Историята на паркетните подове датира повече от сто години. Паркетните подове са може би най-скъпият и със сигурност най-дълготрайният елемент от обзавеждането на всеки дом. Следователно качеството на паркетния под, неговата здравина и издръжливост са толкова важни.
Паркетът може да бъде от определено качество (A и B); различни материали, от които е направен (включително дъб, бук, ясен, клен и др.); тоналност на дървото; има тангенциален и радиален паркет, стандартен, естествен или рустик.
Днес паркета е високо прецизен и усъвършенстван продукт на съвременните технологии, произведен на най-модерните машини и линии. Масивният паркет обаче е чувствителен към въздействието на температурни промени и влага.
Паркетът, като строителен материал, е полуфабрикат и придобива завършеност след монтаж и финишна обработка. Днес в продажба има разновидности на паркет с определени елементи на повърхността. Може да бъде шлайфан, полиран или лакиран паркет. Полагането на предварително лакиран паркет поставя високи изисквания към хоризонталното подравняване на основата и е свързано с риска от повреда по време на монтажа на пода.
Можете да проверите геометричните характеристики на паркета, като подредите няколко произволно взети паркетини на равна хоризонтална повърхност.
Когато търсите изпълнител на паркет, поискайте от него лиценз за извършването им. Не рядко строителните бригади и фирми, които извършват сложни довършителни работи ,включват професионалисти в паркетната настилка. Паркетът е специалност и намирането на истински професионалист е доста трудно, но си заслужава.
Днес производителите предлагат богат избор както от паркет, така и от инструменти за полагане и довършване на паркет. Това са машини за шлайфане и полиране с различни принципи на работа с вградени прахосмукачки , високопрецизни циркуляри, индустриални прахосмукачки, различни измервателни уреди на влагата.
Уверете се, че изпълнителят на паркета е оборудван с множество съвременни инструменти. Качеството на работа, издръжливостта и естетиката на вашите подове зависят от това.
Наличието на модерни шлифовъчни машини с вградени прахосмукачки и специални защитни мерки ви позволяват да извършите последния етап на довършване на вашия апартамент – полагане и шлайфане на паркета и нанасяне на лака – за да не повредите направеното в предишните етапи. Паркетът се полага и обработва след приключване на всички довършителни работи, свързани с вода и мръсотия. Първо трябва да планирате преградите, да завършите всички бои, лепило и плочки, да изсушите циментовата замазка и след това да поставите паркета. Нарушаването на реда на довършителните работи е изпълнено с дефекти в паркетната настилка, които могат да се появят след доста дълго време, но като правило в рамките на първата година след монтажа.
Два пъти годишно (в началото и в края на отоплителния сезон) паркетът се влияе от значителна промяна във влажността на въздуха с разлика от около 30-35%. Като правило, ако паркета е лежал една година без пукнатини и подуване, то ще служи на договорения експлоатационен живот, който за висококачествени подове може да бъде 50-80 години или повече.
Паркетът е великолепно естествено покритие, на което, напълно вероятно, три поколения от вашето семейство ще живеят щастливо до края на живота си. Но ако по някаква причина не можете да си позволите да монтирате висококачествен и доста скъп паркет сега, въздържайте се от монтажа на евтин и некачествен паркет, сглобен от някой непознат. По-добре да използвате относително евтин килим или някакъв заместител на паркета.
Високото ниво на строителство, вековните традиции за използване на дървени и паркетни подове, доста високото ниво на цените за паркет и за работа по изграждането на паркетни подове и необходимостта от намаляване на времето за строителство са факторите, които създадоха нуждата от заместители на паркета.
Заместителите на паркета трябва да се доближават до паркета по естетически и якостни характеристики. За тяхното производство ценните дървесни видове трябва да се използват в значително по-малък обем, отколкото за паркет, или изобщо не. Полагането на паркетни заместители трябва да се извършва по опростена, ускорена и по-евтина технология.
Доста отдавна на пазарите на строителни материали се появиха заместители на традиционния паркет, представени главно от два принципно различни вида продукти – ламинат и трислоен паркет.
Като основа за ламинат се използва пресована настъргана дървесна маса, върху която е нанесен декоративен слой с шарка, имитираща повърхността на дърво (камък или нещо друго). Покрит е със защитен меламинов филм. В долната част на основата е залепен слой дебела хартия, импрегнирана със смола. Ламинираните подове, като правило, са оборудвани с клик система, която улеснява сглобяването на подове от този материал.
Предлагат се няколко вида ламинат с различна износоустойчивост. По правило устойчивостта на износване се характеризира с номер, включен в обозначението на основата на ламинат. За повече информация вижте каталозите на производителите в нашият сайт tsonevflooring.bg, например Egger или Quick Step – двама производители на много висококачествен ламиниран паркет.
В допълнение към ниската цена, съизмерима с най-евтините сортове естествен паркет, ламинатът има редица положителни характеристики. Достатъчно трудно е, издържа без остатъчни следи от въздействието на токчета, колела за мебели, нокти на домашни любимци. Материалът е устойчив на светлина и химикали, не потъмнява под мебели и килими. Ламинатът се полага без твърдо закрепване към основата, образувайки така наречените „плаващи“ подове. Между ламината и основата се препоръчва да се поставят специални подложки, предлагани от производителите на ламинат. Тази настилка може да се монтира бързо и евтино. При спазване на специална технология, този материал може да се използва и при подово отопление.
Друг вид подова настилка е трислойният паркет, известен също под няколко търговски марки, като Tarkett, Barlinek, Quick Step, Sinteros и др. Като правило той има трислойна конструкция, като влакната на средния слой са перпендикулярни на влакната на горния и долния слой. Твърдите ценни дървесни видове се използват само като горен (работен) слой с различна дебелина за различни марки паркетни дъски. Този слой е фабрично покрит няколко пъти с лак или импрегниран с маслено покритие.
В зависимост от дебелината на ценния дървесен слой и като се започне от общата дебелина на материала от 10 мм, паркетната дъска може да се шлайфа 2-4 пъти, което при различна интензивност на използване може да съответства на експлоатационен живот от около 12-15 години. Полагането на този тип подова настилка може да се извърши „плаващо“както при ламината, или чрез залепване на паркета към основата.
Твърдото закрепване на материала налага повишени изисквания към изравняването на основата.
Както и за ламината, възможно е да го почистите с обикновена прахосмукачка или добре изцедена влажна кърпа.
Трислойният паркет има доста висока цена (на ниво висококачествен естествен паркет). Инсталацията му обаче е много по-лесна и съответно по-евтина.
Можете да използвате трислоен паркет на топъл под, но само за водни системи с равномерно генериране на топлина по цялата площ на пода. По отношение на устойчивостта на драскотини и вдлъбнатини трислойните паркети се доближават до обичайния масивен паркет.
Цялото разнообразие от подови настилки дава възможност да се спестят пари за покупка и монтаж, като същевременно предполага по-кратък експлоатационен живот в сравнение с конвенционалния паркет. Използването на трислоен и ламиниран паркет със сигурност е препоръчително в обществени помещения, които се характеризират с интензивна експлоатация и не много дълъг цикъл на употреба преди цялостна подмяна на подовото покритие, както и в жилищни помещения: експлоатационният живот на висококачествен трислоев паркет е доста дълъг (до 2 десетилетия) , а подмяната му е проста и евтина, така че имате възможност да промените стила на вашия интериор по всяко време.