Ламинатът е подово покритие, направено по специална технология, което му придава здравина, отлична износоустойчивост и издръжливост. Но ако се отклоните от изискванията, които производителите изискват за монтажни работи, материалът може бързо да загуби своите декоративни характеристики и системата на клика може да се провали. Преди полагане на ламината основата трябва да бъде внимателно подготвена. Независимо от какъв материал е изработен подът върху който ще се монтира ламината, той трябва да е гладък, сух, чист, без пукнатини и лошо фиксирани елементи. В съответствие с повечето инструкции за полагане на ламинат, допустимата разлика във височината на пода е 1 мм на 1 м. Технологията за приготвяне на пода за полагане на ламиниран паркет зависи преди всичко от материала, от който е направен и състоянието му.
Подготовка на бетонен под за полагане на ламинат:
-Подравняване. Пукнатините и вдлъбнатините се почистват, грундират, запечатват се с циментово-пясъчен разтвор или замазка. Всички боклуци се премахват.
Ако бетонната основа има дефекти върху голяма площ или се наблюдава значителна разлика във височината, върху бетона се полага стоманена армировъчна мрежа с клетки 50х50 или 100х100 мм, след което се излива циментово-пясъчна замазка с дебелина не повече от 30 мм.
Преди полагане на ламинираният паркет основата от бетон или циментово-пясъчна замазка трябва да бъде добре изсушена. Препоръчва се да се постави подложка с дебелина най-малко 2мм върху пода , преди да се полага ламиниран паркет.
Може ли ламинат да бъде положен върху дървен под?
Ламинатът може да бъде положен върху дървения под, само ако повечето му дъски са останали здрави и не са били повредени от гниене, насекоми, гризачи. Подготовката на включва следните стъпки:
-демонтиране на гнили дъски, ако има такива, и замяната им с цели;
-премахване на нередности чрез шлайфане;
Ако дървената основа е твърде неравна, тогава тя може да бъде фиксирана с помоща на шперплат, ПДЧ или OSB. Листове от шперплат, ПДЧ, OSB се подреждат на дървеният под и се закрепват с самонарезни винтове. Основното предимство на използването на шперплат и плочи от дървесни частици е възможността незабавно да започне полагане на финишното покритие. Минуси – допълнителни разходи за закупуване на плочи и намаляване на височината на стаята, което е особено вярно за ниските стаи.
Как да изравним пода с помощта на саморазливни смеси?
Саморазливни смеси са сравнително ново поколение строителни материали. Те ще помогнат за бързото и не твърде скъпо изравняване на пода, който има малки дефекти, за да бъде идеално гладък. Тези смеси, наричани също нивелиращи, могат да бъдат закупени готови във всеки магазин за строителни материали. Използват се за бетонни подове, циментово-пясъчни замазки и дори дървени основи.
Смесите се изработват на циментова или гипсова основа. Първият вариант е универсален, а вторият е подходящ само за сухи помещения. Освен това, съставът на смесите включват фино разделени пълнители и добавки, чиято задача е равномерното разпределение на разтвора върху повърхността на подаи ускоряване на неговото втвърдяване. Основните предимства на саморазливни смеси:
-добри характеристики за топло- и звукоизолация, въпреки малката дебелина на слоя;
-износоустойчивост;
-липса на прах по повърхността;
-създаване на идеално гладка повърхност;
-минимален процент на свиване.
Типът на саморазливна смес се избира в зависимост от строителната задача:
-Груба. Използва се при наличие на доста големи дефекти на покритието. Нанася се с дебелина 5-6 мм.
-Финишна. Изсипва се с тънък слой – до 4 мм. Прави повърхността идеално равна и гладка.
Възможно ли е да се постави ламинат върху балатум?
В повечето случаи е препоръчително да премахнете старото покритие и да подготвите основата с една от горните опции. Но има моменти, когато старият балатум ако е залепен може да бъде оставен да действа като звуков и топлоизолатор.
Когато купувате и полагате ламиниран паркет, не забравяйте да вземете предвид следните точки:
-Когато купувате, е важно да изберете правилната дебелина на основата и ламелите, така че след монтажа да не пречат на вратите да се отварят свободно.
-Първият ред панели е фиксиран с клинове, така че дъските да не се движат при полагане на следващи редове.
-Полагането започва, с отстояние от стената 10-20 мм. Това позволява ламелите да се разширяват, когато температурата се промени в помещението без деформация на покритието.
-Препоръчва се да започнете нов ред с подрязана част, която ви позволява да подреждате дъските шахматно.
Ламинатът може да бъде положен на почти всякаква основа, с изключение на килими и мокети.
Подът трябва внимателно да се подготви и ако е необходимо, да се елиминират дефектите и да се укрепи основата.