Ламинираният паркет от най-високия клас на експлоатация е устойчив на износване, траен, практичен материал, който е идеален за използване във всякакъв вид помещения, независимо от нивото на проходимост и натоварване на пода.
В момента най-високият клас на експлоатация на ламинат е 33. Това е посочено в официалната документация на Европейската асоциация на производителите на ламиниран паркет. Ако в някой магазин видите модели, които имат клас на износоустойчивост 35 или 36, тогава можем да кажем с увереност, че това е китайски фалшификат, който няма нищо общо с официалната класификация.
Ламинираната подова настилка с 33 клас вече се произвежда от много големи европейски производители. Невъзможно е да се открият покрития от клас 35 в техните каталози, като тези марки са част от EPLF, стриктно следвайки официалната класификация.
Двете основни предимства на ламинираните паркети от клас 33 са износоустойчивостта и устойчивостта на влага. Въпреки високите технически и физически показатели, тези покрития имат традиционна структура, която осигурява наличието на 4 слоя.
Декорите от този тип са невероятно устойчиви на всички течности. Освен това няма значение какво въздействие ще окаже: краткотрайно (например разлята вода), повишена влажност в помещението или леко наводнение. В зависимост от модела, ламинираният под може да издържи от няколко десетки минути до няколко часа малки наводнения.
Това се постига поради факта, че всеки елемент и част от ламинираната дъска е обработен с хидрофобни влагоустойчиви съединения, следователно материалът по целия периметър и по цялата площ е защитен от отрицателното влияние на течностите. Но трябва да разберете, че покритията от този вид не са 100% водоустойчиви, следователно, при продължително излагане на влага (например, ако наводняването продължи няколко часа или дори дни), те все пак ще започнат постепенно да се влошават. Ето защо не трябва да разчитате на дълготрайността на материала, а навреме да премахнете цялата разлята течност и да се обадите на специалисти, които да елиминират наводняването.
Средният експлоатационен живот на ламинат с клас 33 и високи влагоустойчиви характеристики е 20 години (в жилищни помещения) и 5-15 години (в търговската сфера). В същото време много производители на тези продукти позволяват използването му в следните видове помещения:
-Всякакви помещения от жилищната сфера (като се започне от детските стаи и завършва с бани).
-Офиси, конферентни зали, приемни.
-Хотели, хотели, ресторанти, кафенета, търговски и сервизни предприятия.
-Производствени площи, промишлени съоръжения.
-Административни, образователни, медицински институции.
Всички покрития с 33 експлоатационен клас имат категория на абразия AC5, което показва високата им устойчивост на всякакви механични натоварвания, както и повишена издръжливост.
В каталозите на кои компании могат се да намерят тези продукти?
Съвременният пазар предлага много възможности за ламинат и паркет. Заедно с това в асортимента на следните марки може да се намери наистина висококачествен и евтин устойчив на влага ламиниран паркет:
–Quick Step– Един от лидерите на световния пазар за производство на устойчив на влага ламинат 34 клас. В асортимента можете да намерите модели с имитация на естествен камък и дърво.
–Egger. Известен немски производител, предлагащ различни видове ламиниран паркет на достъпни цени.
–Alsafloor. Френската марка също дълго време прилага ламинат клас 34, който се отличава с добро представяне и интересен външен вид. Гаранция – 20 години. .
–Kronotex-Добре позната немска компания, която предлага устойчиви на износване ламинирани покрития. Дебелината на ламината е 12 мм..
–Alfa Wood. Гръцка марка, която е специализирана в производството на устойчиви на износване и влага модели