Изчисляването на точното количество ламинат, което ще е необходимо за ремонта, е доста просто. Всички, които започват ремонт, със сигурност се опитват да направят подобни изчисления – жалко е, ако са останали допълнителни дъски, и още повече, ако няма достатъчно материал и ще трябва да се купува.
Ако никога не сте инсталирали подови настилки, но сега възнамерявате сами да поставите ламинат, обърнете внимание на изчисленията със специално внимание.
Най-простият и най-популярен вариант за изчисление е следният:
-Първо, решете как ще бъдат разположени ламелите. Класически – ламелите се полагат прави или успоредно, когато дъските са положени успоредно на една от стените на стаята. Алтернатива на този метод е да се постави диагонално, обикновено под ъгъл 45 градуса.
-Определете дължината и ширината, а след това и площта на стаята. Опаковките с ламинат винаги имат информация за площта на материала в този пакет. Познавайки тези данни, е лесно да се изчисли колко пакета ще са ви необходими. Площта на пода се разделя на броя квадратни метра, съдържащи се в един пакет, закръгляйте това число и получавайте броя на опаковките, необходими за подреждането. Естествено, винаги си струва да се закръгли към увеличаване на броя на пакетите. Ако площта е разделена равномерно на опаковки, струва си да купите един пакет в повече, тъй като вероятността е твърде голяма, че една или две дъски може да не са ви достатъчни и ламинатът така или иначе ще трябва да бъде закупен.
Ще трябва да отрежете част от ламелите при полагане. Следователно е необходимо да се остави запас за отпадъците, генерирани по време на рязане. Стандартната стойност на това е около 5-10% от общата площ на помещението (с класическа права инсталация). Тоест, увеличете броя на закупените пакети с 5-10%. В огромното мнозинство от случаите това ще бъде достатъчно. Освен това, тези пет до десет процента ще включват марж в случай на непредвидени щети на дъските – никога не знаете, внезапно ще получите грешен разрез.
Ламинираният паркет е материал, който има огромен брой предимства, а високата ефективност при монтаж е едно от тях.
Тази опция за изчисляване е напълно подходяща за стандартна правоъгълна стая. Ако имате сложна стая, има ниши, прозорци и т.н. архитектурни излишъци, изчисленията са някак сложни. По правило те рисуват точно оформление на стаята в определен мащаб. Познавайки площта на един ламел, можете да нарисувате схема за оформлението на ламелите, като спазвате мащаба на картината. Това ще определи точния брой ламели, от които се нуждаете, и може да спестите пари.
За диагонално полагане ще е необходимо малко по-голямо количество материал, тъй като в този случай ще се образуват повече отпадъци. Опитните майстори съветват да увеличите площта с 20-25% при монтаж по диагонал.
По правило след инсталирането може да имате няколко неизползвани ламела-просто защото пакетът включва определен брой от тях, а част от пакета е малко вероятно да ви бъде продаден някъде.