Как да изберем правилната подложка за ламиниран паркет?
Това подово покритие е популярно на пазара благодарение на доста ниската цена и добрите експлоатационни характеристики. Полага се в апартаменти, къщи, офиси и обществени сгради. Но не всеки знае, че за изборът на подложка за ламинат си струва да отделите не по-малко време. В крайна сметка, липсата и или необмислен избор значително ще намали „живота“ на такива подови настилки повече от половината. Ето защо много производители отказват гаранционно обслужване на ламината, ако е бил положен върху некачествена подложка.
Подложка за ламинат- Каква е нейната важност
Подложката има няколко функции, които пряко засягат не само трайността на ламината, но и комфорта при използването му.
Характеристики на подложката под ламината
– Изглажда неравностите на пода. Гладкият под е друго важно условие за правилния монтаж на ламинат. Ако неравностите са малки и разликите са до 2 мм на метър, тогава плътната подложка лесно ще ги скрие и не е нужно да преправяте замазката.
-Шумоизолация. Плаващият метод за полагане на ламели не осигурява пълното им прилягане. И получените кухини имат прекрасен „шум“, резониращ звука на стъпките ви в цялото пространство. Подложка ще премахне този недостатък и ще осигури добра звукоизолация.
-Изолация на влагата. Ламелите имат само ламиниран защитен слой отгоре, така че нищо не трябва да стига до тях от дъното на замазката и да се деформира отвътре. Подложката е надеждна бариера за влагата в ламината, като по този начин го предпазва от неговите ефекти.
-Подобрява топлопроводимостта. По правило както ламинатът, така и подложката запазват добре топлината, но не я пропускат. Ето защо, ако планирате да оборудвате топли подове у дома, е необходимо да изберете подложка, специално създадена за тях.
В допълнение, подложката поема част от натоварващия удар върху ламелите и клик системата, като по този начин намалява силата на механичното въздействие и предотвратява повредите.
Видове подложки за ламинат
На пазара можете да намерите голямо разнообразие от „подложки“ за ламиниран паркет и всяка има своите плюсове и минуси.
-Полиетиленова пяна. Въпреки доста доброто представяне, единственото предимство на този материал е неговата ниска цена. Полиетиленовата пяна губи свойствата си и деформира след няколко години, а освен това е синтетичен материал.
-Коркова подложка. Този материал е един от най-одобрените от производителите, тъй като има почти всички необходими характеристики за основата. Корковата подложка е издръжлива, естествена, добре поддържа топлина, не е подложена на мухъл и гниене, не се огъва и не се деформира, осигурява добър обмен на въздух. Поради високите екологични показатели корковите подложки често се поставя в детски стаи и спални.
-Екструдиран пенополистирол. Екологичността му е по-ниска от тази на корка, но във всички останали отношения не отстъпва на него. Размерът на клетките на такава полистиролова пяна не надвишава 0,2 mm в диаметър и повечето от тях са затворени. Това осигурява отлична топло- и пароизолация, намаляване на шума и защита срещу влага. В допълнение, такава подложка е в състояние да издържа на големи натоварвания и да възстанови формата си след прекратяване на механичното въздействие. И, разбира се, всички тези свойства му осигуряват дълъг експлоатационен живот.
-Полипропиленова пяна. Този материал не може да се похвали със същите добри качества като полистироловата пяна. И въпреки че е в състояние да скрие неравностите на пода и да защити ламината си от влага, той се справя много зле с товара. Тежките мебели лесно ще доведат до деформация на основата и ще застрашат целостта на заключващите фуги на ламелите. Следователно, полипропиленовата пяна не е много популярна като основа.
-Иглолистни плочки. Това е ноу-хау от последните години. Неговите свойства са подобни на корк, но те са по-пропускливи за въздуха, елиминирайки възможността за създаване на парников ефект. Рядко може да се намери в магазините поради неприлично високата и цена.
Разбира се, това не са всички опции за подложка. В магазина ще намерите и комбинирана версия на полипропилен и пенополистирол. Този материал не е лош, но почти не задържа топлина, така че обикновено се използва със системи за подово отопление.
Съвети за избор на подложка
Често срещан мит е, че ако полагате подложка на два слоя, нейните звукоизолационни и топлоизолационни свойства ще се удвоят. Всъщност това ще осигури по-силно отклонение на основата, което в крайна сметка може да доведе до деформация или счупване на ламелите на ламината. Същата заплаха съществува, когато дебелината на подложката е твърде голяма, така че тя не трябва да бъде повече от 5 мм.
По-добре е да изберете размера на подложката така, че при полагането и на закрито да има възможно най-малко фуги. Ако е възможно, изберете материал с допълнителен изолационен слой, за да осигурите добра пароизолация. Но ако вашата подложка го няма, поставете слой от здрав полиетиленов филм преди полагането му. Много производители посочват препоръчителния тип подложка за своя ламинат. Ето защо, ако сте доволни от цената, струва си да я изберете.