Шест ключови характеристики на масивният паркет
Дървеният под не е иновация а и доскоро паркетът беше най-популярният вид първокласна настилка. И досега в много домове можете да намерите паркети „рибена кост“. Масивният паркет е същите ламели от паркет, само увеличени по размери, което позволява да се разкрие много по-добре цялата красота и текстура на дървото и да се създаде усещане за обем на закрито. А също така големите размери улесняват полагането на пода. Но това, разбира се, не е единственото нещо, което прави масивният паркет различен от другите подови материали. Подбрахме за вас шест основни характеристики, които ще ви позволят да направите пълна картина на това какво представлява подово покритие от масивен паркет.
№1. 100% естествен материал
Това е буквално цяло парче дърво, което е подложено на високотемпературно сушене и последващо сортиране, рязане и профилиране. При производството му не се използват формалдехидни смоли и адхезивни състави. Следователно от него не може да има вредни изпарения. Това е един от най-екологичните подови материали, които днес могат да бъдат намерени в продажба. Следователно масивният паркет е идеалното решение за детска стая, както и ако в къщата има хора, страдащи от алергични заболявания или заболявания на дихателната система. Освен това дървеният под е и тактилна терапия. Няма да получите толкова приятни усещания при ходене повече, отколкото от която и да е подова настилка, като от естествено дърво.
№2. Дълъг експлоатационен живот
Минималният експлоатационен живот на подово покритие от естествен масивен паркет е 20 години, а при правилна експлоатация повече от 50. Благодарение на дебелият слой дърво , подът може да бъде подложен на многократно на циклене. Позволява ви да премахнете всички малки драскотини и повреди, настъпили през годините на експлоатация и да върнете дъските до външната привлекателност, която са имали веднага след монтажа.
№3. Възможност за полагане при различни условия
Дървото е здрав и издръжлив материал, особено твърда дървесина (дъб, бук, акация и други). Поради това може да се полага дори в помещения с голямо натоварване на пода. Не е подходящо за подово отопление. Такава технология може да доведе до деформация на дъските. Самият под от масивно дърво обаче има добра топлоизолация и освен това поема добре шума. В допълнение, масивният паркет от определени видове може да се експлоатира в условия на висока влажност, например, за довършване на банята. И дори може да се използва за полагане на пода на верандата като декинг от лиственица, мербау, тик, ипе, масарандуба.
№4. Естествена естетика и привлекателност
Всяко дърво има свой уникален модел. На пода от масивен паркет има възможност да бъде показан в цялата красота. Ако закупите паркет с радиален разрез, ще получите ламелите, изрязани от средна част на дървото с хомогенна структура, цвят и без дефекти. И ако е тангенциално тогава дъските имат малък брой недостатъци (няколко възела), но с цветни преходи от светлата среда към по-тъмните ръбове и красив вълнообразен модел. В допълнение, за да придадат по-оригинален вид, масивните дъски могат да бъдат подложени на декоративна обработка с различни ефекти:
-четкане – с помощта на метална четка се получава релефът, което прави по-контрастираща естествена структура на материала;
-тониране – позволява да се придаде на дървото друг цвят или да се направи по-наситен, като така текстурният модел остава;
-стареене – правят се малки прорези върху фаските и повърхността на ламелите, което придава на пода античен вид;
-рендосване – дъската получава характерна вълнообразна повърхност, която създава интересна игра на светлина и сянка.
Също така си струва да се отбележи, че масивният паркет от екзотични видове дърво изглежда по-ефективно поради нехомогенността на дървото по цвят и неговата интересна текстура.
№5. Напълно готов за работа
За разлика от стандартният паркет, масивният паркет често се доставя от фабриката със защитно и декоративно покритие, така че няма нужда да се шлайфа и обработва повърхността. Покритието може да бъде от три варианта:
-Лак. В този случай се прилагат специални UV лакове с ултравиолетова полимеризация. Те създават трайно и достатъчно здраво покритие. Това е идеалното решение, ако не искате да прекарвате много време в грижа за подовете. Единственият недостатък, ако има сериозни повреди на слоя, ще трябва да премахнете лака напълно и да нанесете отново върху всички ламели.
-Масло. Не създава толкова силен защитен слой като лака, но щетите могат да бъдат шлайфани и импрегнирани с масло на дори само на отделни места. Масленото покритие позволява да се запази релеф на дървена повърхност. Необходимо е да се актуализира поне веднъж годишно.
-Смес от восък и масло. Това е междинен вариант между лак и масло. Восъкът ви позволява да създадете филм от механични повреди, но такова покритие също трябва да се актуализира често.
В допълнение, самата инсталация е доста лесна поради факта, че дъските са шлифовани от крайните страни по технологията „нут-перо“, но дървеният под изисква абсолютно равна основа, за предпочитане с хидроизолация. Без него експлоатационният живот на подови настилки от масивно дърво ще бъде кратък.
№6. Придирчиви към микроклимата
Естественият материал е безопасен за здравето, но отсъствието на синтетични примеси го прави уязвим за влияния на околната среда, така че освен актуализиране на покритието, той се нуждае от специален микроклимат за разлика примерно от ламинираният паркет. В този случай говорим за стаята. Оптималните експлоатационни условия за масивният паркет са температура от +18 до +24 ° C и влажност – 45-60%. За да ги поддържате на това ниво, препоръчително е да използвате климатик през лятото и овлажнител през зимата. В защита на взискателното дърво – същите стойности на температурата и влажността се препоръчват и от лекарите за благосъстоянието на хората. Следователно в този случай вие не само ще помогнете на пода да запази свойствата си, но и ще осигурите допълнителна подкрепа за вашето здраве.