Ламинираният паркет е отлично подово покритие с високи технически и експлоатационни характеристики, надеждност и издръжливост. Поразително е и разнообразието от модели, които се представят на съвременния пазар. Ламинираните подове са подходящи за използване в апартаменти, частни домове, офиси, търговски и обществени сгради.
Напоследък ламинат за декорация на стени става все по-популярна, което ви позволява да получите необичаен и оригинален вид на стаята, както и да придадете на интериора специален елегантен външен вид. Разбира се, технологията за монтаж на ламиниран паркет на стените има свои собствени характеристики и нюанси, с които определено трябва да се запознаете, преди да започнете работа.
Предимства и недостатъци на използването на ламинат за декорация на стени
Основните предимства на използването на ламиниран паркет за декорация на стени са:
-Това е сравнително лек материал, така че с неговото закрепване към стената няма да има проблеми;
-Ламинатът е екологично чисто покритие, поради което се допуска използването му в помещения от всякакъв тип;
-Ламинираните подове са много издръжливи в традиционната си употреба. Когато украсяват стените си, дъските могат да издържат повече от десетина години;
-Не е необходимо да купувате ламинат от висок клас на износоустойчивост и с подобрени характеристики. За декорация на стени е достатъчен най-простият ламинат от известен производител и клас на устойчивост на износване 31;
-На съвременния пазар можете да намерите огромен брой колекции и декори от ламинирани паркети, така че лесно можете да изберете подходящия вариант за жилищно или обществено пространство, за конкретен интериор или стил;
Цялата работа по монтажа на ламинат на стената може да се извърши независимо. Това е доста проста задача, с която може да се справите за няколко дни.
В това решение няма очевидни недостатъци. Наред с това е възможно да се подчертае фактът, че стените не могат да бъдат ламинирани в помещения с висока влажност и риск от попадане на вода и други течности по стената. Поради проникването на влага ламинатът започва да набъбва, в резултат на което бързо губи първоначалния си вид.
Ако имате голямо желание да разкрасите стената с ламинат в кухнята или банята, тогава трябва да се даде предпочитание на устойчиви на влага или водоустойчиви модели, които спокойно понасят висока влажност и температурни колебания като виниловите настилки. Но такива декори ще струват с порядък по-скъпи от конвенционалните модели.
Кой ламинат е подходящ за декорация на стени?
Панелите се монтират сравнително бързо: залепват се с монтажно лепило директно върху стената.
Моделите с клик система са лесни за инсталиране и удобни за работа. За да фиксирате ламинат може да се направи и дървена рамка или да се използват профили за гипс картон, след което ламелите са прикрепени към нея с лепило, а дъските са свързани помежду си с помощта на клик система.
Етапи на работа
Работният процес за монтиране на ламинат върху стена е много подобен на полагането на ламинирани панели на пода. Ето защо, ако вече имате опит в полагането на ламинат, тогава тяхното закрепване към стената също няма да бъде трудно.
Общо са осигурени няколко етапа:
-Първо трябва да изчислите количеството на използвания материал. За да направите това, изчислете площта на стената. Освен това се препоръчва да се купуват около 10-15% повече ламинат, отколкото се изисква, тъй като материалът ще трябва да бъде нарязан и персонализиран.
-Повърхността на стената преди да поставите покритието трябва да бъде почистена от замърсяване, изравнена по удобен начин, грундирана, за да се получи чиста, равномерна основа.
-Скарата може да бъде изработена от дърво, за което обикновено се използват летви с ширина 2-3 см., които се закрепват към повърхността на стената с винтове с стъпки от 35-45 см.
-Ако се предполага, че ще облицовате цялата повърхност на стената с ламинат, тогава се препоръчва да започнете работа от горната лява част на стената, която се намира по-близо до прозореца. Няма значение как са подредени дъските: вертикално, хоризонтално или диагонално. В случай, че трябва да завършите само долната половина на стената, тогава инсталацията е по-добре да започнете от точката на пода.
-За фиксиране на ламината към скаратамогат да се използва силикон или специални монтажни лепила. Вторият вариант изглежда за предпочитане, но такива състави са много скъпи, за разлика от обикновен силикон. Ламелите са свързани помежду си, както е описано в инструкциите на производителя. Всеки производител прави своя собствена клик система, така че не е предвиден универсален метод за свързване на ламиниран паркет.
-Монтажът трябва да се извършва на редове.
-В края се извършва монтирането на первази, ъгли и други декоративни елементи, ако те се изискват.
Струва ли си да поверите монтажа на майстори?
Както вече беше отбелязано по-горе, декорацията на стени с ламинат няма особена сложност, въпреки че има някои трудоемки моменти. Но трябва да се отбележи, че монтирането на ламели на стена е много по-трудно от полагането на ламинат на пода.
Ето защо, ако се предполага, че ще завърши голяма площ, е по-добре да поверите работата на професионалисти, които не само могат правилно да фиксират дъските, но и внимателно да подготвят повърхността на стената за монтаж, което често е много трудно да направите сами.
По правило са необходими няколко часа, за да завършите една стена, 1-2 дни за една стая. Работата ще бъде извършена от майсторите достатъчно бързо, следователно, ако е закупен скъп или изключителен ламинат за декорация, не се препоръчва да се занимавате с него самостоятелно.