Широкият избор, който предлага модерният пазар на подови настилки, е пълен с много марки, разликите в които не са напълно ясни. Това заблуждава масово купувача. За да ги разберете, трябва да разберете разликата на ниво производство. Нека започнем с обща представа за производствения процес, за да улесним по-нататъшното разбиране на разликите между ламинираните подови настилки.
HDF плоскостта или HDF (High Density Wood Fiber Board) се използва като основа на конструкцията. При производството на ламинат са важни два компонента: плътността, която колкото по-висока, толкова по-добро е качеството и импрегнирането със специален състав за устойчивост на влага. Високата плътност на ламинираният паркет гарантира висока стабилност на конструкцията в бъдеще по време на работа, но в същото време значително увеличава цената.
За производството е необходимо да се намери средно положение между цената на основата и достатъчните показатели за стабилност. Европейските фабрики използват основа с индикатор от 850 до 900 кг / м3. И така, HDF е основата, върху която впоследствие се нанася „лицевият“ декоративен слой който се състои се от специална хартия, върху която чрез печат се нанася изображение на бъдещия дизайн на ламината, например дървесина, естествен камък, гланцови покрития. Отгоре се нанася защитен слой от меламинова смола, който всъщност е защитното покритие.
Класификация на ламинираният паркет по производствен метод
- DPL – ламинат с директно компресиране. Основните плочи, защитните и декоративни слоеве се притискат със специална стоманена плоча с високо налягане, използвайки термично действие. Тоест върху фибровата плоскост се полага декоративна хартия, отгоре се нанася меламинова смола и се задейства матрица, която има модел за всеки дизайн. При натискане повърхността придобива шарка с определена текстура, която напълно съвпада с шарката на хартията и поради нагряването на дъската шарката се отбелязва върху меламиновия слой.
Ползи:
-относително бърз метод на производство;
-пълна имитация на текстура на дърво;
-относително евтина технология;
-висококачествени продукти;
-екологичността на ламината отговаря на индикатора E1.
Недостатъци:
ограничена технология, позволяваща да се произвеждат само 32 и 33 клас ламинат.
- HPL – ламинат с високо налягане, технология, при която производствените стъпки са разделени на междинни фази.
Първо, HDF плоскостта се използва само с индекс на максимална плътност, около 950 kg / m3, със специална импрегнация Aqua-Resist със съдържание на восък.
На второ място, клик системата е със специално оформена алуминиева лента, която е прикрепена към всяка плоча отстрани и от крайната част. При монтиране на плочите връзката се осъществява между две дъсчени конструкции, които са отделени от основната плоча. Това гарантира стабилно геометрично поведение на ламината при агресивна употреба.
На трето място, хартията с дизайнерския модел е импрегнирана със специално влагоустойчиво съединение и е свързана със защитния слой отделно от основната плоча с помощта на особено мощна термопреса.
На четвърто място, дебелината на защитния слой е 0,6 mm, което гарантира индустриален индекс на абразия AC6 и клас ламинат 34.
На пето място, всяка плоча има долен слой от специален шумоизолираща подложка, който ефективно намалява удара по време на експлоатация.
Ползи:
-максимален индекс на абразия за ламинат и индустриална степен на устойчивост на износване;
-продукти, устойчиви на влага, подходящи за използване в агресивна среда;
-включена фабрична шумоизолираща подложка;
-екологичността на ламината отговаря на показателя E1;
Недостатъци:
-висока себестойност на производството, поради сложността на технологичния процес.
- CPL – ламинат. произведени съгласно технологията на непрекъсната преса, при която залепването на слоевете на горния слой и основната плоча се извършва по метода на лентата. Това е най-често срещаната технология, която е по-рентабилна за масовия пазар, тъй като ефективността се увеличава от скоростта на фазата на пресоване. Разликата от DPL е само в скоростта на процеса, в противен случай предимствата са същите.
- DPR – директен печат, който е най-модерният метод за производство на ламинат. В този случай не се използва декоративна хартия, тъй като шаблонът се отпечатва директно върху основата. Произведено с помощта на специални принтери, плотери и металообработващи машини тази технология може значително да намали производствените разходи, предоставяйки възможност за производство на малки партиди по поръчка. Изборът на цветове и шарки е практически неограничен.
Ползи:
-възможно е да се прилагат всякакви рисунки, живи изображения и дори 3D изображения;
-направата на ламиниран паркет е много по-евтина;
Какво влияе върху цената на ламината?
Следните показатели влияят върху цената на ламинираният паркет:
-Технология на производство. Най-скъпият вариант е HPL.
-Плътност на плочата и нейния състав.
-Наличието на допълнителни импрегнации и слоеве от крафт хартия.
-Устойчивост на износване на ламината.
-Вида клик система. Конвенционалната технология има малко влияние върху разходите, но допълнителната защита от влага, алуминиева защита могат да повлияят на цената.
-Марка. Продуктът на неизвестна компания примерно от Турция или Китай ще бъде по-евтин от закупуването от популяризирана марка. Въпреки това се препоръчва да изберете надежден производител, за да гарантирате качествен продукт.
Екологични класове
Формалдехидът присъства във всеки слой на ламината. Под него се разбира безцветен газ с остра миризма. Дразни кожата и очите в големи количества. Опасен само в състояние на пара. Оказва отрицателно влияние върху човешката психика, режима на сън и може да доведе до главоболие.
В ламината формалдехидът присъства в твърда форма. Установени са максимално допустими стандарти, въз основа на които са създадени екологични класове:
E0 (до 5 mg.) – Счита се за напълно безвреден за човешкото тяло.
Е1 (по-малко от 10 mg) е безопасна норма.
Е2 (в диапазона от 10-30 mg.) – нежелано количество формалдехид.
Е3 (повече от 30 mg) е забранено количество.
Когато избирате ламиниран паркет, струва си да спрете избора на класове E0 и E1, тъй като те не представляват опасност за хората, за разлика от другите две възможности. Такова подово покритие може безопасно да бъде положено в апартамент. Също така, не забравяйте да се свържете само с проверени и сертифицирани продавачи.
Трябва да се отбележи, че формалдехидът присъства дори в дървото, което се счита за най-безопасния материал. Основното е, че количеството му е в рамките на допустимата норма.
Ако имате някакви въпроси или се нуждаете от съвет, мениджърите на магазини за паркет Tsonev Flooring са винаги на ваше разположение.