се отнасят именно за високо устойчиви настилки за под.
Винилова настилка LVT
Виниловите настилки LVT все повече имат ръст в продажбите и подобряват свойствата си всяка година . Съкращението LVT (луксозна винилова плочка) означава висококачествена винилова настилка, а „плочка“ се отнася до формата на покритието. Има и формат за дъски, като ламинат, а наименованието се променя на LVP (Луксозни винилови дъски). Но в повечето случаи за удобство се използва едно съкращение LVT.
Важен показател е, че това е бъдещето на настилките за под, като всички основни производители на ламинирани настилки вече произвеждат винилови подове-Quick Step, Classen, Tarkett или планират да бъдат пуснати в експлоатация. В същото време има производители на винилов под, които не се занимават с ламинат или паркет: IVC, Vinilam, Grabo, Forbo и други.
Много хора объркват LVT покритията с конвенционални pvc плочки или дори линолеум. Разликата между съвременните винилови настилки е липса на каквито и да е било вредни пластификатори и добавки. Всички европейски производители са преминали екологични тестове и са получили сертификат за използването на това покритие за болници, училища и други обществени места. На слънце това покритие не отделя вредни вещества и не мирише. Структурата и качеството на материала не позволяват образуването на гъбички по него, той не изгнива и лесно се почиства.
Също така луксът (скъп, елитен под) в името на материала се отнася не само за качеството, но и за външния вид на виниловата плочка. Голям избор от декори от камък и дърво се допълва от структура, която тактично прилича на камък или рязана дървесина. В комбинация с фаски, този тип подови настилки са по-близки по имитация на дърво до ламината и осигуряват същия огромен избор.
Основните предимства на винилови подове:
-100% водоустойчивост на целия материал
-защитният слой осигурява пълноценна защита от драскотини и вдлъбнатини
-екологичност и безвредност
-материалът е удобен при ходене
-добра топлопроводимост за подово отопление
-леко разширение на материала: чудесно за големи помещения, подово отопление и при екстремни температури
-вариации както с клик система за монтаж, така и с лепило
Композитни подове WPC, SPC, Rigid
Композитните настилки (WPC, SPC) са още по-нов вид подови настилки. Основното им предимство е комбинацията от положителните качества на няколко материала. По същество това е разработването на винилови подове чрез комбинирането им с по-твърда основа, сърцевината (често наричана Rigid Core). Двата подвида от композитни подове просто се различават в един от основните материали за производство. Подът WPC (Wood Plastic Composit) е комбинация от дърво (дървесно брашно) с винил и други материали. В същото време подът SPC (Stone Plastic Composit) е комбинация от камък (варовик) с винил и други материали. Понякога производителите просто обозначават този тип под като твърд винил, без да посочва към кой тип принадлежи (например Balterio Rigid Vinyl и Quick Step Rigid Vinyl)
Някои производители на ламиниран паркет които произвеждат този тип подови настилки, понякога ги наричат „дизайнерски настилки“, въпреки че същото име е свързано и с LVT за други производители. По-специално това са примерно Classen Neo, Egger Design, Alsafloor Vinyl. През 2019 г. композитният под (SPC) Rocko Vinyl пуска най-големия производител на ламинат в света, групата на Kronospan, а групата Unilin вече представи Rigid Vinyl както в марките Balterio, така и в Quick Step.
Сравнение на SPC и WPC
Разликите между SPC и WPC подовете се дължат на разликите в основния производствен материал. SPC са по-дебели подови настилки.
Предимства на SPC:
-издържат на повече натоварвания и удари от тежки предмети
-практически не се разширява. По-добре за топли подове и температурни промени.
Недостатъците на това покритие са по-малко комфорт при ходене, по-груба повърхност (не толкова приятна на допир) и възможност за огъване. Освен това е по-лесно да се счупи сглобката по време на транспортиране и монтаж.
Предимства на WPC:
-тихо при ходене
-мека и топла на пипане
В същото време недостатъците са по-голямо разширение от температури, по-малка устойчивост на удари, повече дебелина.
Много производители се опитват да комбинират предимствата на тези два композитни пода. По-специално, Balterio Rigid Vinyl е позициониран като смесица от SPC и WPC ядро.
Във всеки случай, когато избирате винилов или композитен под, обърнете внимание на марката и страната на производство, за да сте сигурни в декларираните характеристики. Китайските производители измислят свои собствени класове (например 55, които не съществуват) и дори не се придържат към минималните европейски изисквания за качество и екологичност на материала.
Винаги ще се радваме да ви посъветваме за правилен избор на подова настилка!